Milujete kečup? Oblíbená pochoutka se vyráběla z ryb, sloužila i jako medicína

Jaký kečup máte nejraději vy? Joenomias / Pixabay

Kdo by doma neměl kečup? Když náhodou dojde, musíme ho dokoupit, protože je základní potravinou v mnoha domácnostech. Znáte ale jeho historii? A věděli jste, že předchůdce kečupu rajčata vůbec neobsahoval?

Přečtěte si také

Blíží se čas odzimování bazénu, jste připraveni?
Blíží se čas odzimování bazénu, jste připraveni?

Žádná rajčata, nýbrž silná rybí omáčka z Číny

Víte, kdo vynalezl kečup? Pokud hádáte Itálii kvůli jejím těstovinám a pizze, jste na omylu. A nebyli to ani Američané, kteří jej tak milují třeba na své hamburgery a hot dogy. Stejně jako mnoho dalších potravin, i počátky kečupu sahají až ke starověké Číně.

V čínských textech se totiž někdy okolo roku 300 př. n. l. začalo objevovat slovo „ge-thcup“ či „koe-cheup“, což bylo označení pro fermentovanou rybí omáčku, kterou Číňané vyráběli z vnitřností ryb, vedlejších masných produktů a sójových bobů. Tato omáčka se pak jako již tradičně rozšiřovala po obchodních cestách do Indonésie a Filipín, kde ji potom v 17. století objevili Britové.

Nejlepším kečupem na světě je stejně ten domácí Mrdidg / Pixabay

Britové si recepturu koe-cheupu upravili podle svého

Britové si recepturu samozřejmě upravili, a v kuchařkách tak můžete vidět recepty z nejrůznějších komponentů, jako jsou ústřice, mušle, houby, vlašské ořechy, citrony, celer, švestky, broskve a další. Ani v pozdější době tudíž v kečupech nebylo po rajčatech ani památky.

A to je škoda! Rajčata totiž miluje skoro každý

Kečup jako lék, který měl být účinný i na žloutenku

Vše se ovšem změnilo v roce 1812. Tehdy filadelfský vědec James Mease přidal do kečupu „love apples“, tedy rajská jablíčka, která byla mimo jiné považována za afrodiziakum.

Následně se v historických pramenech uvádí, že doktor John Cook Bennet do tehdejšího kečupu přidal také rajčata, čímž omáčku obohatil o vitamíny a antioxidanty. Směs poté vydával za medicínu, která měla být účinná proti průjmu, poruchám trávení, žloutence či revmatismu.

Na správnou recepturu kečupu kápnul Heinz

Za vynálezce kečupu – tak, jak jej známe dnes – je však považována firma Heinz. Ta v roce 1876 přišla s recepturou s rajčaty a octem jako konzervantem, který zabraňoval tomu, aby se rajčata uvnitř zkazila.

Tip: Protože produkty od Heinz patří k těm dražším, rozhodně se vám vyplatí sledovat slevové akce, ve kterých si kečupy od Heinz můžete koupit nejvýhodněji.

Nejznámější značkou kečupu je Heinz Alexas_Fotos / Pixabay

Kvalitu poznáte podle množství rajčat, ze kterých byl kečup vyroben

Pokud jde však skutečně o kvalitu, sledovat byste u kečupů měli zejména podíl rajčat. Nedávné nezávislé testování kečupů zkoumalo jak jejich zastoupení, tak i další aspekty těchto oblíbených dochucovadel. Zajímalo by vás, který celé hodnocení nakonec vyhrál?

  1. Nejlepší hodnocení (80 %) získal kečup Otma Gurmán extra s vysokým podílem rajčat, jehož zahuštěný rajčatový protlak obsahuje 240 g rajčat na 100 g kečupu.
  2. Jako druhý nejlepší se v hodnocení umístil Kand Tomato Ketchup sladký se 78 %, který obsahoval 200 g rajčat na 100 g.
  3. Třetí byl pak Boneco Dětský kečup extra se 77 % a obsahem 170 g rajčat na 100 g kečupu.
  4. Opomenout bychom ale neměli ani Mikado Jemný kečup z Lidlu, jemuž jeho složení vyneslo čtvrté místo. A kečup Billa Tomaten Ketchup na místě pátém.

Sáhněte po vítězi

A co vy, jakou značku kečupu preferujete a na co všechno si jej dáváte? Pokud jste jako my a nedovedete se bez něj obejít, podělte se s námi o vaše tipy dolů do komentářů v diskuzi.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz