Jedna jednorázová rouška na celý týden? Pro mnoho Čechů realita všedního dne

Češi nosí jednu jednorázovou roušku klidně celý týden Alexandra_Koch / Pixabay

My Češi jsme prý rouškoví Švejci. Nejen že je nosíme špatně – saháme si na ně, neopatrně sundáváme a neopatrně zase nasazujeme – ale nechtějí se nám ani prát. A tak je spousta z nás tedy ani nepere. Jak často roušky měnit a jak s nimi zacházet moc dobře víme už od jara, ale jaká je skutečnost?

Přečtěte si také

Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %
Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %

Bez roušky to nepůjde

Přituhlo už hodně. Počet pozitivních na covid-19 denně dosahuje vysokých hodnot a vláda to teď řadou dalších omezení a zákazů řekla jasně: „Nasaďte si ty roušky a berte to konečně vážně“.

Odmítači jejich nošení už nemají příliš na vybranou, tedy pokud nechtějí platit pokuty v řádech několika tisíc korun. Roušky tedy se vší pravděpodobností nasadí, ať už bude jejich přesvědčení jakékoli. Ještě donedávna však odmítalo nosit roušku více jak třetina dotázané populace (36,1 %).

Největšími odmítači roušek jsou mladí lidé

Největšími rebelanty přitom byli či stále jsou mladí lidé do 26 let. U nich se ukázalo, že nošení roušek ignoruje 6 % respondentů. Častěji je tato nelibost vídána u mužů než u žen či u lidí se základním vzděláním (9,4 %).

Roušky nemá v oblibě nikdo. Nosit se ovšem musí, a tak vás jistě samotné nepřekvapí, že povinnost nošení roušek vadí 36,1 % dotázaných. Necelé polovině dotázaných pak roušky vadí, protože se jim přes ně špatně dýchá (42,8 %) a špatně mluví (24,2 %).

Nošení roušek vadí nejvíce mladým lidem do 26 let ivabalk / Pixabay

Ne každá rouška chrání stejně účinně

I když tedy teď bude mít roušky na ústech a na nose snad téměř každý, ne každá bude stejně účinná. Záleží totiž nejen na tom, z jakého materiálu je vyrobena, ale také na tom, jak se o ni staráme a jak často ji měníme.

Pamatujte – Roušky, ruce, rozestupy

Jednorázová rouška slouží mnoha lidem klidně týden

Spousta lidí totiž považuje i jednorázové chirurgické roušky za dostatečně funkční po celý den. A že jich není málo – dělá to celých 11,5 % dotázaných. A další jsou zase přesvědčeni o tom, že rouška je pořád dostatečně účinná, i když se nesterilizuje (11 %), a i přesto dotyčného i okolí bude stále dostatečně chránit (14,7 %).

Ještě horší je to ale s pravidelnou (ne)výměnou roušek. Jako ti, co se o roušky starají svědomitěji, z průzkumu vyšli lidé, kteří jednorázové roušky mění jednou denně – takhle odpovědělo 40,3 % dotázaných Čechů, 15 % obyvatel pak mění jednorázovou roušku jednou týdně.

Jednorázové roušky přitom už nejsou nedostatkovým zbožím a v mnoha případech nejsou ani tak drahé. Stačí jen sledovat slevové akce na roušky. Zrovna teď je najdete výhodně v Penny a v Kauflandu.

Jednorázové roušky jsou určeny k jednorázovému použití. Musí se vyhodit a rozhodně je nelze prát ivabalk / Pixabay

Textilní rouška je stále nejoblíbenější

Nejoblíbenějším typem roušky však zůstává i nadále rouška textilní, kterou využívá 62,2 % dotázaných. Chirurgické roušky využívá 26,5 % dotázaných. A na vzestupu je i používání respirátorů, přičemž nejčastěji je lze vidět u starších lidí nad 54 let.

  • Veškerá data vycházejí z online dotazníku z 6. 10. 2020, ve kterém na otázky odpovídalo 550 osob ve věku 18 až 65 let.