Lidé našli další způsob, jak obelstít pokladny. Případem se zabývá policie

Žena prohlíží v supermarketu maso Naty.M / Shutterstock.com

Krádeže v obchodech jsou často velmi nenápadné a lidé vymýšlejí čím dál sofistikovanější metody. Nově podvádějí například se slevovými nálepkami. Ušetří tak pouhé desítky korun, ale způsobují značné škody a riskují trestní stíhání. V sousedním Polsku, Rakousku nebo ve Velké Británii už takové případy vyšetřovala policie. Jak to dopadlo? A děje se něco podobného i u nás?

Přečtěte si také

Recept na linecké cukroví, které je hotové za 2 hodiny a rozpouští se na jazyku

Přelepil cenovku, nebo byl jen obětí podvodu?

Právě tuto otázku si pokládali vyšetřovatelé případu, který se stal v jednom ze supermarketů v rakouském Grazu.

Sedmatřicetiletý muž zde kupoval sýr se slevou, ale pracovník security upozornil personál na to, že slevový štítek někdo přelepil z jiného zboží. Zmiňovaný muž nejprve vinu popřel, ale později se na policejní stanici ke všemu přiznal. Díky tomu vyvázl jen s pokutou a podmíněným trestem.

„Ušetřil“ 50 liber

S něčím podobným se setkal i skotský řetězec Asda, a to už v roce 2016. Jeden nepoctivý zákazník tehdy nalepil slevové štítky hned na několik produktů. Zaplatil tak o celých 50 liber méně. Ostraha na to ale přišla a zloděj musel k výslechu, kde se hájil tím, že tehdy potřeboval zabezpečit rodinu, ale od té doby si už našel legální práci. Vězení se vyhnul, ale musel zaplatit pokutu ve výši několika set liber.

Výrazný nárůst krádeží v polských obchodech

Podle polského webu Gazeta.pl zaznamenala policie v roce 2022 prudký nárůst krádeží v obchodech. Nejsmutnější na celé situaci je, že Poláci stále častěji kradou potravinářské výrobky, jako je chléb a mléčné výrobky, jak uvádí Gazeta. Tento druh trestné činnosti je jednoznačně na vzestupu kvůli vysoké inflaci v Polsku vysvětluje Maciej Tygielski, expert na maloobchodní trh a výkonný ředitel skupiny SkipWish. Přitom se dle jeho slov odhaduje, že obchodníkům se podaří odhalit jen 10 až 15 procent krádeží v jejich prodejnách.

Mražené potraviny ze supermarketu Tesco, které na sobě mají slevovou nálepku NGarden21 / Shutterstock.com

Jak moc se krade u samoobslužných pokladen?

Přebalování výrobků zkouší lidé i na samoobslužných pokladnách, ale to je jen jeden z mnoha triků. Často také schovávají zboží mimo skenery, přelepují čárové kódy nebo při vážení označují jiné produkty. Riziko krádeže je tedy u tohoto typu pokladen až o 75 procent vyšší.

Většina nepoctivců krade jen drobnosti, zejména pečivo, ovoce a zeleninu, ale existují i případy, kdy škoda šplhala do tisíců. Najdou se totiž i podvodníci, kteří přes samoobslužné pokladny pronesou třeba i elektrokolo.

O podvodech na samoobslužných pokladnách jsme psali v tomto článku.

Ovoce kupte poctivě v akci

Jak obchodům pomáhají chytré technologie?

Souběžně se zaváděním samoobslužných pokladen musí řetězce instalovat chytré technologie, které nepoctivé chování odhalí. Kromě kvalitních videokamer nebo bezpečnostních rámů jsou to i obličejové kamery umístěné přímo na pokladnách nebo jen velké obrazovky ve výšce obličeje, které ve skutečnosti nic nesnímají, ale působí odstrašujícím dojmem.

S dalším zajímavým řešením přišel řetězec Decathlon. Ten ve svých prodejnách používá zařízení, které umí naskenovat obsah celého košíku najednou. A časem pak může pomoci i umělá inteligence.