Pravidelná chůze chrání organismus před bolestmi zad i vyšším krevním tlakem. Měříte si kroky?

Aktivní chůze napomáhá k lepší fyzičce Canva

Zajít si do posilovny, do bazénu nebo na lekci aerobiku teď sice nemůžeme, v chůzi se ale omezovat nemusíme. Druh pohybu, který celý život vnímáme jako samozřejmý, s námi přitom dokáže dělat divy. Kolik kroků bychom měli denně ujít? A má smysl používat krokoměr?

Přečtěte si také

Vyzvedněte si balík, kde chcete. Balíkovna rozšířila výdejní místa o 1 200 Alzaboxů
Vyzvedněte si balík, kde chcete. Balíkovna rozšířila výdejní místa o 1 200 Alzaboxů

Chůze pro každého

Chůze je přirozeným pohybem našeho těla, nepoškozuje klouby ani vazy a pokud se pohybujeme po standardních površích, nehrozí při ní žádná velká zranění.

Výhodou také je, že ji mohou do svého dne zařadit lidé všech věkových kategorií, lidé s nadváhou, s různým zdravotním omezením, případně i ti v rekonvalescenci.

Každý krok se počítá

Díky chůzi posilujeme celé tělo, a to aniž bychom si to často uvědomili. Navíc skrze chodidla a body na nich masírujeme jednotlivé orgány a různá nervová centra v našem těle. Pokud pak věnujeme pozornost nejen počtu kroků, ale i způsobu chůze (měla by být rovnoměrná s jemným nášlapem, bez vtáčení nebo naopak vytáčení kotníků či špiček chodidel), můžeme získat řadu příjemných vedlejších efektů – například si ulevit od bolesti zad či migrén.

  • Máte potíže se zdravou chůzí? K rovnoměrnějšímu rozložení váhy vám při ní pomůže tzv. nordic walking, tedy chůze s hůlkami, díky nimž do hry zapojíte i své ruce a hrudní svalstvo.

Mezi jednoznačné přínosy chůze patří i snížení rizika vzniku chorob srdce a cév, neboť chození reguluje krevní tlak a upravuje tuky i cukry v krvi. Pomáhá též jako prevence vzniku cukrovky II. typu. A pozitivní vliv má i na naši psychiku – pomáhá snižovat dopady stresu, navozuje příjemné uvolnění a zlepšuje kvalitu spánku.

Kromě těla uvolníte chůzí i hlavu Canva

Chcete si být jistí? Pořiďte si krokoměr 

Velkým přínosem pro vaši chůzi se může stát malý pomocník – krokoměr. Je skvělou motivační pomůckou, a navíc s ním můžete sledovat své pokroky. Ideální počet kroků za den je podle odborníků alespoň 10 000, tedy přibližně 6 km. Vždy však záleží na aktuálním stavu daného jedince – a zejména při redukci váhy byste měli zvolit klidně svižnější tempo.

Tip: Pokud se vydáte na delší procházku, nezapomeňte na pitný režim – horké nápoje vám zajistí termosky, které seženete například v prodejnách Kitos, Orion či Tescoma.

Termoska udrží nápoj teplý po celou dobu vaší procházky

Klidné vycházky a dobrý pocit

Vyrazit ven na alespoň krátkou procházku je žádoucí i v teď, v chladnějším období. Teple se na to oblečte, vybavte se na cestu třeba čajem a nebojte se vyrazit do přírody nebo do parku. Vliv takové procházky na psychiku je opravdu znatelný, a právě posílení mysli i těla je obzvlášť v době lockdownu opravdu potřeba.