Největší chyby, které děláme při vaření těstovin a Italové by je nikdy neskousli

Víte, jak doopravdy správně vařit těstoviny všeho druhu? Pexels

Těstoviny do hrnce, chvilku počkat, scedit a hotovo. Zdálo by se, že je příprava těstovin zcela primitivní záležitostí. Přesto ale na talířích často přistanou spíše převařené nudle, které mají hodně daleko k italským ideálům této dobroty. Právě v Itálii je vaření těstovin jistým druhem umění. A zdejší kuchaři velmi dobře vědí, jak naplno vyzdvihnout plný potenciál těchto potravin. Čeho bychom se tedy podle expertů měli v kuchyni určitě vyvarovat?

Přečtěte si také

Cibulky odkvetlých květin nevyhazujte! Při správném uschování vám udělají radost i příští rok
Cibulky odkvetlých květin nevyhazujte! Při správném uschování vám udělají radost i příští rok

Vynechávání soli

Voda na těstoviny by měla být slaná skoro jako moře. Ano, z mnoha míst slyšíme, že bychom měli sůl omezit, ale v případě vody na těstoviny se nemusíte bát o svoje zdraví. Dvě až tři polévkové lžíce se do nich příliš nevsáknou. Naopak, sůl navíc zamezí vzniknu typické „oslizlé“ konzistence. Rozhodně s ní tedy nešetřete a přidávejte ji do vařící vody předtím, než do hrnce putují těstoviny.

Chce to správný hrnec

Lepivé těstoviny nemá rád nikdo. Přesto ale mnoho lidí bere na jejich vaření velmi malé hrnce, ve kterých se jednotlivé kousky těstovin nemají kam hnout. Když přidáte příliš mnoho těstovin do malého množství vody, snížíte tím rychle její teplotu a voda se vrátí k varu později. Těstoviny na dně tak budou rozvařené a nalepí se jedna na druhou. Snažte se je raději vařit tak, aby mohly volně plavat – na jeden litr vody připadá ideálně sto gramů těstovin.

Příliš mnoho tuku

Třebaže kulinářské celebrity toto pravidlo porušují, olivový olej do vody na těstoviny nepatří. Těstoviny by kvůli němu byly velmi klouzavé, neudržela by se na nich omáčka a zůstaly by z půlky neochucené. Příliš mnoho tuku navíc může přebít jejich přirozenou chuť. Tuk k těstovinám přidávejte spíše na konci po dovaření, třeba v podobě opravdu dobře vychladlého másla, ze kterého při míchání vznikne emulze.

Špagety potřebují během vaření dostatečný prostor, volte proto raději větší hrnec Jan Vašek / Pixabay

Málo ochutnávání

Starý trik, při kterém hodíte s těstovinami o zeď a sledujete, jestli se přichytí, vám o jejich stavu nic nepoví. Místo experimentů je při vaření jednoduše pravidelně ochutnávejte. Nespoléhejte se příliš ani na návody na zadních stranách balení. Výsledkem striktního dodržování uvedených časů jsou často až příliš tvrdé a nedovařené těstoviny, anebo naopak těstovinová kaše.

Nezapomeňte na pravidelné míchání

Pokud nechcete dohromady slepené těstoviny, musíte jim věnovat dostatek svého času – a míchání. Když se voda v hrnci začne vařit, místo vysypání celé várky naráz vmíchávejte těstoviny postupně. Tak zabráníte tomu, aby některé zůstaly ležet na dně a rozvařily se.

Přineste si chuť Itálie i k vám domů

Správně uvařené těstoviny jsou skvělé. Stačí ale jediná chyba a dobrá chuť je pryč Lisa Fotios / Pexels

Omývání těstovin? Nikdy!

Po uvaření těstovin není žádný důvod omývat je čistou vodou. Pro co nejlepší pokrm chceme, aby hezky nasály co nejvíce omáčky. Pokud je ale omyjete, přijdou o část škrobu na povrchu, kvůli čemuž se na nich omáčka neudrží a steče. Omývání se může zdát jako skvělý trik proti slepeným těstovinám, jejich chuťovému potenciálu tím ale velmi uškodíte.

Nenechávejte je dlouho čekat

Těstoviny by měly být servírovány co nejrychleji po uvaření. Když je necháte příliš dlouho ležet nebo je ihned nepřidáte k teplé omáčce, ztratí velkou část svého kouzla. Vodu z těstovin ale naopak ihned nevylévejte, někdy se totiž může vyplatit přidat pár lžic přímo k omáčce. Škrobovitá a slaná voda zajistí pak jak výraznější chuť, tak i lepší přilnavost omáčky k těstovinám.

Uvařit 👩‍🍳 Vyfotit 📸 Nahrát 📲 Vyhrát 🤩🥳 

Máte v mobilu fotku své večeře nebo klidně snídaně? Pak ji nahrajte společně s receptem do aplikace a vyhrajte jednu z 90 cen za 120 000 Kč.

Velká receptová soutěž Kupi.cz Kupi.cz
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz