Velké spotřebiče, vyrobené po roce 2021, si doma opravíte běžným nářadím

Velké spotřebiče, vyrobené po roce 2021, si doma opravíte běžným nářadím

Velké spotřebiče čeká velká změna! Na lednice, pračky, sušičky, myčky na nádobí i televizory přijala Evropská komise (EK) nová pravidla, jejichž cílem je prodloužení životnosti a snížení spotřeby elektrické energie. Nařízení mimo jiné určuje, že spotřebiče vyrobené od roku 2021 budou muset být odolnější a náhradní díly na ně budou muset být dostupné po dobu až 10 let.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

V podstatě se dá říct, že legislativa tak vyslyšela stížnosti zákazníků napříč Severní Amerikou i Evropou, které rozčiluje, že například pračky nebo ledničky přestanou fungovat chvíli poté, co jim vyprší záruční lhůta. Lidé si je pak často nemohou sami opravit a s obtížemi hledají někoho, kdo by to udělal za rozumnou cenu. Situaci pak vyřeší tak, že si raději koupí úplně nový spotřebič, čímž vzniká další odpad. 

Výrobci spotřebičů díky nové vyhlášce budou muset také, kromě dostupnosti náhradních dílů svých produktů, zajistit, aby spotřebiče byli schopni opravit i malí opraváři, a nejen ti v autorizovaných servisech, kteří si za opravy účtují horentní sumy. Znamená to, že jim vznikne povinnost vydávat manuály k údržbě a opravě těchto spotřebičů. Ty tedy nově budou muset být opravitelné běžně dostupným nářadím.

Nově si spotřebiče budeme moci díky Evropské komisi opravit i sami doma

„Pokud možnost opravovat konkrétní produkty zůstane v rukou pouze pár firem, přicházíme o příležitost tuto změnu udělat dostupnou jak cenově, tak fyzicky. Malí nezávislí opraváři mohou udělat skvělou službu naší společnosti i ekonomice. Musíme jim proto pomoci dělat jejich práci“, uvedl pro BBC.com zástupce Evropské Environmentální kanceláře Stephane Arditi. 

Změny nastanou i ve značení energetických štítků, do budoucna žádné A plus na spotřebičích nenajdete, jen písmena od A po G. Pravidla pro udělení nejvyšší energetické hodnoty A budou zpřísněna, a tak běžný spotřebitel nebude již zmatený několika plusy, které za dnešním „áčkem“ stojí. Mimo jiné budou muset výrobci praček dodržovat i maximální množství vody na jedno praní.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nařízení Evropské komise, nebude nutné vyčkávat, než ostatní členské státy změny zohlední ve svých zákonech. Pravidla tak začnou platit pro celou Evropskou unii v roce 2021 automaticky

Další novinkou, kterou každý spotřebitel uvítá, je povinnost uvádět tzv. QR kód, který po naskenování do mobilního telefonu zobrazí další informace o spotřebiči – například návratnost a podrobné technické dokumentace.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz