Návod, jak uplést velikonoční pomlázku. Postup, jak na to

Chlapec držící pomlázku Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com

Je krásná a tradiční – a letos si ji můžete z osmi proutků uplést také. Pletení velikonoční pomlázky není složité, s naším návodem ji hravě zvládnete i vy. Vykoledujte si letos uznání, s vlastní pomlázkou rozhodně zabodujete!

Přečtěte si také

Jak vybrat zdravé cereálie a müsli, abyste nesnídali čistý cukr?
Jak vybrat zdravé cereálie a müsli, abyste nesnídali čistý cukr?

Velikonoční tradice zahrnují také pletení pomlázky. Kdepak, jejím účelem není bití děvčat, ale jejich omlazení. Slovo pomlázka tedy rozhodně nepochází od slova mlátit, ale mladit.

Čím dívky a ženy omladit letos na jaře? Vlastní pomlázkou, díky které jim pomůžete zachovat krásu i mládí. Máme pro vás jednoduchý návod na pomlázku, za kterou se rozhodně nebudete muset stydět!

Nalaďte se na velikonoční období

Co potřebujete k výrobě pomlázky?

Při velikonoční tradici muž pomlázkou nepomáhá jen omladit ženu, ale také odhaluje svůj um, zručnost. Na výrobu pomlázky použijte vrbové proutky. Jsou pružné a dobře se s nimi pracuje.

Jak na to a kolik prutů si přinést z přírody? Potřebujete osm stejně dlouhých proutků a jeden kratší. Po uříznutí je dobré proutky namočit v nádobě s vodou. Zbavte je lístků odtrhnutím a materiál je připraven.

Muž plete pomlázku z proutí Jerry photo / Shutterstock.com

Jak na to?

 1. Na tenčím konci všech osm proutků svažte provázkem a udělejte si oko, na které je při pletení zavěsíte. Usnadníte si práci.
 2. Silnější konce, tam, kde bude rukojeť, zastřihněte nůžkami na křoviny do stejné délky.
 3. Pruty rozdělte na dvě sekce. V každé z nich budou čtyři proutky do každé z dlaní.
 4. Proutky v každé sekci (a v každé dlani) rozdělte na dva a dva. Nechte mezi nimi mezeru.
 5. Vezměte vnější proutek zleva a přesuňte jej doprava do mezery mezi proutky. Měli byste jím obtočit dva vnitřní proutky a následně jej vrátit do levé ruky na pozici nyní vnitřního proutku.
 6. Stejný postup zopakujte s proutky v pravé dlani.
 7. Střídavé pletení opakujte až do konce. Nezapomeňte ponechat nezapletený kus jako rukojeť.
 8. Na konci pletení spojte všechny proutky k sobě. Pomozte si devátým proutkem.
 9. Devátý proutek vložte mezi proutky a následně jím omotejte rukojeť.
 10. Zbytek devátého proutku zastrčte do těla pomlázky a vše pořádně zkontrolujte a utáhněte. Zbytek proutku zkraťte.
 11. Hotovou pomlázku ozdobte.

Vyzkoušet můžete i jednoduchý postup podle našeho videa na facebookovém profilu Kupi.cz.

Jaká je historie pomlázky?

Dlouhá. Už z dob oslav jarního slunovratu můžeme znát zmínky o pomlázce či polévání studenou vodou. Ověřené zmínky sahají do 14. století. Teprve až mnohem později však došlo ke splétání proutků, původně stačilo šlehat samotným proutím. Správně podle velikonočních zvyků nezapomeňte pomlázku plést na Bílou sobotu.

Pokud chcete dodržet tradici se vším všudy, ozdobte svou osmiproutkovou pomlázku jen bílou stužkou, barevné pentle by měly přidat až ženy. A jak ještě můžete říkat pomlázce? Houdovačka, binovačka, šlehačka, švihačka, šibák, metla, kyčka či karabáč a šmerkust. A to není ani zdaleka celý výčet! Jedno mají společné – patří k tradici, na kterou jsme zvyklí nejen v našich krajích. Tak hurá do pletení!

Pořád si netroufáte? Obchody vás ve štychu nenechají

Kupte se slevou Pomlázka.

Porovnat slevy

Tip: Nejste zruční, nemáte čas nebo jen nevíte, kde nasbírat proutí? Na Kupi.cz jako každý rok najdete bohatou nabídku velikonočních pomlázek v akci. Vybavit se můžete rychle a bez pletení, obzvláště pokud nemáte poblíž vrbu na pomlázku. Na druhou stranu je samotné pletení zajímavým zážitkem, tak proč to letos nezkusit.