Vláda omezila od středy počet zákazníků v obchodech. Otevírací doba se o hodinu prodlužuje

Vláda omezila od středy počet zákazníků v obchodech. Žádá o prodloužení nouzového stavu do 20. 12. Canva

V Česku platí nouzový stav od 5. října a vláda dnes oznámila, že požádá o jeho prodloužení až do 20. prosince. Delší dobu musejí schválit poslanci, kteří o něm rozhodnou na mimořádné schůzi ve čtvrtek. Na dnešní tiskové konferenci zástupci vlády potvrdili, že děti prvních a druhých tříd se vrátí do škol ve středu, zároveň ale omezili počet osob v obchodech, které jsou otevřeny. Po vzoru Polska začne od středy platit pravidlo 1 : 15.

Přečtěte si také

Popraskané crinkles se stanou hitem vašich letošních Vánoc! Musíte ale vybrat tu správnou čokoládu
Popraskané crinkles se stanou hitem vašich letošních Vánoc! Musíte ale vybrat tu správnou čokoládu

Ministerstvo zdravotnictví v pátek představilo protiepidemický systém (PES). Od pondělí zveřejňuje ministerstvo rizikové skóre, na základě kterého se mohou začít uvolňovat protikoronavirová opatření rozdělená do pěti pásem. V Česku aktuálně platí nejhorší pátý stupeň, ve kterém zároveň PES počítá i s omezením množství lidí v obchodech.

V Česku začne platit omezení v obchodech jako v Polsku a na Slovensku

Vláda dnes odpoledne rozhodla, že od středy 18. listopadu se mění pravidla pro nakupování. Nově v obchodech platí pravidlo 1 : 15. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Je pravda, že jsme se na těch patnácti metrech čtverečních neshodli s Hospodářskou komorou a se Svazem průmyslu a obchodu, hájí restrikci, kterou schválila vláda, vicepremiér Karel Havlíček. „Opatření 1 : 15 metrům čtverečních platí v Polsku a na Slovensku a žádné problémy s omezením počtu lidí v obchodech u našich sousedů nevznikly,“ řekl Havlíček.

Zároveň se prodlouží otevírací doba do 21 hodin, aby odpovídala začátku nočního vycházení.

Vláda také požádá o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. Zatím je schválen do 20. listopadu. Poslanci by měli o žádosti vlády rozhodnout na mimořádné schůzi ve čtvrtek. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz