Živý, anebo umělý? Jaký stromek vybrat a na kolik vás letos vyjde?

Detail vánočního stromku s červenými ozdobami Pasko Maksim / Shutterstock.com

Máte ve sklepě schovaný umělý vánoční stromeček, nebo každý rok vyrážíte pro ten živý, čerstvý? Poradíme vám, jaký stromeček se vyplatí koupit a kolik si na něj nachystat peněz. Z jakých variant lze vybírat a kolik si letos za symbol Vánoc připlatíte?

Přečtěte si také

Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví
Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví

Stromky zdražily o deset procent

Vánoce bez stromečku nejsou ty pravé Vánoce. Ať už dáváte přednost jeho umělé variantě, nebo s oblibou vyjíždíte pro ten živý, v domácnosti by neměl chybět.

Pokud máte schovaný umělý stromek, který používáte každý rok, s útratou za něj si starosti dělat nemusíte. Jestli však i letos vyrážíte pro živý strom, oproti loňsku si připlatíte. Podle pěstitelů vánoční stromky zdraží o zhruba 10 %, na vině jsou rostoucí náklady na energie, dopravu a hnojiva. Zdražení se nicméně dotkne také stromků umělých.

Jste připraveni na Vánoce?

Jedle, smrk nebo borovice?

Mezi Čechy se největšímu zájmu soustavně těší jedle kavkazská, která tvoří zhruba 80 % z prodaných stromků. Oproti ostatním druhům má měkčí jehličí a je také hustší. Zhruba dvě třetiny jedlí pochází z dovozu, mimo samotného Kavkazu třeba z Dánska, Holandska, ale také z Polska.

Oblíbený je také smrk pichlavý, smrk ztepilý a borovice. Na smrcích ušetříte, jejich nevýhodou je ale pichlavější jehličí. Za borovici si oproti nim připlatíte, nicméně vám vydrží déle.

  • Za jedli kavkazskou ve výšce 150–200 cm zaplatíte letos zhruba 690 až 990 Kč.
  • Borovice stejné výšky pořídíte za cenu kolem 400 až 550 Kč.
  • Smrk ztepilý vás dle odhadů vyjde na 300–400 Kč, za smrk pichlavý dáte zhruba o 50 Kč více.
Živé vánoční stromky připravené k prodeji Happy Hirtzel / Shutterstock.com

Kde vánoční stromek koupit?

Pokud vás láká živý stromek, nejlepším místem pro jeho nákup jsou tradiční stánky, které s blížícími se svátky naleznete na čím dál tím více místech. Často na ně narazíte třeba na náměstích, u supermarketů či u nákupních středisek. Zkusit ovšem můžete i zahradnická centra či velké hobby markety.

Jestliže se spokojíte s tím umělým, ale sháníte letos nový kus, v nabídce jej zpravidla mají téměř všechny supermarkety a hypermarkety, případně i online obchody, jako je třeba Mall či Alza.

  • Neobjíždějte nákupní střediska zbytečně – nahlédněte na Kupi.cz a vyberte si, pro který stromek se vám vyplatí zajet. Kde mají nejširší výběr a nejlepší ceny?
Pořiďte si ho v předstihu před vánočním shonem

Umělý, anebo živý?

S umělým stromkem vás rozhodně čeká méně práce – stačí jej vybalit, nazdobit a po konci Vánoc opět sklidit do krabice. S tím živým se jednoznačně nadřete více – jednak musíte každý rok pořídit nový, ale taktéž vyžaduje dostatek vody, úklid opadaných jehliček a po svátcích jej musíte odnést k likvidaci.

Na druhou stranu je však rozhodně malebnější, i proto ho nejspíš většina Čechů preferuje. Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků se u nás každoročně spotřebuje asi 1,3 až 1,5 milionu živých vánočních stromečků. Bude mezi nimi letos i ten váš?