Lidl končí s bezplatným nabíjením pro elektromobily. Pozor, kde a jak dlouho dobíjíte, může vás to vyjít draho

Auto u dobíjecí stanice u obchodu Lidl kasakphoto / Shutterstock.com

Dobíjecí stanice pro elektromobily provozuje Lidl v ČR už od roku 2017. Nyní je mohou využívat řidiči u 40 prodejen po celé republice. Nově ale nebudou zdarma. Řetězec oznámil, že je během srpna všechny zpoplatní. Jaké k tomu má důvody? A je stále možné na nabíjení ušetřit?

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama
Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Zákazníci přišli o velký benefit

Podle zástupců Lidlu zdaleka nejde jen o zdražování energií. Větším problém byl v tom, že v posledních letech elektromobilů výrazně přibylo a nabíjení využívali i řidiči, kteří v prodejně nenakupovali. Poctiví zákazníci se tedy volného stojanu mnohdy nedočkali. V porovnání s ostatními poskytovateli ale zůstává cena velmi příznivá. Za AC dobíjení zaplatíte 5,90 Kč/kWh. Rychlejší DC dobíjení vás vyjde na 6,90 Kč/kWh.

„V poslední době došlo k výraznému nárůstu ceny elektřiny a také k nárůstu počtu elektromobilů, a tím k navýšení cen za dobíjení ve veřejných dobíjecích stanicích. Tento krok samozřejmě vedl k tomu, že řidiči elektromobilů začali více a více využívat naše dobíjecí stanice, které byly doposud zdarma, a to i v případech, kdy u nás nenakupovali,” komentuje rozhodnutí mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Elektromobil u obchodu Lidl Maurizio Fabbroni / Shutterstock.com

Nejlevněji nabijete elektromobil doma

Pokud máte možnost dobíjet elektromobil přímo u vašeho domu, rozhodně toho využijte. Jen si nezapomeňte pohlídat nízký tarif, se kterým budete jezdit za méně než korunu na kilometr. A pozor, i obyvatelé městských bytů mají podobné možnosti, zejména v podzemních garážích. Stačí se domluvit na instalaci příslušných zásuvek nebo takzvaných wallboxů.

U řetězců počítejte se zdržením

Štěstí stále můžete zkusit u Billy, Kauflandu nebo Globusu. Bezplatné je ale pouze pomalé dobíjení u vybraných prodejen. Navíc musíte počítat s velkou obsazeností a různým omezením. Nabíjet je možné pouze v otevírací době supermarketů a většinou k tomu potřebujete mít nainstalovanou aplikaci příslušného dodavatele elektřiny.