Jaké trendy budou vládnout Vánocům 2023? Růžová, elfský kýč i přírodní minimalismus

Žena si prohlíží vánoční ozdoby na trhu BearFotos / Shutterstock.com

Každé Vánoce jsou ať už více, nebo méně o barvách, dekoracích, krásně zabalených dárcích, slavnostně prostřených tabulích a ozdobených stromečcích. Pokud si letos chcete Vánoce užít v trendy stylu, máme pro vás přehled toho, co právě teď ve světě i u nás letí. Na své si přijdou milovníci minimalismu a klasických Vánoc, kreativní duše i fanoušci barev a kýčů.

Přečtěte si také

Jak správně větrat? Většina lidí se dopouští pořád dokola základních chyb

Pozvěte přírodu domů

I letos zůstává jedním z nejsilnějších trendů návrat k přírodním materiálům a vlastnoruční výrobě. V duchu minimalismu, ekologie a úcty k tradičním Vánocům dává čím dál více lidí přednost slaměným, háčkovaným či dřevěným ozdobám a dárky balí do přírodního hnědého papíru dozdobeného například větvičkou jehličnanů a sušenými kolečky citrusů.

Tento styl se výrazně promítá také do vzhledu adventních věnců, kterým začínají vévodit především přirozeně zelené barvy doplněné o minimalistické bílé a béžové dekorace. Pro oživení se přidávají také šišky, sušené ovoce nebo větvičky s trsy červených bobulek jeřabin a cesmíny.

Ukládání vánočních dárků zabalené s přírodninami pod stromeček Przemek Klos / Shutterstock.com

Barvy, kam se jen podíváte

Na druhé straně stojí trend výraznějších barev. Syté odstíny ovšem vystřídaly ty tlumenější a pastelové. Mezi vánočními ozdobami a dekoracemi si lze v obchodech všímat, že mnohem více prostoru dostává například světle růžová, korálová, limetkově zelená, meruňková či lila a v poslední době také velmi moderní mátová, petrolejová a světle modrá.

Pokud naopak vašemu oku lahodí spíše zemitější barvy, letos nešlápnete vedle s ozdobami v odstínech měděné, hliněné a jakékoliv jiné hnědé.

Vánoční Barbie

U barev ještě zůstaneme, tentokrát však u jediné. Po vzoru celosvětového Barbie šílenství, které odstartoval stejnojmenný snímek, se zdá, že růžová barva nevynechá ani Vánoce. Pokud tedy chcete být letos opravdu v kurzu, sáhněte po růžových ozdobách, věncích a prostírání, nebo rovnou po celém růžovém umělém stromečku.

Houby hlásí návrat

Pamatujete si na retro světelné řetězy s červenými muchomůrkami? Pokud je máte doma ještě někde schované, určitě je nezapomeňte dát na stromeček a budete v kurzu. Houby se totiž vrací! A to rovnou ve všech možných tvarech, barvách a materiálech.

Vedle tradičních muchomůrek se letos mezi závěsnými ozdobami a řetězy objevují i nejrůznější hnědé lesní hříbky, bedly a jiné houby se špičatými kloboučky na tenkých úzkých nožičkách, nebo hravé barvené a různě dekorované. Ať už v klasickém skleněném provedení, nebo po vzoru přírodního trendu v dřevěném či plstěném.

Vánoční ozdoba ve tvaru bedle Vladimir Gudvin / Shutterstock.com

Elfové a louskáček přijíždějící ve vláčku

Tak by se dal shrnout poslední velký trend, který o Vánocích přetrvává již několikátým rokem a velmi populární je i u nás. Maximalistická a kýčovitá výzdoba tradičně zahrnuje postavičky a motivy louskáčků, elfů a skřítků, modelů vánočních autíček a mašinek, houpacích koníků nebo pruhovaných lízátkových „sugar cane“ cukrátek. Hlavní slovo mají tradiční barvy jako je červená, sytě zelená a bílá.Velké barevné, svítící či nafukovací dekorace se rovněž objevují na balkonech, terasách a zahradách. A v mnoha domácnostech nesmí chybět ani „sváteční“ outfity v podobě zdobených vánočních svetrů, které se dokonce dají sehnat včetně plastických baněk, LED světýlek nebo třpytivých vánočních řetězů.

Low carb linecké cukroví

Low carb linecké cukroví

Low carb linecké cukroví se hodí pro všechny, kteří mají raději zdravější alternativy klasického cukroví. Toto linecké je nejen zdravé a bezlepkové, ale také neobsahuje ani gram cukru a chutná naprosto skvěle.

Časová náročnost: 1 hod Obtížnost: Snadný
Low carb linecké cukroví

Hlavně v klidu a ve zdraví

Ať už ale dáváte přednost velkolepým dekoracím, nebo raději zdobíte ve stylu minimalismu a přírody, tím nejdůležitějším (a nejvíce nadčasovým) trendem zůstává, abyste si Vánoce užili. V klidu, bez stresu a spěchu a v dobré společnosti.

Zdroje: jollyfestive.com, southernliving.com, housebeautiful.com