Jak nenechat květiny uschnout, když odjedete na dovolenou? Domácí zeleň nemusí trpět, zkuste samozavlažování

Samozavlažovací baňka v květináči FotoHelin / Shutterstock.com

Vyrážíte na zaslouženou dovolenou a všechny ty okrasné truhlíky a pokojové rostliny zůstanou doma. Přemýšlíte, jak se o vaše zelené krásky postarat, až budete na cestách? Řešení může být jednoduché – samozavlažování. Jaké máte možnosti, když soused není po ruce?

Přečtěte si také

Jak využít slupky od brambor? Přestaňte je vyhazovat! Poslouží v kuchyni i jinde
Jak využít slupky od brambor? Přestaňte je vyhazovat! Poslouží v kuchyni i jinde

Ať už se chystáte kamkoli, vaše rostliny mohou prospívat i bez vás – ano, i tehdy, když sousedka nebo někdo z blízkých nemají čas, aby se o váš domov postarali. Vyberte si některé řešení v podobě samozavlažovacích systémů – a máte po starostech.

Vyrobte si jednoduchý systém svépomocí

Ještě než vyrazíte na nákupy, abyste si pořídili samozavlažovací automatiku nebo speciální květináče, můžete jako první pomoc otestovat vlastní řešení. Jednou z mnoha možností je použití staré PET lahve. Nádobu (PET lahev) opatřete víčkem, do kterého uděláte pár dírek. Lahvi odřízněte dno a zapíchněte ji do květináče – přímo do zeminy. Pak už jen stačí před odjezdem naplnit lahev vodou, aby do rostliny kapala vláha, jakou potřebuje. Hotovo!

Nezmeškejte samozavlažovací květináč v akci

Pohodlné a stylové? Samozavlažovací květináče a truhlíky

Chcete vyrážet na cesty pravidelně a vědět, že o rostliny je postaráno? Pak možná naopak nechcete mít na očích nevzhledné PET lahve. Trh dnes naštěstí nabízí nepřeberné množství samozavlažovacích truhlíků a květináčů, které váš problém se zaléváním vyřeší.

Některé z nich jsou vybaveny dvojitým dnem, ve kterém je voda – a tu rostlina saje dle potřeby. Existují i květináče vybavené speciálními knoty, které prostřednictvím nasáknutí dávkují vláhu rostlině či jejím kořínkům. Je z čeho vybírat – stačí se poohlédnout v hobby marketech a specializovaných obchodech.

Pokojové květiny a v květináči zapíchané podomácku vyrobené zavlažování z PET lahví Khoe / Shutterstock.com

Automatický systém? Chytré zalévání pro náročné

Máte spoustu rostlin, které vás potřebují? Investujte do samozavlažovací automatiky. Automatický zavlažovací systém využívá čerpadlo a zásobník na vodu, aby dostal vláhu ke všem rostlinám. Mnohdy je možné nastavit nejen intenzitu zalévání, ale také její pravidelnost. Voda může kapat, ale i téct přímo k rostlině a jejím kořenům. Samozavlažovací systém není vhodný jen pro truhlíky, ale postará se během vašich cest také o záhony.

TIP: Samozavlažovací truhlíky najdete v hobby marketech Obi, Baumax i Hornbach. Sledujte letáky oblíbených prodejců na Kupi, abyste nepropásli akční nabídku. Vše pro spokojené rostliny najdete v kategorii bydlení a zahrady.