Z potravin od začátku roku nejvíce zdražilo máslo a eidam. Ceny v příštích měsících porostou mírnějším tempem

Nákupní košík u pokladního pásu v supermarketu Lizardflms / Shutterstock.com

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že u základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července nejvíce připlatili za máslo a po něm nejvíce zatížila peněženky cena sýru eidamská cihla. Podle analytiků by se zdražování mělo v příštích měsících šplhat nahoru pomalejším tempem.

Přečtěte si také

Smradlavá, nebo výborná? Výroba rybí omáčky budí rozpaky, světoví kuchaři na ni ale nedají dopustit
Smradlavá, nebo výborná? Výroba rybí omáčky budí rozpaky, světoví kuchaři na ni ale nedají dopustit

Jak zdražily potraviny

Analytici oznámili, že meziroční inflace se v červenci dostala na 17,5 procenta, proti červnu stoupla o 0,3 procentního bodu. K meziročnímu růstu inflace podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera přispěly potraviny, a to 0,2 procentním bodem. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v sedmém měsíci podle ČSÚ vzrostly na 19,3 procenta z červnových 18 procent.

  • Za kilogram másla zaplatili zákazníci v půlce července o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč. V meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Podle nákupního rádce Kupi.cz aktuálně koupíte nejlevněji máslo v akci supermarketu Albert, a to Jihočeskou Madetu za cenu 54,90 Kč / 250 g (akce platí do 16. 8.)

Nezmeškejte máslo v akci

  • Peněženky Čechů také nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v půli červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny.
  • Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.
  • Za kilogram bílého pšeničného pečiva lidé k 17. červenci lidé zaplatili 62,2 koruny, proti druhému lednovému týdnu o 7,3 koruny více. V meziročním srovnání cena vzrostla o 15,4 koruny. Kilogram kmínového chleba Čechy v půlce července stál 35,9 korun, od ledna zdražil o 5,6 koruny, proti půlce sedmého měsíce loňského roku o 10,4 koruny.
  • Plato s deseti vejci lidé koupili za 40,3 koruny, proti začátku roku museli připlatit 4,4 koruny, ve srovnání s loňskem zhruba deset korun.
  • Cena se zvedla jen mírně u bílého netučného jogurtu, a to o 70 haléřů na 10,6 koruny za 150gramový kelímek.
  • Kilogram brambor lidé v polovině července pořídili za 19,4 koruny, proti lednu o korunu dráž.
  • Za kilogram konzumních jablek lidé zaplatili o 1,4 koruny více, a to zhruba 37 korun.
Muž v supermarketu kouká na účtenku a do mobilu Stokkete / Shutterstock.com

Ceny potravin v příštích měsících porostou mírnějším tempem, míní analytici

Růst cen potravin podle analytiků bude v příštích měsících pokračovat, ale mírnějším tempem. Přispět k tomu může pokles cen na komoditních trzích, který ale vyváží stále rostoucí ceny energií. Inflace podle dat Českého statistického úřadu v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu a nejvíce podražily energie a potraviny. Pokračoval růst cen například olejů a tuku, které meziročně zdražily o více než 53 procent, ceny masa vzrostly meziročně o 21,7 procenta, rostly i ceny ovoce nebo pekárenských výrobků.

(Zdroj: ČTK)