Konec nošení roušek od 21. listopadu? Soud rozhodl, že je nosíme v obchodech neoprávněně

Soud zrušil nařízení o povinném nošení roušek v obchodech Canva

Od 21. října máme povinnost v celém Česku nosit roušky v obchodech i na dalších místech. Městský soud v Praze dnes však toto opatření zrušil, protože ho úřad nedostatečně odůvodnil. Do příští soboty má ministerstvo čas nařízení upravit. Pokud tak neučiní, nebudou od 21. listopadu roušky povinné v obchodech ani na dalších místech.

Přečtěte si také

Grilujete skutečně správně? Nejčastější chyby, před kterými mistři grilu varují. Neděláte je také?
Grilujete skutečně správně? Nejčastější chyby, před kterými mistři grilu varují. Neděláte je také?

Roušky se staly nedílnou součástí našich životů a již několik týdnů se bez nich neobejdeme ani při nákupu v obchodech nebo při cestě do zaměstnání. Dnes však vyšlo najevo, že Ministerstvo pouze přebralo odůvodnění z dřívějších opatření a nevysvětlilo, proč od 21. 10. opatření ještě více zpřísnilo. „Ministerstvo nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí,“ uvedl soud v tiskové zprávě. Proto opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ píše soud dále. 

Kdy se zruší povinnost nosit roušky? Možná už 21. listopadu Canva

Ministerstvo má týden na nápravu, jinak se roušky zruší

Soud i přesto, že si za svým stanoviskem o neoprávněném nařízení používat ochranné roušky v obchodech, v automobilech a nebo na veřejných místech, kde nemůže být zajištěn rozestup minimálně 2 metry, stojí, zrušil pro nepřezkoumatelnost opatření až k 21. listopadu, aby měl resort dostatečný časový prostor. „Aby, shledá-li pro to dostatek důvodů, obdobné opatření opětovně přijal a zohlednil v něm všechny výtky zdejšího soudu,“ píše se v dokumentu, který soud prostřednictvím ČTK zveřejnil.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz