Bolí vás záda ze stání při práci nebo vaření? Pak potřebujete protiúnavovou podložku!

Muž a žena drží podložky v kanceláři New Africa / Shutterstock.com

Už jste slyšeli o protiúnavové podložce na stání? Pokud si právě klepete na čelo, o jaký zbytečný nesmysl se zase jedná, vzpomeňte si na všechny chvíle strávené vestoje v práci, v kuchyni nebo třeba dílně, kdy vás po chvíli začalo bolet za krkem, v zádech či v kloubech. Speciální podložky těmto potížím dokážou předcházet a najdou své uplatnění nejen v domácnostech starších osob. Přečtěte si, pro koho jsou vhodné, jaké jsou jejich výhody i na co si dát při jejich nákupu pozor.

Přečtěte si také

Zdravý oběd do krabičky zvládne každý. Jak připravit vyvážené jídlo do práce?
Zdravý oběd do krabičky zvládne každý. Jak připravit vyvážené jídlo do práce?

Bezbolestné stání u počítače, kuchyňské linky i v dílně

Protiúnavové podložky či rohože (anglicky Anti-Fatigue Mats) jsou navrženy tak, aby při delším stání ulevovaly kloubům a minimalizovaly bolest zad i nohou. Velmi často se používají ke zlepšení pracovních podmínek v průmyslu, u montážních, výrobních a balicích linek nebo v prodejnách.

Čím dál oblíbenější jsou ovšem i při práci na počítači vestoje včetně domácích kanceláří, které si lidé začali více přizpůsobovat svým potřebám s rozšiřujícími se možnostmi home office. Ideální dvojici tvoří například s výškově polohovatelným stolem.

Doma je ale ocení i nadšení kuchaři a pekaři, kteří tráví dlouhé hodiny u kuchyňské linky (nebo u dřezu při nekonečném mytí nádobí), či kutilové, kteří toho hodně nastojí v domácí dílně. Značnou úlevu při běžných domácích činnostech přináší starším osobám, pro které může být namáhavější a bolestivější i kratší stání.

Sháníte podložku v akci?

Zdravotní benefity

Protiúnavové podložky mohou mít povrch strukturovaný i hladký. V každém případě jejich speciální konstrukce vyvolává jemné mikropohyby svalů dolních končetin, které stimulují krevní oběh a posilují stabilitu. Zajišťují také rovnoměrné rozložení váhy člověka a značně ulevují kloubní zátěži.

  • Pomáhají oddálit nástup bolesti a únavy ze stání na tvrdých podlahách (díky tomu mj. zlepšují fyzický i mentální pracovní výkon).
  • Redukují bolest lýtek, chodidel, kotníků.
  • Snižují riziko deformace nožní klenby.
  • Aktivují svalstvo a podporují krevní oběh.
  • Snižují tlak na kolena a kyčle i páteř po celé její délce, zároveň zmírňují bolesti a ztuhlosti zad, ramen i krku.
  • Slouží současně jako izolace od studených podlah.
Žena stojí u počítače na protiúnavové podložce IJMphotos / Shutterstock.com

Jak vybrat protiúnavovou rohož?

V první řadě se při nákupu zaměřte na podložky a rohože určené do běžné domácnosti (na rozdíl pod těch průmyslových). Podle budoucího umístění dále věnujte pozornost jejich rozměrům a materiálu. Výhodou jsou zkosené strany, které zabraňují riziku zakopnutí. Z hlediska tvrdosti volte spíše střední a tvrdší druhy – měkké nejsou pro dlouhodobější oporu příliš vhodné.

  • Tip: Velmi populární jsou v poslední době i akupresurní a masážní matrace a podložky s vystouplými hroty určené pro krátkodobé či akutní terapie. Pro delší stání ovšem tyto vhodné nejsou.

Protiúnavové rohože do domácnosti koupíte nejčastěji na internetu, a to jak ve specializovaných prodejnách, tak u velkých prodejců nebo v online nákupních galeriích. Jejich cena se obvykle pohybuje kolem 1 000–⁠2 000 Kč, záleží na rozměrech, provedení a materiálu. V tomto případě většinou platí, že kvalita a životnost podložky bývají přímo úměrné její ceně. Jedinou nevýhodou může být jejich design – nejčastěji jsou dostání pouze v černé, případně šedé barvě a možnosti sladění s interiérem jsou tak velmi omezené.