Jak správně skladovat kávu, aby si zachovala intenzivní aroma?

Jak správně skladovat kávu, aby si zachovala intenzivní aroma?

Také patříte mezi milovníky kávy? Naučte se ji správně skladovat, aby si zachovávala úžasnou chuť a vůni! Zjistěte, kde kupovat kávu a kam ji doma uložit, abyste si ji pak mohli vychutnávat v co největší kvalitě.

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Začíná to nákupem 

Jestli pijete kávu jen proto, abyste se ráno probrali a byli schopní dojít do práce, možná vám stačí kupovat si v supermarketech velké množství vakuově balené mleté kávy. Pravým gurmánům byste ale takovým kafem radost neudělali! Jestli si chcete svůj oblíbený hořký nápoj skutečně vychutnat, vytvořte si nové návyky. 

Místo mleté kávy kupujte kávu zrnkovou. Ideální je kávu mlít až těsně před přípravou, nemáte-li však jinou možnost, nechejte si ji namlít v obchodě. Další rada zní: Nekupujte nejlevnější kávu v supermarketech a vyzkoušejte také tu v kavárnách, pražírnách či specializovaných prodejnách. Nese to řadu výhod.

  • Pořídíte zde kávu mnohem vyšší kvality.
  • Prodávaná káva je čerstvě upražená.
  • Obsluha vám poskytne podrobné informace, pomůže s výběrem.

Velká balení obvykle vycházejí finančně výhodněji, jsou však vhodná pouze pro ty největší „pijany". Káva ze sebe nejvíce vydá cca 14 dní po upražení, pak pomalu ztrácí kvalitu. Pár týdnů po upražení si na ní ještě pochutnáte, po půl roce už ovšem za mnoho nestojí. Kupujte proto jen takové množství kávy, které jste schopní vypít přibližně během jednoho měsíce

Nejlépe chutná čerstvě upražená káva

Tipy pro lepší skladování kávy

  • Skladujte kávu v původním obalu. Pražírny ji obvykle prodávají v hermeticky uzavřených sáčcích s možností opakovaného uzavírání. 
  • Přesypte kávu do dózy. Ta by měla být vybavena kvalitním uzávěrem, který nepropustí vzduch ani vlhkost. Nejlepší jsou tzv. vakuové dózy, které ovšem vycházejí poměrně draho. Vyhněte se průhledným skleněným dózám, sluneční světlo kávě nesvědčí. Z tohoto důvodu raději kávu nekupujte v obchodech, kde ji skladují právě ve skle. 
  • Nedávejte kávu do lednice! Možná jste slyšeli, že v ní zůstane káva delší dobu čerstvá, jedná se ovšem o lživý mýtus. Uschováním kávy zde riskujete, že se zrna dostanou do kontaktu s vlhkostí kondenzovanou na dóze. 
  • Chraňte kávu před vysokým teplem. Ponechání v zaparkovaném autě, uložení v blízkosti kávovaru či jiného elektrospotřebiče, který sálá do okolí teplo, skladování v okolí topení, to vše může mít záporný vliv na chuť i vůni kávových zrn. 
Šálek ranní kávy dokáže zpříjemnit nový den

Jaká káva se u nás dá koupit? 

  • Instantní – vyznačuje se snadnou přípravou, chuťově ovšem nebývá příliš kvalitní, vyhovuje spíše těm, kteří vyhledávají především kofeinové povzbuzení než plnou chuť kvalitní kávy.
  • Kávové kapsle – slouží k přípravě kávy v kávovaru na kapsle, obchody nabízejí velký výběr složení, intenzity aroma a také příchutí.
  • Zrnková či mletá – v různých poměrech obsahuje dva druhy kávy, a to arabiku a robustu, rozšířené jsou například značky Illy, Lavazza nebo Tchibo, kvalitnější kávu nabízejí také malé, lokální pražírny.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz