Na co všechno se dá použít obyčejný alobal. Parťák při sušení i žehlení prádla

Alobal najde i jiné smysluplné využití než pouze v kuchyni. Canva

Většina z nás ho používá převážně v kuchyni, ale jeho využití je daleko širší. Ano, alobal není jenom ta hliníková fólie, do které se například balí maso do trouby – může posloužit také při mnoha jiných činnostech v domácnosti. Jeho klíčovou vlastností je schopnost tepelné izolace a snadná tvarovatelnost.

Přečtěte si také

Návod, jak uplést velikonoční pomlázku. Postup, jak na to
Návod, jak uplést velikonoční pomlázku. Postup, jak na to

Vrstva alobalu pomůže ušetřit

Pokud se vám nelíbí neustále se zvyšující výdaje spojené s vytápěním domu či bytu, hliníková fólie může být tím, co vám pomůže snížit náklady na topení. Stačí ji vhodně umístit na místa, kde dochází k největším únikům tepla.

Je doporučováno umístit desku polepenou alobalem přímo za topení, díky čemuž se zhruba 25 procent tepla odrazí směrem do místnosti a neunikne přes zeď. Dalším místem, kde lze pomocí alobalu ušetřit, jsou vchodové dveře, případně dveře vedoucí na terasu apod. I ty se vyplatí (především v chladnějším období) obložit vrstvou hliníkové fólie, která teplo nepustí pryč z místnosti.

Využijte toho, že se jedná o tvárný kov

Alobal je vlastně tenká fólie z hliníku, která vznikla jeho rozválením pod velmi vysokým tlakem. V několika případech se proto dají chytře využít jeho vlastnosti kovu.

Alobal dokáže:

  • nabrousit nůžky (stačí ho několikrát přeložit a poté prostříhat)
  • vydrhnout připáleniny na nádobí (zmuchlaným kusem vyčistíte i rez)
  • zaskočit za trychtýř (jednoduše ho vytvarujte a použijte k nalití tekutiny)
  • vyčistit zašlé šperky ze stříbra (do misky dejte kousek alobalu, nalijte na něj vodu a přidejte lžičku jedlé sody, do tohoto roztoku pak vložte stříbrné předměty a počkejte pár hodin)
Alobal naostří nůžky. Canva

Pomůže vám při sušení prádla

Pokud sušíte prádlo v sušičce, jistě jste už někdy narazili na potíže se statickou elektřinou. Jak je vyřešit? Stačí spolu s prádlem přihodit do sušičky i několik zmačkaných koulí z alobalu a máte vystaráno.

Pomocník při žehlení

Jak docílit mnohem rychlejšího vyžehlení? Postačí, když pod potah žehlicího prkna či plochy vložíte alobal – ten se od žehličky zahřeje a začne vyrovnávat prádlo i z druhé strany, bohatě vám tudíž postačí vyžehlit oblečení jen z jedné.

Najde využití i na zahradě

I zahrádkářům se vyplatí mít k dispozici roli alobalu v šuplíku – dokáže totiž ochránit úrodu bez nutnosti používat neekologické přípravky. Nastříhaná hliníková fólie přichycená na kus laťky umístěná v záhoně odrazuje opeřence od návštěvy vaší zahrádky. Stejně dobře poslouží i pásky alobalu připevněné na větve stromů.

Alobal také poměrně dobře odráží světlo, vyplatí se proto nalepit ho na stěnu v místě, kde se rostlinám nedostává tolik světla, kolik by potřebovaly, a sluneční svit jim tak dopřát zprostředkovaně.