Která potravina se v obchodech krade nejčastěji?

Žena si strká pod bundu láhev alkoholu garetsworkshop / Shutterstock.com

Bohužel, krade se všude na světě. I přesto, že je kriminalita v některých zemích opravdu nízká, stále existují lidé, kteří se pokoušejí nezákonně obohatit. Přemýšleli jste, co se v obchodech s potravinami krade nejčastěji?

Přečtěte si také

Nerezové termohrnky pobláznily svět: Proč jsou tak populární?

Obchody s potravinami jsou rájem pro zloděje

Z mnoha průzkumů vyplývá, že nejvíce krádeží je uskutečněno v obchodech s potravinami, i přesto, že často bývají napadány také směnárny, klenotnictví nebo pošty a banky. Za krádež považujeme vše, co člověk získal nelegálně a bez vynaložení protihodnoty za dané zboží.

Výsledkem krádeže je tedy získání cizího předmětu nebo hodnoty, kterou si zloděj neoprávněně přivlastnil. V mnoha obchodech s potravinami nemá zboží žádné ochranné označení proti krádeži a často chybí i kamerový systém. Někdy však ani žádná z těchto ochranných pomůcek nedokáže zloděje zastavit.

Jaké triky zloději používají?

Z výsledků bezpečnostních agentur vyplývá, že zloděje je velmi těžké dopadnout. Kradou ženy i muži v různém věku. Podle kamerových záznamů byli odhaleni také důchodci nebo děti.

Existuje mnoho triků, které zloději využívají, a jejich kreativita je v mnoha případech opravdu až překvapivá. Mezi nejčastější způsoby odcizení zboží patří ukrytí předmětu v přinesené tašce, odstranění bezpečnostního prvku, nahlášení menšího počtu kusů na pokladně nebo schování potravin do dětského kočáru či invalidního vozíku.

Muž se dívá za sebe a strká si nektarinku pod bundu Pressmaster / Shutterstock.com

Obrovským problémem především ve větších potravinových řetězcích jsou případy, kdy zboží zloděj zkonzumuje ještě v prodejně anebo jej přenese bez ochranného prvku přes samoobslužnou pokladnu. Někteří využívají samoobslužných pokladen k pokusům o namarkování levnějších produktů namísto těch, které si doopravdy vybrali. Tento způsob krádeže nejčastěji vidíme u ovoce, zeleniny a pečiva.

Ve světě se nejvíce kradou sýry – vy je raději kupte se slevou

Co se krade nejčastěji?

Celosvětově nejlákavější potravinou pro zloděje je sýr. Existuje více než 2 000 druhů této pochutiny a mnohé z nich jsou považovány za luxusní kousky, jejichž hodnota šplhá až k tisícům korun. Všeobecně platí, že sýr je nejoblíbenější komoditou, kterou je možné kombinovat a používat v teplé i studené kuchyni.

Některé druhy sýrů se prodávají v malých baleních, a tak je velmi jednoduché je ukrást. Také bývají součástí pultového prodeje a často nemají žádné ochranné označení. Kromě sýrů jsou na prvních příčkách odcizených potravin také sladkosti, alkohol nebo maso.

Kinder vajíčko v platu od vajec Zmaj88 / Shutterstock.com

Jaké jsou nejčastěji kradené potraviny v České republice?

Možná to většinu z vás překvapí, ale největší zájem zlodějů si získala Kinder vajíčka. Nekradou se jen po jednom kusu, ale zloději z krabiček na vajíčka vyndají klasická vejce a nahradí je čokoládovými. Prodavačky u pokladen jsou tak vyškoleny, že musí otevírat i plata vajec, aby zkontrolovaly, zda uvnitř boxu není kromě čerstvých vajec i něco navíc.

Překvapení pro děti seženete v akci

Mezi další často kradené potraviny v České republice patří mléko, čokoládové tyčinky Milka, cukr, máslo a produkty Nescafé. V období vánočních svátků soustředí zloději svoji pozornost také na dárkové předměty.