Je nejvyšší čas postarat se o muškáty. Víte, jak na to, aby vám dělaly radost brzy a dlouho?

Muškáty uchvátí svými květy. Dopřejte jim v únoru péči a ony vám to vrátí Canva

Zdobí naše balkony, hýří barvami a s trochou štěstí přežijí téměř cokoli. Muškáty. Když se jim daří, dme se pýchou srdce nejedné zahradnici – jejich působivé květy totiž vypadají jako vodopád rozmanitých barevných kombinací. A právě teď je správný čas na to připravit je na sezónu. Poradíme vám, jak na to, aby měly i letos vaše muškáty bohaté, zdravé a krásné květenství.

Přečtěte si také

Která potravina se v obchodech krade nejčastěji?
Která potravina se v obchodech krade nejčastěji?

Nejprve rostliny zkontrolujte

Kvůli nízkým teplotám v zimě mohou být některé muškáty zažloutlé a oschlé, a pokud byly uloženy v místnosti s nedostatkem světla, mohly také vyhodit tenké šlahouny, jak se táhly za světlem.

Tyto rostliny je třeba zkrátit alespoň o 10 cm, aby mohly v létě zase vykvést. A odstraňte i případné květy a samozřejmě vše oschlé a suché. Pokud to neuděláte, muškáty budou slabé a prořídlé.

Pakliže je vaším cílem vytvořit novou kolonii muškátů, vězte, že k množení se lépe hodí ty rostliny, které strávily zimní období na světlém místě. Bývají zelené, a právě jejich vrcholky se hodí k řízkování.

Abyste se mohli v létě kochat mocnými květenstvími, je třeba začít s péčí o muškáty již nyní Canva

Pozor na škůdce

Než přistoupíte k omlazování či řízkování, je třeba zkontrolovat stav rostlin. Zbavte je suchých listů a vyndejte z původních nádob. Důkladně je prohlédněte a jakmile objevíte nějakého škůdce nebo napadení plísněmi, raději rovnou celou rostlinu vyhoďte. Pokud prošly kontrolou, vytřepejte zeminu z kořenů a také je zkraťte.

Jakou vybrat zeminu

Aby vám muškáty krásně prospívaly, je třeba o ně pečovat. Ty, kterých se týká omlazovací kúra (jarní sestřih šlahounů a kořenů), ocení čerstvý substrát na pelargonie, do kterého můžete přimíchat dlouhotrvající hnojivo. Zpravidla obsahuje také rašelinu, která omezuje vznik houbových chorob, nebo fosfor, který podporuje tvorbu květů.

A protože je na ně venku přeci jen ještě chladno, dokud nepůjdou zdobit balkóny, terasy či schody, nechte je na chladném, nicméně světlém místě a pravidelně zalévejte.

Tip: Abyste to měli jednodušší a zajistili muškátům skutečný luxus, pořiďte si samozavlažovací truhlíky. Nejenže nebudou „na suchu“, když na pár dní odjedete, ale navíc i přebytečná zálivka má kam odtéct.

Muškáty jsou ozdobou zahrad, oken i balkónů. Jak se o ně postarat v únoru? Canva

Hurá na řízkování

Základem úspěchu množení je zdravá rostlina, která strávila zimu na světle (zazimovaná ve skleníku, zimní zahradě či za oknem chladné místnosti). Vrcholek takové rostliny ustřihneme a necháme zakořenit. Jak na to?

  • Zakořeňovací teplota by měla být okolo 20 °C.
  • Ponecháme pouze 2–3 vrcholové listy, zbytek ostřihneme.
  • Seřízneme spodek řízku (jeho délka by měla být cca 10 cm) a necháme ho zaschnout do druhého dne.
  • Poté jej zapíchneme do substrátu určeného ke množení (důležitá je lehkost).
  • Řízky zakoření přibližně za měsíc, poté je nutné přesadit je do dospělé zeminy pro muškáty.
Kde sehnat substrát pro výsev a množení v akci?

Hnojení se vyplatí

Protože jsou muškáty hodně plodné, potřebují pravidelně podporovat hnojením.

  • Vyhráno mají příznivci vermikompostování, neboť velmi vhodným prostředkem jsou žížalí exkrementy. Ty se jednoduše naředí s vodou k zalití – rostliny na tuto látku velmi dobře reagují a spokojeně rostou.
  • Hnojit ovšem můžete i hnojivem, které v sobě nese hodně živin (zejména dusík, draslík a fosfor). V ideálním případě je dobré hnojiva střídat (cca po týdnu), teprve však až bude rostlina v novém domově alespoň měsíc.
  • Pozor také na přehnojení – mohli byste jim upálit kořeny a připravit se tak o kaskádu květů.

Vychytejte zalévání

Muškáty nemají rády bahenní lázně, i proto se vyplatí pořídit samozavlažovací truhlíky. Zalévat byste měli až v okamžiku, kdy je zemina oschlejší. A pozor také na teplotní šoky – nezalévejte studenou vodou, ale ideálně tou odstátou v pokojové teplotě. Vyhýbejte se rovněž zalévání za přímého slunečního svitu, nejvhodnější dobou jsou ranní hodiny či podvečer.