Pomoc! Bankomat mi sežral kartu! Co dělat, když se to stane u nás nebo v zahraničí?

Pomoc! Bankomat mi sežral kartu! Co dělat, když se to stane u nás nebo v zahraničí?

Opravdu spoustu věcí děláme bezmyšlenkovitě, prostě tak nějak automaticky. Máme autopilota na uklízení, nakupování potravin, na povídání s kamarádkou, která jeden a ten samý problém omílá pořád dokola, na různá hesla, piny a tak podobně. Tento náš autopilot funguje skvěle, prostě na jedničku a tak nás docela překvapí, když se jednoho dne přiřítíme k bankomatu, zasuneme kartu, naťukáme pin (autopilot stále funguje), zadáme částku, vezmeme peníze a upalujeme zase dál.

Přečtěte si také

Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií
Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií

Moment, ale co ta karta?

Autopilot selhal.

Bankomat ji sežral!

To je ale situace! Co teď?

Pokud se vám to už stalo anebo někdy v budoucnu stane, nic si z toho nedělejte. Je to vcelku normální a měli byste se spíše zamyslet nad tím, jestli jste si toho na sebe nevzali moc a že byste měli možná zvolnit v životním tempu.

Jakmile ukončíte na bankomatu výběr, bankomat vám vydá kartu a peníze. Bliká a naléhavě pípá, abyste si obojí určitě nezapomněli odebrat a bezpečně uschovat. Jenomže se tak často neděje a banky dnes a denně řeší v lepším případě bankomatem zabavenou kartu anebo, v tom horším, zapomenuté peníze.

Časový limit, během něhož si musíte kartu z bankomatu odebrat, se liší banka od banky. Někde je to například 15 vteřin, jinde 30.

Co dělat, když vám bankomat nevydá kartu v Česku?

Jedno je jasné – z bankomatu ji sami už nevydolujete. Kdy se vyplatí řešit vydání karty z bankomatu s bankou a kdy je snazší nechat si vystavit novou?

Budete-li mít štěstí, kartu dostanete za pár minut

Taková situace může mít totiž velice jednoduché řešení, tedy pouze v případě, že se bankomat nachází na pobočce banky a současně banka provádí obsluhu tohoto bankomatu, ne vždy tomu tak totiž bývá a ne každá banka vám “sežranou” kartu jen tak bez problémů vydá.

Pokud se tedy tato nepříjemnost s kartou stane na pobočce banky s bankomatem, potom AirBank vám kartu bez problémů  vydá, stejně tak jako Oberbank, protože tyto banky si obsluhu svých bankomatů vždy zajišťují samy.

Zato Česká spořitelna, Fio Banka, Komerční banka či ČSOB vám uvízlou kartu z bankomatu vydají pouze v případech, kdy spadá obsluha bankomatu do jejich režie.

Nebudete-li mít štěstí, bude to trvat hodně dlouho

Pokud vám kartu však sežere bankomat někde mimo pobočku, nezbývá vám nic jiného, než banku kontaktovat. Pochopitelně i zde může nastat situace, kdy bankomat obsluhuje externí firma a ne přímo banka. V tom případě se budete muset spojit jak s bankou, tak s externí firmou. V takové situaci je však mnohem snazší a především pak rychlejší, nechat si vystavit novou kartu.

Buďte při výběrech peněz opatrní a všímaví

Scénářů, co by se s kartou mohlo stát, je mnoho. Kartu vám bankomat možná zabavil ze zcela banálního důvodu, ale mohlo se také stát, že jste se stali obětí podvodu...

  • Jestliže za vámi někdo stál... Pokud ano a nikdo vás na zapomenutou kartu neupozornil, nejbezpečnější bude zablokování, dotyčný čekající si ji mohl totiž vzít. PIN sice nezná a nemůže vám tak hotovost z účtu vybrat, ale může s kartou platit například v obchodech, pokud nákup nepřesáhne částku 500 Kč, máte-li tedy bezkontaktní kartu. Stejně tak si může na vaši kartu nakoupit například na Aliexpressu a snadno tak můžete o všechno přijít.
  • Jestliže za vámi nikdo nestál… Tak na 99,9 % jsou vaše úspory zachráněny, protože kartu bankomat se vší pravděpodobností schlamstnul.  
  • Jestliže vám bankomat sebral kartu, aniž byste udělali něco špatně… Tak vám vždycky vyjede z bankomatu stvrzenka o tom, že vám bankomat kartu zabavil a také na ní bude uveden důvod, proč vám ji zabavil. 
  • Jestliže vám bankomat zabaví kartu bez jakéhokoli oznámení… Potom okamžitě volejte do své banky a popište jim svoji situaci. V takovém případě se může bankomat buď potýkat s technickými problémy, anebo byl využit podvodníky právě k tomuto účelu. Do banky volejte skutečně ihned a mějte bankomat po celou tu dobu na očích, dokud se problém buď nevyřeší anebo neproběhne blokace karty.

Ale co když vám bankomat spolkne kartu v zahraničí?

To je docela malér, zvlášť, když si řeknete, že budete všude platit kartou, tak na co si měnit peníze… Právě na takové situace. Ve většině případů nebudete v cizině však sami a určitě vám přátelé finančně pomůžou anebo si můžete nechat poslat peníze od rodiny přes Western Union. Získat kartu nazpět může být totiž opravdu hodně složité.

Bankomaty v zahraničí často obsluhují externí firmy

Pokud vám bankomat sebral kartu na pobočce banky, můžete zkusit jít dovnitř a požádat pracovníky banky o vydání karty, nicméně jen málokdy má chod bankomatu v kompetenci sama banka. Ve světě to velmi často bývají právě externí firmy, které se o bankomat starají, jako je tomu i u některých našich bank. A prioritou pracovníka takové externí firmy mnohdy nemusí být vydání vaší karty. Než se ke své kartě dostanete, může to trvat týden a klidně i déle.

 Velmi záleží i na tom, v jaké zemi k této nepříjemnosti dojde. Ať už je to třeba sousední Slovensko anebo Thajsko, je vždycky lepší zavolat do svojí banky a kartu zablokovat. Spoustě problémům by dokázaly velmi účinně zamezit bezkontaktní bankomaty, kterých bohužel zatím moc není ani u nás, ani v zahraničí. Je proto vždy lepší mít u sebe více platebních karet. Však to znáte, co kdyby...

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz