Rychlý a zdravý oběd pro děti: Brokolicové placičky se sýrem

Brokolicové placky se sýrem jsou rychlou variantou oběda nejen pro děti Anna Jančevová

Školy jsou zavřené a všichni rodiče školáků teď musí suplovat role učitelů, družinářů, ale také školních kuchařek. Vymýšlet 7 dní v týdnu neustále nová, zdravá jídla, je náročné. Pokud vám už dochází nápady, co dětem vařit, máme pro vás jeden tip. Připravte školákům brokolicové placičky s bramborem. Oběd budete mít hotový do 45 minut a do snadné přípravy můžete zapojit i děti. 

Přečtěte si také

Trápí vás únava a časté zadýchávání? Možná máte nedostatek železa. Jak ho správně doplnit?
Trápí vás únava a časté zadýchávání? Možná máte nedostatek železa. Jak ho správně doplnit?

Recept na brokolicové placičky

Uplácat brokolicové placičky nebo karbanátky, chcete-li, je snadné. Stačí smíchat všechny ingredience dohromady, vytvarovat z hmoty placky a usmažit je, případně upéct v troubě. Pokud máte starší děti, přidejte do receptu stroužek česneku, dodá placičkám chuť. Recept vystačí na 6–7 středně velkých karbanátků

Ingredience:

 • 130 g uvařené rozmixované brokolice
 • 40 g najemno strouhané goudy
 • 40 g strouhanky
 • 1 vejce
 • 1 stroužek česneku (pro starší děti)
 • sůl a pepř podle chuti
 • olivový olej na smažení

Postup:

 1. Brokolici uvařte v osolené vodě, stačí zhruba 4 minuty podle velikosti růžiček. Po uvaření ji ihned zchlaďte ve studené vodě, aby si zachovala barvu. Vývar z brokolice nevylévejte, můžete ho použít jako základ zeleninové polévky.
 2. Brokolici rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Pokud budete do receptu přidávat stroužek česneku, rozmixujte i ten.
 3. Vychladlou rozmixovanou brokolici smíchejte s najemno nastrouhanou goudou a s vejcem. Do kašičky přidávejte strouhanku postupně, každá může zahušťovat trochu jinak.
 4. Směs osolte, opepřete a pomoučenýma rukama vytvarujte 6–7 placiček.
 5. Placičky smažte na troše rozpáleného olivového oleje z každé strany 4 minuty.
 6. Podávejte s vařenými bramborami a salátkem.
Připravené brokolicové placičky Anna Jančevová

Tip na ještě zdravější oběd

Pokud nechcete dětem podávat smažená jídla, brokolicové placičky pečte v troubě na 200 stupňů zhruba 20 minut a v polovině pečení obraťte. Nezapomeňte pod ně dát pečicí papír, ať se nepřichytí.

Pečicí fólie, která vydrží 

Co pečení, to jeden jednorázový pečicí papír. Je to drahé a samozřejmě také neekologické, obzvlášť pokud pečete často. Namísto klasického papíru se můžete v obchodě poohlédnout po oboustranné pečicí fólii, která je omyvatelná a vydrží mnohonásobné pečení. Jednu takovou nabízí Tescoma v rozměrech 40 x 36 cm za cenu kolem 179 Kč, případně ji seženete v domácích potřebách Orion za 99 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz