Panettone, pudink nebo štóla, tak mlsají Evropané! Vyplatí se koupit vánoční pečivo v obchodě?

Každý evropský stát má svůj typický vánoční dezert. Znáte panettone nebo vánoční štólu?

Už u vás doma voní skořice, hřebíček a vanilka? Pečení cukroví je česká vánoční tradice, bez které si svátky dokáže představit jen málokdo. Jakými sladkostmi si zpříjemňují Vánoce naši evropští sousedé? A jak je můžete ochutnat i vy?

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Německo

Německé vánoční pečivo je nám Čechům dobře známé. Mnoho z nás totiž každoročně navštěvuje vánoční trhy v Drážďanech, Norimberku a dalších městech. Sladká štóla je vánoční moučník pocházející právě z Drážďan. Chuťově připomíná českou vánočku s kousky kandovaného ovoce a velkoryse pocukrovanou čepicí. Nenajdete letos čas se na německé vánoční trhy vydat a štólu si zde koupit? Nic se neděje. Tahle sladkost už pronikla i do našich obchodů, a tak ji můžete sehnat třeba v obchodních řetězcích Tesco, Globus, Billa nebo Albert. Vyzkoušeli jsme z každého obchodu jeden druh v nejvyšší cenové kategorii a musíme uznat, že byly všechny vynikající! 

Vánoční štóla pochází původně z Drážďan a chuťově se podobá české vánočce

Itálie

Italský chléb panettone, který je jedním ze symbolů Milána, se proslavil po celém světě. Má kopulovitý tvar připomínající kuchařskou čepici. Do sladkého těsta se přidávají kandovaný pomeranč, rozinky a citrónová kůra. Praví Italové si k němu dopřávají sladký čaj, mandlový likér amaretto nebo dezertní vína. Protože je příprava panettone složitá a zabere celý den, většina Italů si jej kupuje v pekárnách, zabalený v krabičce s malým ouškem. Chcete si letos místo vánočky pochutnat právě na panettone? Letenku do Milána k tomu nepotřebujete. Tuhle italskou dobrotu zakoupíte třeba v hypermarketech Albert nebo Tesco, kam putují přímo od Italských výrobců.

Příprava italského Panettone zabere celý den, proto si ho většina Italů kupuje hotový

Velká Británie

Ocitnete-li se před Vánoci ve Velké Británii, rozhodně byste si neměli nechat ujít vánoční pudink. Ale pozor! Dezert z mléka vás nečeká. Britský pudink je vyroben z mouky, vajec, obilovin a loje. Má tvar polokoule a najdete v něm sušené ovoce, hřebíček nebo koriandr. Jeho důležitou složkou je i alkohol, který jej konzervuje tak, aby dlouho vydržel. V tamních obchodech se tak setkáte i s pudinky, které zrály více jak 18 měsíců. Na britských ostrovech uslyšíte i pojem „black pudding“, tedy černý pudink. Ten má ale s dezertem pramálo společného! Jedná se totiž o pokrm z vepřové krve, který je obdobou českého jelita.

Řecko

Myslíte si, že vanilkové rohlíčky jsou jen českou vánoční tradicí? Ne tak úplně. Velmi podobné cukroví totiž najdete na vánočním stole v Řecku. Tzv. kourabiedes jako by rohlíčkům z oka vypadly! Těsto se vyrábí z mletých mandlí, vanilky a hřebíčku a ještě teplé se obaluje v moučkovém cukru. Věřte, nebo ne, historie těchto sladkostí sahá až do doby Osmanské říše! Na kourabiedes si Řekové pochutnávají nejen na Vánoce, servírují je též při křtech nebo na svatbách.

Myslíte si, že vánoční rohlíčky jsou typicky české cukroví? Podobné najdete i v Řecku!

Francie

Francouzi si na Vánoce potrpí na Bûche de Noël, tedy vánoční polínko. Jde o čokoládovou roládu, ve které se střídají dva druhy krémů a na povrchu je zasněžená moučkovým cukrem. Francouzští cukráři se předhánějí v kreativitě a luxusním pojetí tohoto dezertu, a tak jej mnoho Francouzů kupuje již připravený. Tradičně se servíruje na konci štědrovečerní večeře jako dezert a má připomínat dřevěné polínko, které v dávných dobách hořelo v krbu každého domu.

Česká klasika

České vánoční cukroví a vánočku netřeba představovat. Perníčky, vosí hnízda, rohlíčky... Každý má ty svoje oblíbené, které na vánoční tabuli nesmí chybět. Co když ale nejste rozený cukrář nebo vás prostě nebaví trávit hodiny u pečicí trouby? Pokud jste se rozhodli, že letos na pečení „pečete“, připište si cukroví na svůj vánoční nákupní seznam. Supermarkety nabízí širokou škálu vánočního pečiva, které si můžete vybrat nejen podle oblíbených druhů, ale i množství.

Tip z Kupi.cz

V našem testu, kdy jsme nakoupili 5 druhů cukroví v supermarketech, vyšlo nejlépe to z řetězce Globus. V červené krabičce s nápisem ručně vyrobené cukroví se skrývá hned několik druhů vánočního pečiva od lineckého po vanilkové rohlíčky a jako v jediném z našich testovaných vzorků v něm bylo použito máslo místo rostlinných tuků a olejů. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz