Rekordně drahé potraviny v supermarketech: V cenách jsme dohnali Belgii, v příjmech nikoli

Některé druhy zeleniny u nás stojí stejně, nebo dokonce více než v Belgii Canva

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 2,9 %. Promítlo se do nich hlavně zdražení ovoce, zeleniny, vepřového masa a dalších potravin. Na základě toho srovnali reportéři České televize ceny vybraného ovoce a zeleniny v ČR a Belgii, která patří mezi nejdražší evropské země. Závěry průzkumu mluví jasně, v cenách těchto potravin jsme západní Evropu dohnali, ve výši platů bohužel ne.

Přečtěte si také

Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky
Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky

Zpravodajové ČT upozorňují na to, že zdražování je nejvíce vidět v regálech s produkty od českých a evropských zemědělců.

Například ve vybraném obchodě v Praze koupíte kilogram červené papriky za 80 Kč. Půl kila rajčat ve slevě tam stálo 30 Kč, půl kila citrónů vyšlo na 40 Kč a stejné množství hroznového vína na 70 Kč.

Stejné ovoce a zeleninu nakoupili zpravodajové i v Belgii, jedné z nejdražších evropských zemí. Právě v Belgii jsou podle průzkumu provedeného před 2 lety ceny vyšší než Německu (o 13 %) nebo ve Francii (o 9 %).

Tip z Kupi.cz

Věděli jste, že oblíbený nákupní rádce Kupi.cz má i zahraniční verze Kupino, kde najdete online přehled všech akčních letáků?

Ceny potravin v Česku jsou podobné těm v Belgii Canva

Výsledky srovnání však české spotřebitele nejspíš nepotěší. Červená paprika stála zhruba stejně a hroznové víno jenom o korunu méně, citrony byly ale v Belgii levnější dokonce o 8 korun na kilogram a nejvíce se rozdíl projevil u rajčat, v Česku stálo půl kila v akci 30 Kč, v Belgii dokonce celé kilo jen 27 Kč.

Jak tedy potvrdil zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský, s cenami jsme dohnali Evropu, platy ale stále máme podstatně nižší. Průměrná mzda v Česku byla v prvním čtvrtletí přibližně 34 tisíc Kč, zatímco průměrný Belgičan si v přepočtu vydělal zhruba 88 tisíc Kč měsíčně.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!