Pravidelná chůze chrání organismus před bolestmi zad i vyšším krevním tlakem. Měříte si kroky?

Lidé jdou po pěšině oneinchpunch / Shutterstock.com

Pravidelná chůze je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak si udržet zdraví. Je to druh pohybu, který celý život vnímáme jako samozřejmý, přitom s námi dokáže dělat divy. Kolik kroků bychom měli denně ujít? A má smysl používat krokoměr?

Přečtěte si také

Medy prodávané v Česku obsahovaly antibiotika. Zdraví škodlivé nejsou, problém tu ale je
Medy prodávané v Česku obsahovaly antibiotika. Zdraví škodlivé nejsou, problém tu ale je

Proč je chůze ideální pohyb pro všechny?

Chůze je přirozeným pohybem našeho těla, nepoškozuje klouby ani vazy, a pokud se pohybujeme po standardních površích, nehrozí při ní žádná velká zranění.

Výhodou také je, že chůzi mohou do svého dne zařadit lidé všech věkových kategorií, lidé s nadváhou, s různým zdravotním omezením, případně i ti v rekonvalescenci.

Když chodit, tak pořádně

Na co je dobrá chůze?

Posílení celého těla

Díky chůzi posilujeme celé tělo, a to aniž bychom si to často uvědomili. Navíc skrze chodidla a body na nich masírujeme jednotlivé orgány a různá nervová centra v našem těle.

Úleva od migrén a bolestí zad

Pokud pak věnujeme pozornost nejen počtu kroků, ale i způsobu chůze (měla by být rovnoměrná s jemným nášlapem, bez vtáčení nebo naopak vytáčení kotníků či špiček chodidel), můžeme získat řadu příjemných vedlejších efektů – například si ulevit od bolesti zad či migrén.

  • Máte potíže se zdravou chůzí? K rovnoměrnějšímu rozložení váhy vám při ní pomůže tzv. nordic walking, tedy chůze s hůlkami, díky nimž do hry zapojíte i své ruce a hrudní svalstvo.

Rodina jde přírodou Monkey Business Images / Shutterstock.com

Posílení srdce a zlepšení krevního tlaku

Mezi jednoznačné přínosy chůze patří i snížení rizika vzniku chorob srdce a cév, neboť chození reguluje krevní tlak a upravuje tuky i cukry v krvi.

Prevence

Pomáhá též jako prevence vzniku cukrovky II. typu. A pozitivní vliv má i na naši psychiku – pomáhá snižovat dopady stresu, navozuje příjemné uvolnění a zlepšuje kvalitu spánku.

Kolik kroků by měl ujít člověk za den?

Velkým přínosem pro vaši chůzi se může stát malý pomocník – krokoměr. Je skvělou motivační pomůckou, a navíc s ním můžete sledovat své pokroky. Možná ale radši sáhnete po modernější a všestrannější technologii, a to měření díky chytrým hodinkám nebo fit náramku. Kromě počtu kroků získáte i další údaje, jako je tep, saturace kyslíku a rovnou si přes ně pustíte svoji oblíbenou hudbu do sluchátek.

Myslíte si, že ideální počet kroků za den je podle odborníků alespoň 10 000? Omyl. Jde jen o marketingový trik výrobce krokoměru z minulého století, kterému se líbilo toto kulaté číslo. Podle aktuálních výzkumů by měl člověk denně ujít 6 000 kroků, což je přibližně 4 km.

  • Tip: Pokud se vydáte na delší procházku, nezapomeňte na pitný režim – horké nápoje vám zajistí termosky, které seženete například v prodejnách Kitos či Tescoma.
Žena odpočívá a dívá se na krokoměr Stock Rocket / Shutterstock.com

Jak rychle chodit?

Ideální tempo chůze při procházce nebo hubnutí závisí na vaší fyzické kondici, věku a účelu procházky. Obecně platí, že pro průměrného dospělého člověka je optimální tempo pro procházku kolem 56 km/hod, což odpovídá mírnému tempu, které zvyšuje tepovou frekvenci a spalování kalorií, ale není příliš náročné.

Pokud chcete hubnout, je doporučeno chodit s tempem kolem 67 km/hod, což odpovídá rychlosti mírného tempa. Toto tempo zvyšuje tepovou frekvenci a spalování kalorií, ale není tak rychlé, aby bylo pro vás příliš náročné. Pro efektivní hubnutí je také důležité chodit pravidelně, nejméně 30 minut denně, a to ideálně alespoň 5 dní v týdnu.