Vyzkoušejte „overnight“ ovesnou kaši bez vaření. Je krémovější a ušetří vám ráno spoustu času!

Sklenička s ovesnou kaší a jablky, za ní sklenička s malinami Anna_Pustynnikova / Shutterstock.com

Dáte si rádi k snídani nebo dopolední svačině sladkou ovesnou kaši, ale nemáte většinou čas si ji připravovat? Řešením je populární „overnight“ kaše, kterou si můžete udělat do zásoby – klidně i na celý týden. Co všechno budete na její přípravu potřebovat a jak ji ochutit? Vše o těchto vločkách „nastudeno“ se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si také

Oblíbený výrobce perlivé vody SodaStream se mění. Začíná logem a bude prodávat nové prémiové řady výrobníků
Oblíbený výrobce perlivé vody SodaStream se mění. Začíná logem a bude prodávat nové prémiové řady výrobníků

Studená ovesná kaše, která je krémovější než klasická a v lednici vám vydrží i týden

„Overnight oats“ neboli kaše „přes noc“ je ovesná kaše připravovaná za studena, tedy bez vaření. Aby vločky krásně nabobtnaly a vytvořily krémovou strukturu, je důležité nechat je odležet delší dobu. Minimálně cca dvě až čtyři hodiny, nejlépe ale právě přes noc.

 • Výsledná kaše má trochu jinou texturu než ta klasicky vařená – je jemnější, více pudinková a podle mnoha lidí i chuťově lepší.

Výhodou takto připravené kaše je, že vám v lednici vydrží i 5–7 dní. Můžete si proto vytvořit zásobu zdravých a dietních snídaní nebo svačin na celý týden dopředu, a ušetřit tak spoustu času. Každý den jen sáhnete do lednice a jdete! Vločky namáčené za studena jsou také snáze stravitelné a zachovávají si více svých cenných látek, mezi které patří bílkoviny, vláknina, antioxidanty a další.

Jak „overnight“ kaši připravit?

Základ kaše se skládá ze 3 surovin: ovesných vloček, mléka a trochy bílého jogurtu. K základu je ideální doplnit také chia semínka, nějaké sladidlo, případně vanilkový extrakt či jiné kapky s příchutí bez cukru. Pokud si budete připravovat větší množství kaše na více dní dopředu, doporučujeme vyrobit si do skleniček pouze základ (viz recept níže) a ovoce, džemy, sladké pomazánky a další ingredience přidat až před konzumací.

Na přípravu 1 porce základu „overnight“ kaše budete potřebovat:

 • 50 g ovesných vloček: ideální je použít celé – absorbují více tekutiny a vytvoří požadovanou strukturu (oproti namletým neboli jemným).
 • 200 ml mléka: zvolte doslova jakékoliv podle vlastních preferencí, včetně rostlinných mlék, odtučněných apod.
 • 50 g jogurtu: dodá kaši lehce osvěžující chuť, více krémovou texturu, a také porci bílkovin navíc. Použít lze řecký jogurt i jakýkoliv jiný bílý, neslazený.
 • 1 lžičku chia semínek: obsahují plno cenných látek a po nabobtnání dodají kaši pudinkovou strukturu.
 • vanilkový extrakt nebo tzv. „flavor drops“ ochucené kapky: pokud si hlídáte příjem sacharidů, můžete touto cestou dodat své kaši nejrůznější příchutě bez použití sladidel
 • 1 lžičku sladidla: použít lze med, javorový sirup, čekankový sirup, stévii apod.

Pro ozdobení a dochucení můžete použít:

 • ořechy, semínka, strouhaný kokos,
 • ovoce (čerstvé i sušené), strouhanou mrkev,
 • džemy, ořechová másla, čokoládové a jiné sladké pomazánky,
 • koření (např. skořici, perníkové),
 • cereálie, müsli, kousky čokolády,
 • proteinový prášek a jiné práškové doplňky stravy,
 • a jakékoliv další ingredience podle vlastní chuti a fantazie.

Postup přípravy:

Všechny ingredience na základ dobře promíchejte a dejte do sklenice s víčkem (můžete použít i obyčejnou sklenici nebo misku, kterou něčím zakryjte). Nechte odležet v chladu minimálně 4 hodiny, ideálně ale přes noc v ledničce. Hotovou kaši podle své chuti dozdobte.

Ze začátku to možná bude více o experimentování s množstvím surovin a chutěmi, jakmile ale najdete svůj ideální poměr, příprava bude opravdu rychlá a jednoduchá.

7 tipů, jak „overnight“ kaši dochutit

K hotové základní kaši můžete přidat:

 1. Vrstvu arašídového másla, nakrájené čerstvé jahody a drcené arašídy.
 2. Nakrájená jablka, nasekané ořechy (vlašské, pekanové, lískové), špetku skořice a javorový sirup či karamelovou polevu.
 3. Banán, čokoládovou pomazánku, drcené lískové ořechy.
 4. Strouhanou mrkev, špetku skořice a kardamomu, rozinky či datle, banán (základ kaše oslaďte medem nebo čekankovým sirupem).
 5. Citronovou polevu (tzv. lemon curd) a lesní ovoce (kaši oslaďte medem, k základu přidejte vanilkový extrakt, lze přidat i mák).
 6. Kakaový prášek a lžičku instantní kávy (k základu kaše přidejte vanilkový extrakt nebo ochucené kapky).
 7. Kousky ananasu (čerstvé nebo z plechovky), manga, banánu a jiného tropického ovoce, plátky kokosu.