Podzimní detoxikace: připravte své tělo na zimu

Košík plný ovoce a zeleniny, která roste na podzim Rimma Bondarenko / Shutterstock.com

Detoxikaci neboli očistu těla si mnoho lidí spojuje s jarním obdobím, kdy se po zimě snažíme vymést poslední zbytky bramborových salátů, pečených dobrot a celkově tučnějšího jídla a vykročit do nového období „čistě“. Jenže stejně jako svůj byt, auto či skříně uklízíme průběžně, o své tělo bychom měli pečovat podobně. Celoročně. Čemu věnovat pozornost na podzim a v zimě?

Přečtěte si také

Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal
Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal

Každý měsíc jeden orgán

Podle přístupu tradiční čínské medicíny je každému z hlavních orgánů věnován určitý čas během dne, ale navíc také konkrétní měsíc. Právě v tomto čase je orgán „oslaben“ a měli bychom o něj pečovat více než obvykle. S tím souvisí i potřebný vnitřní úklid.

V listopadu jsou oslabeny plíce, v prosinci tlusté střevo, leden se zaměřuje na močový měchýř a v únoru si posviťte ledviny.

Nenechte si ujít dýni v akci

Změna jídelníčku pomůže

Tělesná detoxikace může být vnitřní i vnější. V zásadě bychom měli do své každodenní rutiny zařadit kroky, které našemu organismu uleví. Zdánlivě nejsnazší cestou je změna jídelníčku, který bude více odpovídat danému období.

  • Plicím (listopad) pomohou potraviny, které prostředí zvlhčí a oteplí – hnědá čočka, rýže natural, jablka, vlašské ořechy, křížaly, houby. Mezi koření a bylinky patří kmín, skořice, jitrocel, lípa, divizna či lékořice. Vhodné je zvýšit i přísun vitamínu C nebo hořčíku (mimo jiné uvolňuje průduškové svaly).
  • Tlustému střevu (prosinec) prospívají černá čočka, pohanka, avokádo, hrst ořechů, hrušky či fíky. Zkuste i bylinky a koření: muškátový ořech, kmín, fenykl, anýz, skořici. Naopak se zkuste vyhnout bílé mouce. Z alkoholu je vhodné suché červené víno. Podle mnohých je právě střevo sídlem naší imunity – a pokud se pečlivě staráme o různorodost střevní mikroflóry, máme napůl vyhráno.
  • Močový měchýř (leden) vám poděkuje za kroupy, pohanku, divokou rýži a stravu lehce bohatší na tuky, kvašenou zeleninu (zkuste nejen zelí, ale i různé čalamády), cibuli, kořenovou zeleninu a jablka. Vyhněte se kávě a ostrým jídlům. Mezi pomocníky patří také brusinky, kopřiva, bříza nebo libeček.
žena leží v podzimním listí a drží jablko Myroslava Gerber / Shutterstock.com

Jak dostat toxiny z těla?

Dalším stupněm detoxikace je „vypuzení“ případných toxinů z těla ven. K tomu nám za běžných podmínek slouží detoxikační orgány – zejména játra, ledviny a kůže. Proto bychom je měli podpořit a pravidelně také očišťovat, a to navzdory ročnímu období. Všeobecně pomůže i zvýšený příjem tekutin. Vhodné jsou bylinkové čaje nebo čistá voda bez bublinek.

Bylinkové koupele

Své tělo můžete pohladit mnoha způsoby. Jedním z nich je poctivá koupel ve vaně – právě ta uvolní svalstvo, pročistí kůži a pomůže s odbouráváním dopadů stresu. Účinek koupele zvýšíte i použitím vhodných koupelových solí, například s příměsí levandule, rozmarýnu, máty, mandarinky nebo heřmánku. Pokud jemně hrubou žínkou ošetříte i kůži po koupeli a vmasírujete do ní kvalitní krém, rozhodně své zdraví i krásu podpoříte.

Dýchejte a zařaďte cvičení

Nezbytnou součástí detoxikace je také dech. Nemyslí se tím povrchní dech, který většina z nás provozuje, nýbrž rozpohybování celého hrudního koše, břicha i oblasti pánevního dna. Spolu s dechem totiž rozproudíme svou krev (zvýší se srdeční činnost) a můžeme i z posledních koutů našeho těla vydýchat to, co už by mohlo začít škodit.

Pokud do těla dostaneme více kyslíku, začne lépe pracovat i mozek a zlepší se kvalita spánku, čímž v těle povzbudíme přirozené podporující procesy. Podobně funguje i cvičení, které rozpohybuje zatuhlé svalstvo, klouby, a navíc vyplaví řadu prospěšných hormonů (např. endorfiny neboli hormony štěstí).