Jak pěstovat kaktusy, aby vykvetly. Nenáročná krása na okně

Krásný kvetoucí kaktus.

Sezóna, kdy kaktusy přicházejí do plného květu se kvapem blíží. Jenže někdy se stává, že se neobjeví jediný květ. Jak je to možné? Staráte se o své kaktusy správně? Dáme vám několik tipů, které dopomohou ke spokojenosti rostlinky. Květy se pak jistě brzy objeví!

Přečtěte si také

Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas
Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas

Existuje však okamžik, kdy pro kaktus můžete udělat první poslední, ale on zkrátka nevykvete. Někdy je to způsobeno druhem rostlinky. Některé druhy kaktusů zkrátka nekvetou. Patří mezi ně Cerus Peruvianus. Jiné kaktusy naopak potřebují trochu času, aby se vzchopily. Pokud se jim například předchozí sezonu nedařilo a dostalo se jim nevhodného zazimování, květům budete muset podat pomocnou ruku. Čím svůj kaktus potěšíte a dočkáte se barevných květů?

Správný květináč

Pro někoho je to možná samozřejmé, ale začátečníci se často dopouští té chyby, že dávají přednost designu před zdravím kaktusu. Často můžeme vidět kaktusy v nádherných keramických květináčkách. Vypadá to nádherně. Jenže kaktus trpí. A pokud ho takto necháte několik let, dost často dojde k úhynu rostlinky. Keramické květináčky totiž často nemají dírky na dně a to je chyba. Správný květináč na kaktusy musí mít dírky na dnu. Proto je ideální volbou ta nejlacinější varianta v podobě plastového květináče s miskou. V dalším bodě se dozvíte, proč tomu tak je.

Tip

Ač je to neobvyklé řešení, možná chcete mít své kaktusy pěkně pohromadě. Dopřejte to jim i sobě! Využijte plastového truhlíku, které je právě ve slevě. Zakoupíte ho za 39,90 Kč v obchodu Kitos. Díky dírkám na dně splníte všechny požadavky. Akce končí v neděli 30. 6.

kaktusy vyžadují slunné a teplé místo, ideální je to na parapetu

Zalévat

Dříve bylo velmi rozšířeným zvykem kaktusy rosit rozprašovačem. Tato akce sice kaktusům neublíží, ale ani nijak neprospěje. Dá se říci, že jde o zbytečnou práci, která navíc může být nebezpečná. Stačí postříkat kaktus za parného dne… Mnohem lepší je zalévání. Z toho důvodu potřebujete květináč s otvory. Přebytečná voda odteče. Zalévejte čistou vodou, ideálně odstátou. Nic nezkazíte ani dešťovkou. Do zálivky můžete přimíchat trochu hnojiva. Množství volte dle dávkování na obalu. Kaktus není závislý na větším množství živin. Avšak nepřelévejte! Stačí jednou za dva týdny lehce prolít květináč a přebytečnou vodu z misky vylít. Více se o kaktus nestarejte. Mohl by uhnít.

Hnojení 

Hnojivo aplikujeme v tekuté podobě a to nejvýše třikrát za rok, ve vegetačním období. AGRO hnojivo na kaktusy je dobře hodnocené odborníky a jde o kapalný roztok pro růst sukulentů a kaktusů, který obsahuje dusík, fosfor a draslík. Tento typ používejte k přihnojování kaktusů, ale i ostatních suchomilných rostlin, jako jsou například aloe vera, agáve nebo opuncie. Hnojte jednou za dva týdny po celé vegetační období. Dalším nákupním tipem,  je FORESTINA kapka hnojivo. Opět je určeno pro kaktusy a sukulenty a představuje produkt tradičního výrobce NPK hnojiv. 

Dostatek sluníčka

Kaktusy milují sluníčko. Ale také je můžete snadno spálit. Proto si dejte záležet na jejich umístění. Jelikož kaktusy vyžadují přímé sluneční světlo, volíme nejlépe vnitřní parapet oken směřujících na jih, případně okna západní a východní. Přes léto pak kaktus umístíme na parapet venkovní, na balkón, lodžii či terasu, ovšem na místo, kde na kaktus nebude pršet.

Květináče jsou pro tyto kaktusy zcela nevyhovující.

Přesazovat

Kaktusy se přesazují pouze ve třech případech.

  1. Rostlinka vypadá nemocně
  2. Kaktus je v zemině již mnoho let
  3. Květináč je pro kaktus příliš malinký

Při každém přesazování dejte pozor, abyste nepoškodili kořínky. Vždy je očistěte, pokud je to možné, od starého substrátu. Pak připravte nový květináček s čerstvým substrátem a kaktus zasaďte. Nezalévejte! Po přesazení vyčkejte týden až dva. Poté své rostlince dopřejte zálivku.

Tip

Pokud zrovna nemáte substrát určený sukulentům a kaktusům, nezoufejte! Hravě si vystačíte s univerzálním substrátem, který jsme pro vás našli. Do neděle 9. 6. ho v Lidlu seženete se slevou za 49,90 Kč. Stačí ho jen promíchat s pískem a drcenou cihlou. V poměru 1:1:1. I v takové směsi bude váš kaktus spokojený!

Zajímavost

Věděli jste, že kaktus může žít bez vody i jeden rok? Vždy, když se vám bude zdát kaktus suchý, vzpomeňte si na to. 

Nákupní tip

Našli jsme pro vás kaktusy ve slevě v prodejnách Lidl. Pořídíte ho až do neděle 9. 6. za 99,90 Kč. Vyberte si rostlinku z různých druhů. Nebojte se choulostivosti! Jedná se o větší kaktusy, které mají okolo 10 cm. Nejčastěji u nás pěstujeme druhy Astrophytum, Echinocactus, Echinocereus, Mammillaria, Notocactus, Gymnocalycium, Lobivia, Rebutia. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz