Síťky z lojových koulí mohou být pro ptáky opravdu nebezpečné

Síťky z lojových koulí jsou pro ptáky a zvířata nebezpečné. Zkuste se jim vyhnout

Zima je opět tady a mnozí lidé začínají připravovat různá krmítka pro ptáky, kteří neodletěli do teplých krajin. Věděli jste ale, že některé výrobky mohou nejen ptákům skutečně ublížit? Lojovým koulím v síťce se raději vyhněte. Čím a jak tedy správně v zimě ptáky přikrmovat?

Přečtěte si také

Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény
Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény

Pokud je zima tuhá a dlouhá, ptáci, kteří neodletěli do teplých krajin, začínají strádat nedostatkem potravy a mnozí mohou i uhynout. Stahují se proto k lidským obydlím, kde vyhledávají pomoc ze strany člověka. 

Nebezpečí lojových koulí v síťce

Oblíbeným způsobem, jak přikrmovat drobné pěvce, kteří u nás statečně zůstávají celou zimu, jsou lojové koule. Ale právě kvůli síťce, ve které jsou tyto koule uložené, se mohou stát smrtelnou pastí pro různá zvířata. Ta menší se v nich totiž snadno zachytí a zemřou, naopak větší je mohou zhltnout celé najednou. 

Pokud větší opeřenec spolkne zbytek koule i s plastovou síťkou najednou, může mu v žaludku způsobit velké potíže. Toto nebezpečí hrozí ale třeba i psům, kterým lojové koule voní. Riziko představují plastové síťky i pro drobné ptactvo či hlodavce, kteří se v nich mohou zachytit a zemřít.

Lojovým koulím v síťce se vyhněte. Raději sypte ptáčkům do krmítka

Nejlépe uděláte, když lojovou kouli ze síťky vyndáte a položíte do běžného dřevěného krmítka, napíchnete na větvičku stromu, případně pořídíte speciální klícku na lojové výrobky. Vždy ale myslete na to, aby se k ptákům nedostaly kočky a neulovily je. 

Jak tedy ptáky během zimy krmit?

Způsobů, jak ptáčky v zimě přikrmovat, je mnoho, nejrozšířenější a nejznámější je přikrmování na krmítku. Ta se stávají součástí nejen zahrad na vesnici, ale i balkonů ve městech. 

Je důležité, aby mělo krmítko dostatečně velkou stříšku, která ochrání jeho obsah před deštěm a sněhem, aby připravená potrava nevlhla a neplesnivěla. Krmítko musíte také pravidelně čistit od zbytků potravy, která by po čase nemusela udělat ptákům dobře.

Vhodné a bezpečné umístění krmítka je na volném prostranství, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2–3 m od nejbližších stromů a keřů.

Tip: Dřevěné krmítko za akční cenu 199 Kč koupíte v prodejnách Lidl, případně pak designové plastové krmítko v Kauflandu za 249, 90 Kč. Obě slevy platí do 24. listopadu.

Co patří do krmítka?

Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech najdete různé hotové směsi semen pro ptáky na zimní přikrmování. Nasypat jim ale můžete třeba i ovesné vločky, vařenou rýži bez soli a koření či různé bobuloviny (jeřabiny, šípky, hloh, bez černý, rozinky). Rádi mají i jablka a strouhanou mrkev.

Jaká potrava je vhodná do ptačího krmítka?

Krmení nedávejte do krmítka příliš mnoho. Raději choďte přisypávat, protože po delší době může plesnivět.

Čím ptáky nikdy nekrmit?

Tyto potraviny mohou ptákům více uškodit než pomoci. Proto se jim vyhýbejte a ptáčkům je do krmítka ani jinam na zahradu či do přírody nedávejte:

  • zkažené potraviny a zbytky z kuchyně
  • suché těstoviny
  • nevařená rýže
  • čerstvé pečivo
  • kořeněné výrobky
  • uzené výrobky
  • přepálený lůj
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz