Proč vyprané prádlo z pračky nevoní? 4 největší zabijáci i té nejkvalitnější aviváže

Žena vytahuje prádlo z pračky Canva

Máte novou aviváž a těšíte se, až vytáhnete z pračky krásně voňavé prádlo, ale je tu zklamání. Prádlo vůbec nevoní, nebo alespoň ne tak, jak jste čekali. A navíc velmi brzy přestane vonět úplně. Jak je to možné?

Přečtěte si také

Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?
Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?

Nepřítel číslo jedna: Sušička!

Pokud chcete uchovat vůni aviváže v prádle, budete muset oželet sušičku. A naopak. Jestliže používáte sušičku ideálně na ručníky, povlečení či větší prádlo, ze kterých bezvadně dostane prach a nečistoty, je zbytečné používat aviváž. Prádlo totiž změkčí sám horký vzduch sušičky.

Tip: Nechcete se vůně vzdát? Pak lze použít různé kuličky do sušiček apod. V drogeriích se dají koupit voňavé vlhčené ubrousky do sušiček, které prádlo krásně provoní (a nejen prádlo, nýbrž i celou místnost). Navíc na sebe zachytávají i statickou elektřinu, takže oblečení poté „nekope“.

Jak zajistit vůni prádla ze sušičky?

Nepřítel číslo dvě: Čerstvý vzduch!

Druhým nepřítelem avivážové vůně je čerstvý vzduch, vítr nebo prudké slunce. Jak totiž prádlo vysychá, ztrácí se i jeho vůně a nahrazuje ji aroma typické pro oblečení sušené na slunci. Dá se tedy zjednodušeně říci, že chcete-li uchovat vůni aviváže co nejintenzivnější, je třeba prádlo sušit nejlépe doma nebo v sušárně na chráněném místě.

Nepřítel číslo tři: Žehlička!

Jak se dá už tušit, teplo a horko není přítelem aviváže, i když krátké vyžehlení nemusí vadit. Pokud ale prádlo bude delší čas čekat na dotek žehličky a poté ho vyžehlíte, je pravděpodobné, že kombinací časové prodlevy a horkého povrchu velká část vůně vyvane. Prádlo, které chcete mít voňavé a naparfémované aviváží, žehlete jen krátce ihned po usušení, anebo vůbec.

Žena dávkuje aviváž do praní Canva

Nepřítel číslo čtyři: Hříchy ve vaší pračce

Prádlo kdysi vonělo, avšak najednou už ne, ani když ze zoufalství zdvojnásobíte množství aviváže? Tady může být na vině samotná pračka a celý souhrn hříchů, kterými se na voňavém prádle můžete provinit. Zde jsou:

Nevyčištěný zásobník na aviváž

Aviváž je slizká, což zjistíte už po prvním použití zásobníku na ni. Zásuvku s aviváží (ovšem i s pracím práškem) je tak třeba po každém praní umýt, aby se v ní nedržel sliz a nerostla plíseň. To, že prádlo nevoní, může být dáno i tím, že je tento zásobník špinavý.

Občas je dobré pračku pustit na horký program (vyvářku nebo min. 75 °C) s půl litrem octa, čističem pračky nebo jen tak naprázdno. Pračka se vydesinfikuje od případných plísní a v případě použití octa nebo čističe se také uvolní vodní kámen.

Přeplněná pračka

Prádlo nevoní ve chvíli, kdy je samo o sobě špatně vyprané. Na vině může být chybné dávkování pracího prostředku či příliš velký objem v pračce, který zaviní nedostatečné vymáchání.

Ucpaný odpad a filtry

Čas od času zkontrolujte odpad, není-li ucpaný a nevrací-li se vám špinavá voda zpátky do pračky. Stejně tak je dobré pravidelně čistit i filtr pračky, ve kterém se usazují například papírové kapesníčky a jejich zápach poté negativně ovlivňuje i prádlo právě prané.

Žena leje aviváž do pračky Canva

Zavřený buben

Častým hříchem je i to, když po vyprání zavřete buben pračky. Správně by měl zůstat otevřený a vyschnout, a to hlavně tehdy, když perete na studené programy. Horká pračka nebo buben po sušení si se zavřením poradí, ale studená pračka obsahuje hodně vlhkosti, která velmi snadno „zatuchne“. A jak bude vonět další prádlo, už asi tušíte.

Prádlo provoní a zjemní, navíc s akcí ušetříte

Aviváž, nebo kuličky?

Obecně platí, že kuličky voní intenzivněji. Aviváže samotné mají proměnlivou kvalitu, kterou si musíte vyzkoušet. Je třeba mít také na paměti, že vůně v obchodě může být jiná než potom na samotném prádle.

A tip na závěr: Ideální je kupovat celou sadu – aviváž i parfemované sašetky, které budou vůni průběžně oživovat i ve skříni. Koupit se dají i vonné pytlíky do skříně nebo závěsné vonné destičky – velký výběr vůní do skříně najdete v drogeriích, ale také například v prodejnách Tescoma.