Odstranění zubního kamene u psa stojí tisíce! Nepodceňujte zubní hygienu mazlíčků

Zdravé zuby = zdravá kočka i pes. Zdravý chrup u koček i psů je základ pro jejich spokojenost.

Pro lidi je každodenní čištění zubů něčím tak rutinním, že nad tím už ani nepřemýšlíme. Zamysleli jste se ale už někdy nad tím, že správnou péči o chrup potřebují i naši čtyřnozí mazlíčci? Pokud si všimnete nepříjemného zápachu z tlamy vašeho psa nebo kočky, není na co čekat, protože při žádné nebo nesprávné ústní hygieně mohou chlupáči skončit ve vážných případech na operaci u veterináře za nemalé peníze! 

Přečtěte si také

Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru
Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru

Základem je pravidelnost péče o zvířecí chrup, to znamená, že byste měli zvolit vhodnou metodu péče o zuby koček a psů a vždy ji po určitých časových intervalech opakovat. V případě zanedbání péče nejčastěji u zvířat dochází k zánětu dásní nebo hromadění zubního kamene na sklovině. Nutno dodat, že nezdravý chrup vede k dalším problémům, jako jsou třeba odmítnutí příjmu potravy nebo krvácení z dutiny ústní. A to nechce žádný chovatel zažít.

Granule jako prevence

Vhodným krmivem pro mazlíčky z dentálního hlediska je většina granulí, které mechanicky odstraňují plak ze zubů a nedochází tak k jeho nadměrnému hromadění. Pokud sáhneme po lepších granulích, které mají speciální složení, zabraňující hromadění bakterií na zubní sklovině, uděláme ještě lépe. Samotné granule mají účinnost odstranění plaku okolo 30 %, je proto lepší kombinovat je i s jinými dostupnými přípravky určenými pro dentální hygienu zvířat.

Pejsci mají rádi různé žvýkací hračky, které mohou kousat.

Ústní hygiena mazlíčků může být i zábava

Kočky i psi jsou hraví, proto je dobré opatřit jim nějakou žvýkací hračku, kterou se budou aktivně zabývat a kousat ji. Tyto žvýkací pochutiny nejen že odstraňují nežádoucí plak ze zubů, ale také masírují dásně a pomáhají je udržovat zdravé.

Pro zástupce psů se hodí žvýkací plátky Winston, které jsou dostupné v drogeriích ROSSMANN za cenu 45,80 Kč. Balení obsahuje 2 x 20 kusů plátků.

Pasta a kartáček jsou nejefektivnější

I když většina mazlíčků nemá ráda, když jim někdo sahá do pusy, je vhodné zkusit starat se o jejich zuby tím nejznámějším způsobem. To znamená zubním kartáčkem a pastou. Nejlepší je začít s tím již v brzkém věku. Je zřejmé, že tato metoda je vhodná spíše pro pejsky než kočičky, nicméně si na tento způsob udržování zdravých zubů často nezvyknou ani psi. Hlavní však je, starat se o zdraví dutiny ústní některým z dalších možných způsobů a ideálně zvolit kombinaci několika z nich.

Jak na to

K čištění psích zubů používáme speciální zubní pastu pro psy. Nanášet ji můžeme buď malým froté hadříkem, nebo zubním kartáčkem. Pomocí speciálních zubních kartáčků pro psy pak čistíme psovi zuby stejně jako sobě. Při péči o zuby věnujeme pozornost také jazyku a ústní sliznici. 

Otoky, zatvrdliny, hnisavá ložiska, začervenání, rány, krvácení nebo cizí tělíska by měly být vždy důvodem k návštěvě veterináře.

Je nezbytné se začít zabývat stavem zubů psa nebo kočky pokud:

  • má zarudlé a na dotek bolestivé dásně
  • slintá a z tlamičky se line nepříjemný zápach
  • ztratila chuť k jídlu a odmítá nabízenou stravu
  • zuby mají jinou než bílou nebo mírně nažloutlou barvu
  • některé zuby chybí nebo jsou ulomené

Kolik stojí "psí zubař"?

  • Preventivní ošetření chrupu v celkové anestezii se snesením zubního kamene ultrazvukem a leštěním skloviny vás přijde za čtyřnohého mazlíčka na 2 400 – 4 000 Kč. 
  • Ošetření zubů s parodontózou, extrakce zubů v celkové anestezii uzavřenou nechirurgickou nebo otevřenou chirurgickou metodou, stojí v rozmezí 2 700 – 7 000 Kč. 
  • Endodontické ošetření v celkové anestezii od 3 600 – 6 900 Kč.
  • (zdroj: Medipet Zlín)
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz