Víte, co udělat jako první, když vypadne proud? Postarejte se správně o domácnost bez elektřiny

Výpadky elektřiny hrozí v zimě více než v jiných ročních obdobích Canva

Venku mrzne až praští, chumelí a občas zafouká i docela silný vítr. Zničehonic pohasne a ztichne celá domácnost. Co teď? Jak se na takovou situaci připravit? Poradíme vám, jak postupovat a o co se starat, když vám doma vypadne proud.

Přečtěte si také

4 důvody, proč si pořídit skleník na vaši zahradu. Na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší
4 důvody, proč si pořídit skleník na vaši zahradu. Na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší

Co dělat, když vypadne elektřina?

Zajistěte si zdroj světla

Ze všeho nejdříve byste si měli zařídit náhradní a dostatečný zdroj světla. Jako první po ruce bývá telefon – dnes už má zpravidla vestavěné světlo, takže máte na nějakou dobu vyhráno. Mějte ideálně po ruce také baterku s náhradními bateriemi. Při dlouhotrvající krizi pak najdou své uplatnění i svíčky.

Hodí se ukládat takové věci na jedno místo, na kterém se domluvíte předem – v případě náhlého výpadku pak budete rovnou vědět, kam jít. A pro jistotu si nachystejte do zásoby i jednu nabitou powerbanku.

Náhradní zdroj světla mějte na správném místě – baterku, svíčky a klidně i náhradní žárovku Canva

Zkuste zjistit víc o vzniklé situaci

Když už jste si zajistili světlo, snažte se přijít na to, co se stalo. Vypadl proud jen u vás, nebo se to týká i sousedních bytů či domů? Pokud vypadl jen u vás, pravděpodobně bude stačit nahodit pojistky. Může se ale stát, že se jedná o větší výpadek – v tom případě zavolejte na poruchovou linku vašeho poskytovatele elektřiny. I tu je dobré si pro jistotu zjistit předem a bez otálení uložit do mobilu – nikdy nevíte, kdy se může hodit.

Povypínejte spotřebiče

Pokud se bude jednat o větší výpadek, nepodceňujte jej. Aby se vám neponičily spotřebiče, vypojte je jako první ze sítě – nechcete přece, aby vám přestal fungovat počítač, mikrovlnka, televize nebo třeba trouba.

Zajistěte lednici

Jedním z nejkritičtějších spotřebičů je určitě lednička, popřípadě mrazák. Jak dlouho v nich vydrží potraviny bez elektřiny?

  • Moderní lednice a mrazáky už mají vyspělou technologii a vysokou izolaci, nemusíte proto ihned vše stěhovat na balkon.
  • Myslete na to, že v mrazáku se potraviny budou chladit i samy o sebe. Pokud jej tedy budete mít prázdný, dostane se na 0 °C zhruba za 4 hodiny. Pokud je plný, vydrží klidně i celý den.

Minimálně ze začátku nevíte, jak dlouho bude výpadek trvat – proto raději omezte přístup do lednice. Čím více budete dveře otevírat, tím více studeného vzduchu vyženete ven a dojde tak k rychlejší ztrátě chladu.

Když neteče teplá

V domácnostech, které mají ohřev vody vyřešen pomocí plynu, může vlivem výpadku nastat i to, že nebude téct teplá voda. Kotel zajišťující ohřev totiž nebude fungovat. Dokud tedy nebude problém vyřešen, nebudete ji moci používat. Jestliže bydlíte v místech, kde jsou výpadky běžné, popřemýšlejte nad záložním zdrojem vody.

Oprava elektřiny svépomocí? Pokud není problém v pojistkách, raději se do ničeho sami nepouštějte Canva

Tipy na černou hodinku

Když jste připraveni a víte, že se vašim spotřebičům nic nestane, vyčekejte, než elektrikáři výpadek napraví. A co udělat, aby vám zatím čas více utíkal? Výpadek elektřiny nemusí být vždycky tak úplně na škodu.

  • Zkuste hned nesahat po notebooku – najednou si uvědomíte, jak málo spolu doma mluvíte, například jen kvůli tomu, že je neustále zapnutá televize.
  • Využijte tuto příležitost k tomu, abyste si popovídali. Můžete se třeba i strašit hororovými příběhy. Anebo zavzpomínat.