Papriky jsou teď nejdražší v celém roce! Kdy konečně zlevní?

Papriky jsou teď nejdražší v celém roce. Kdy konečně zlevní? Freepik

Kilo paprik dražší než maso? V tomto období žádná výjimka! Ceny paprik jsou každý rok nejvyšší právě v dubnu a květnu. Zdražují se ovšem i jiné druhy zeleniny. Podívali jsme se na to, co stojí za aktuálními vysokými cenami paprik, kdy můžeme v obchodech očekávat jejich zlevnění, i na to, které první sezónní zeleniny z domácí produkce se v obchodech dočkáme.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Proč za papriky platíme nejvíc v dubnu a květnu?

Příliš drahé papriky jsou na jaře každoročním tématem. Momentálně se běžné ceny červených a žlutých paprik pohybují kolem 100 Kč za kilo, ještě před pár dny jste ale mohli v obchodech narazit i na papriky za více než 150 Kč. Hlavním důvodem, proč se v dubnu a květnu cena paprik vždy tolik vyšplhá, je zejména nutný dovoz ze zahraniční. Papriky patří k tomu druhu zeleniny, který se nedá přes zimu dlouhodoběji skladovat.

Na levnější české papriky si ještě počkáme

České papriky se začínají sklízet až na začátku července a jejich sezóna pokračuje v srpnu, září i v říjnu. Také proto bývají nejlevnější právě začátkem podzimu, kdy se dají sehnat skoro o polovinu levněji než v dubnu a květnu. Ukázal to vývoj spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. Například loni touto dobou stálo průměrně kilo paprik 90 Kč, v říjnu to potom bylo 52 Kč. A stejný vývoj se dá očekávat i letos. I když hladina cen bude o něco vyšší.

Co stojí za vysokými cenami? Inflace, koronavirus i počasí

Za rostoucími cenami (nejen paprik) stojí především inflace, na níž má letos svůj podíl také krize spojená s koronavirovou pandemií a nedostatkem pracovních sil v zemědělství, i zvyšující se náklady, které pěstitelům vyplývají ze stupňujících se požadavků na ochranu přírody. Problémem je také delší zima a výkyvy počasí, které ovlivňují dovoz zeleniny ze zahraničí (a samozřejmě její ceny), ale mohou také oddálit letošní domácí sklizeň.

Zdražení se letos nevyhnulo ani mrkvi, květáku nebo česneku. naopak levnější jsou brambory nebo salát. Freepik

Dražší je i česnek, brambory naopak zlevnily

Růst cen se nevyhnul ani mrkvi, květáku nebo česneku. Zatímco loni v březnu jsme za kilo česneku platili v průměru 130 Kč, letos to bylo zhruba o 40 Kč více. Naproti tomu třeba u brambor si zákazníci meziročně polepšili. Loni touto dobou stál kilogram kolem 20 Kč, aktuálně nás vyjdou v průměru na 12 až 15 Kč/kg.

Oproti začátku letošního roku klesla cena také u rajčat, brokolice, ledového salátu a zelí. A od dubna a května se dostává na pulty obchodů první čerstvá zelenina a ovoce z tuzemské produkce. Můžeme se tedy těšit na levnější ředkvičky, salát, kedlubny, cibuli nebo chřest, z ovoce začínají jahody.

Sledujte akční ceny zeleniny a ovoce na Kupi.cz a nakupujte levněji.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz