Nejdřív luxovat a pak utřít prach. Nebo naopak? Dejte úklidu správný řád

Úklid není čištění

Pomalu nastává podzim a s ním i nová část roku. Venku cítíme chladný vzduch, rána jsou mrazivá a přes den nás pohladí sluneční paprsky. A doma nastává čas úklidu. Přerovnávání šatníku, organizace domova, úklid. Jak to zvládnout snadno a lehce, abyste se v tom neztratili?

Přečtěte si také

Celerová pomazánka s mrkví a jablkem od Garden and Kitchen, kterou budete chtít dělat pořád dokola
Celerová pomazánka s mrkví a jablkem od Garden and Kitchen, kterou budete chtít dělat pořád dokola

Nepleťte si úklid s běžným čištěním

Pokud jste po přečtení nadpisu právě nechápavě pozvedli obočí, nejspíš patříte do skupiny lidí, kteří tyto dvě činnosti nerozlišují a mnohem snáze upadají do nekonečného uklízecího cyklu, který není nikdy hotový. Naučte se nový pojem, změňte definici toho starého a zaručuji vám, že uklízení bude od teď hračka!

Co je to uklízení?

Uklízení znamená třídění. Znamená to tedy například vyklizení skříněk a roztřídění všech věcí, které jsou uvnitř. Postačí vám k tomu pouze dvě hromádky. 

  • Vyhodit
  • Ponechat

Úklidem zbavíte svůj domov zbytečných věcí a rozproudíte v něm energii. Nevyužívané předměty snadno přitahují tzv. stagnující energii. Ta komplikuje bytí ve vašem domě, podporuje nepořádek, lenost, neuspořádanost a chaos.

Jak správně uklízet?

Rozhodně by nebylo moudré začít uklízet všechny skříňky najednou. Představte si to množství věcí. Začněte postupně. Nejlépe se svým oblečením, doplňky, kabelkami a botami. Je to jedna z kategorií, která se bude na zimu stěhovat do jiné části domu. Co kdybyste tuto skupinu o něco zmenšili? Až skončíte, oblečení už do skříně nevracejte, ale zamiřte s ním k novému místu. Pokud oblečení na celý rok uchováváte na jednom místě, nechte ho zatím položené před skříní či šatnou, dokud neuděláte ten samý proces s mimosezónními oděvy.

V čistém uklizeném domově se snáze bydlí

Nejprve ukliďte celý dům

Možná vás jímá hrůza, když si představíte, že podobné ceremonie vás čekají i v dalších oblastech, jako jsou osobní věci, kuchařky, rozbité nádobí, elektronika, knihy a časopisy, dokumenty a smlouvy, prošlé potraviny ve spíži, kontrola mrazáku a lednice, a tak dále. Ale věřte mi. Je to to nejlepší, co můžete udělat. Nikdy nekombinujte čištění s úklidem!

Tip: Určitě využijete mnoho odpadkových pytlů, až se do uklízení zcela ponoříte. Kupujte ty pevné, ideálně s objemem 120 litrů, a s možností zavázání. Také si pořiďte, až půjdete do prodejny Jysk, IKEA nebo jiného obchodu s nábytkem a domácími potřebami, vakuové pytle s uzavíratelným okrajem a možností odsát vzduch. Skvěle do nich uložíte zimní věci nebo peřiny pro návštěvy.

Pamatujte: Oblečení, které jste na sobě neměli více než rok, nepotřebujete!

Pár pravidel úklidu

  • Zakažte si slůvka: “Co kdyby jednou …”.
  • Myslete na váš uklizený dům.
  • Nehledejte důvod, proč si staré nepotřebné věci ponechat.
  • Postupujte po troškách. Nikdy neuklízejte dvě a více různých míst zároveň.
  • Organizaci předmětů nechte až na konec.
  • Pokud narazíte na něco, co musíte vrátit pravému majiteli, vyhraďte takovým předmětům speciální krabici.
  • Plno věcí můžete věnovat na charitu. Než je vyhodíte, poptejte se, zda o ně nemají zájem.

Co je to čištění?

Čištění, jak jste si už možná domysleli, definuje otření všech poliček, vymytí skříněk, zametení podlahy, vyluxování koberce, umytí oken… To vše zahrnuje čištění a jedná se o každotýdenní péči o domácnost. Čištění se však provádí mnohem snadněji a zabere mnohem méně času, když vám v cestě nepřekážejí nežádoucí předměty.

Nejdřív luxovat a pak utřít prach. Nebo naopak?

Odborník radí

Lidé se při domácích pracích často přou, co se má dělat dřív. Luxovat a pak utřít prach, nebo právě naopak? Zeptali jsme se proto odbornice na úklid: "Mnoho lidí si mylně myslí, že když vyluxují, nastává vhodná doba na utírání prachu. Omyl! Správně je nejdříve setřít prach z nábytku a až poté vysát podlahu. Proč? Protože, prach napadá i na zem při stírání, a tak byste ho museli znovu zametat. Prach odstraňujeme vlhkým hadrem, ideálně složeným do obdélníku tak, aby se dal během úklidu překládat a vy jste tak měli stále čistý kus tkaniny. Rozhodně se vyvarujte stírání prachu vlhčenými ubrousky, ty jsou příliš mokré a vytváří na povrchu nábytku nevzhledné mapy. Naopak žádoucí je používat speciální prostředky určené k ošetření nábytku. Na závěr úklidu byste neměli vynechat setření podlahy mopem." dodává specialistka na úklid, majitelka jedné z nejznámějších úklidových firem Pretty úklid, Monika Kralovanská. 

Čas na čištění

Pokud se vám podařilo vytřídit všechny své věci, je na řadě čištění. S ukládáním předmětů na jejich místa ještě počkejte! Teď přichází na řadu čistící prostředky a hadříky. Našli jsme pro vás hadřík, se kterým vám půjde čištění pěkně od ruky. Hadr Actifibre Vileda je právě ve slevě za akční cenu 42,90 Kč. Koupíte ho v drogerii dm do středy 25. 9. Až dáte všechny skříňky do pořádku a předměty do nich vrátíte, na řadu přichází běžné čištění, na které jste zvyklí. Toaleta, koupelna, setřít podlahu, otřít prach na poličkách… Ideální je nakoupit si před úklidem univerzální čističe - v akčních letácích na Kupi.cz je jich spousta!

Proč obrácený postup nefunguje?

Kdybyste nejprve čistili a až poté uklízeli, nejen, že budete čištění provádět dvakrát, ale navíc byste neustále během prvního čištění přerovnávali předměty, která už nechcete, ale v čištění vám překážejí. Když se jich nejdříve zbavíte, mnohem snáze provedete následnou očistu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz