Naučte se poznat kvalitní těstoviny v obchodech. Cena ani reklama nerozhodují

Různé druhy těstovin AlexeiLogvinovich / Shutterstock.com

Těstoviny se vyrábí z nekynutého těsta, vytvořeného smícháním mouky, vody a případně i vajec. Rozlišují se podle použité obiloviny i způsobu jejího mletí. Jak se v jednotlivých druzích vyznat a podle čeho těstoviny v obchodech vybírat? Kvalitní těstoviny by se po uvaření neměly lepit. Dalším důležitým kritériem výběru je obsah bílkovin.

Přečtěte si také

Vyléváte vodu po uvaření brambor a rýže? Děláte velkou chybu! Má nespočet využití, o která přicházíte

Jak poznat a vybrat kvalitní těstoviny

Kvalitní italské těstoviny se vyrábí z pšeničné krupice (semoliny), která je umletá z tvrdozrnné pšenice, a vody. Jedná se tedy o těstoviny bezvaječné. Jsou na omak hrubé, což mimo jiné zaručuje, že po uvaření nejsou tak slizké jako levnější a méně kvalitní druhy, a omáčky či pesta na nich lépe drží. Semolinové, tvrdozrnné těstoviny tedy patří mezi nejkvalitnější.

K dostání je ale i celá řada výrobků z jiné mouky – měkké pšeničné, žitné, pohankové, celozrnné či špaldové. Bezlepkové těstoviny se pak většinou vyrábí z mouky kukuřičné nebo rýžové. Dalším vodítkem při výběru kvalitních těstovin je obsah bílkovin (proteinů) – ten vypovídá o kvalitě použité pšenice a samozřejmě platí, že čím vyšší, tím lepší.

Těstoviny na pánvičce, zalité krémově bílou omáčkou a posypané bylinkami Tanya Consaul Photography / Shutterstock.com

Olejem slepení těstovin nepředejdete

Kvalitní těstoviny by se po uvaření neměly lepit vůbec. Použití oleje proto není nutné, tento krok je v kuchyni celkově spíše zbytečný. Olej má totiž vyšší hustotu než voda – nikdy se s ní tudíž pořádně nesmíchá a zůstane plavat na hladině. Pokud chcete olej přidat kvůli chuti (například olivový nebo jiný ochucený), vždy jím zakápněte až hotový pokrm.

Tip: Slepení nejlépe předejdete uvařením těstovin v dostatečném množství vody (min 1 l na 100 g), pravidelným mícháním a výběrem kvalitních produktů.

Jaké těstoviny vybrat?

V italské kuchyni si můžete pochutnávat na více než 400 různých druzích těstovin. Jejich tvary přitom nemají lahodit pouze oku, ale mají v kuchyni i svůj význam.

  • Úzké a dlouhé těstoviny s kulatým průřezem (špagety, makarony) jsou vhodné pro omáčky a pesta obsahující olivový olej a česnek.
  • Široké a ploché těstoviny (tagliatelle, pappardelle, fetuccine) ideálně doplňují hutnější smetanové, masové, houbové či rajčatové omáčky, protože je dokážou skvěle absorbovat.
  • Krátké těstoviny se složitější strukturou (ať už se jedná o duté penne, vrtulovité fusilli nebo farfalle ve tvaru motýlků či mašliček) výborně „drží“ omáčky, masová ragú či zeleninové směsi.

Některé druhy, jako například široké roury cannelloni, lze po uvaření plnit nejrůznějšími náplněmi (typicky sýrem ricotta, špenátem, mletým masem apod.) a mohou se podobně jako lasagne zapékat v troubě s rajčatovou omáčkou a bešamelem.

Keramická miska se zapečenými těstovinami A. Zhuravleva / Shutterstock.com

Zvláštní skupinou jsou plněné těstoviny, které lze v obchodech zakoupit pod označením „čerstvé, nesušené vaječné těstoviny s náplní“ (v obchodech je najdete v chladicích boxech).

Mezi běžné druhy patří:

  • Tortellini – zakroucené těstoviny plněné masem, sýrem, špenátem či jinou zeleninou.
  • Ravioli – plněné čtverečky, jejichž náplň může obsahovat maso, houby, ořechy, sýr, zeleninu apod. Typicky se podávají přelité jemnou máslovou omáčkou.
Těstoviny s modrým sýrem, ořechy a petrželkou
Čas přípravy: 40 min Obtížnost: Snadný

Těstoviny s modrým sýrem, ořechy a petrželkou

Těstoviny s modrým sýrem, ořechy a petrželkou jsou ideálním receptem pro milovníky smetanových omáček. Využít můžete spoustu druhů těstovin, ideální jsou penne, fusilli, farfalle, ale i tagliatelle či špagety. Potěší nejen svou skvělou chutí, ale také krátkou a nenáročnou přípravou.

Těstoviny s modrým sýrem, ořechy a petrželkou
Zapékané těstoviny s tvarohem a jablky
Čas přípravy: 45 min Obtížnost: Snadný

Zapékané těstoviny s tvarohem a jablky

Pro všechny milovníky sladké kuchyně tu máme super rychlý a chutný recept na zapékané těstoviny s tvarohem a jablky. Tento recept si jistě zamilujete.

Zapékané těstoviny s tvarohem a jablky
Zapečené těstoviny s pórkem a kuřecím masem
Čas přípravy: 45 min Obtížnost: Snadný

Zapečené těstoviny s pórkem a kuřecím masem

Těstoviny s kuřecím masem a pórkem, zapečené v křupavé sýrové krustičce, skvěle poslouží jako rychlý oběd nebo večeře ve dnech, kdy není času nazbyt. Stačí jen orestovat kuřecí maso s pórkem, uvařit těstoviny a pak vše společně zapéct v troubě.

Zapečené těstoviny s pórkem a kuřecím masem

Při výběru také nezapomeňte, že těstoviny se nikdy nesmí balit do neprůsvitného, barevně tónovaného průsvitného či průhledného obalu, který by mohl zkreslovat barvu (a tedy i kvalitu) výrobku.

Zdroj: Kupi