Barbie na vozíku nebo zcela bez vlasů. S takovými panenkami si budou děti hrát v roce 2020

Barbie loni oslavila šedesátku. Rozhodně na ni nevypadá, co říkáte?

Výrobce panenek Barbie, firma Mattel, už několikrát překvapil nekonvenčními řadami panenek, které se svým vzhledem od klasické blondýny s nereálnými mírami značně lišily. Tentokrát chce poukázat na to, že móda a krása nezná hranic a není definována jen dokonalými vzhledem. Jaké panenky tedy budou letos trendy?

Přečtěte si také

Vánoční průvodce: čím potěšit babičku a dědečka a jaké jsou nejlepší dárky pro prarodiče?
Vánoční průvodce: čím potěšit babičku a dědečka a jaké jsou nejlepší dárky pro prarodiče?

Barbie už je šedesátnice

V loňském roce oslavila Barbie velké kulaté narozeniny. V reálném světě už by měla důchod na dohled, protože je jí více než 60 let. Barbie ale na důchodkyni rozhodně nevypadá! Tvář bez vrásek, tělo štíhlé bohyně a typický úsměv na rtech. Tak vypadá většina panenek, ať už se jedná o model mořské panny, princezny na plese nebo Barbie jezdkyni na koni. I přesto, že tyto typy panenek jsou dlouhodobě u zákazníků nejoblíbenější, značka často čelí kritice za podsouvání kultu hubenosti a představování ženy v roli sexuálního objektu. Poté, co bylo zveřejněno, že reálná žena s mírami Barbie by pravděpodobně nepřežila, jelikož by zemřela na podvýživu nebo by jednoduše neunesla váhu své nadměrné hlavy, se značka snaží dát Barbie reálnější vzhled. Takový, se kterým by se její malé obdivovatelky mohly ztotožnit.

Mattel je nekonvenční

Není to poprvé, co Mattel své zákazníky překvapil větší rozmanitostí vzhledu panenek Barbie. Věděli jste, že panenku s tmavou pletí, Indku nebo indiánku firma představila už v 80. letech 20. století? V roce 2017 přibyla do řady Shero Barbie panenka zahalená do hidžábu, která byla inspirována americkou olympioničkou v šermu. Ibtihaj Muhammad totiž svou medaili na olympiádě v Rio de Janeiru vyhrála zahalená do tohoto muslimského šátku. V roce 2018 Mattel představil řadu panenek inspirovaných ikonickými ženami. Tematicky tak učinil právě 8. března, tedy na Mezinárodní den žen. Již tehdy jste své dcerce mohli koupit Barbie verzi mexické malířky Fridy Kahlo nebo NASA vědkyně Katherine Johnson. Za Barbie hrdinkami ale nemusíme do světa. Naši českou Barbie snowboardistku má od roku 2018 i Ester Ledecká!

Barbie tmavé pleti Mattel představil už v 80. letech

Barbie Fashionistas je invalidní

S novou řadou Barbie Fashionistas se Mattel snaží říct, že právě rozdíly nás dělají krásnými, a tak se vzhledem svých panenek zašel ještě dál. Barbie přisoudil třeba invalidní vozík a další zdravotní handicapy. V řadě je též panenka s kožní chorobou vitiligo, která má za následek různobarevný kožní pigment. Vedle ní stojí panenka zcela bez vlasů, trpící alopecií. Výjimkou pak není ani Barbie s prostetickými končetinami, inspirovaná Jordan Reeves, náctiletou aktivistkou, narozenou bez levého předloktí. Pokud byste rádi nějakou netradiční panenku koupili svým dětem, seženete ji i na našem trhu. Jednodušší kousky různorodých modelek koupíte už za 320 Kč, za Barbie na vozíku si připlatíte až okolo 700 Kč.

Je libo Barbie filmovou postavu, malířku nebo třeba NASA vědkyni?

Barbie za miliony

Slavná panenka je samozřejmě oblíbenou hračkou malých holčiček. Nicméně některé její limitované edice a exkluzivní kousky jsou přísně střežené sběrateli a dětské ručky k nim rozhodně přístup nemají! Není se čemu divit, protože nejvzácnější panenky Barbie, například ta od návrháře Stefana Canturiho, mají cenu i 300 tisíc amerických dolarů. Panenku od Canturiho totiž zdobí náhrdelník z australského růžového diamantu, který má celé 3 karáty. Barbie prostě dávno překročila zdi svého plastového domečku v Malibu a díky své dlouhé tradici a historii se stala světovým fenoménem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz