Jak vybělit prádlo a záclony? Tipy pro každou domácnost

Žena drží bílou záclonu Canva

Zažloutlé oblečení nebo záclony od kouře ještě nemusí být na vyhození. Existuje spousta možností, jak jim znovu dodat zářivou bělost. Zkusit můžete osvědčené Savo, ale kromě toho najdete v drogeriích i jemnější přípravky, které zažloutlé nebo zašedlé prádlo krásně oživí. Pokud však nechcete používat žádnou chemii, pusťte se do bělení jedlou sodou nebo kypřicím práškem.

Přečtěte si také

Retro kosmetika: Co používaly naše maminky a babičky?
Retro kosmetika: Co používaly naše maminky a babičky?

Savo vybělí prádlo za pár minut

I se zdánlivě nevypratelným prádlem by si mělo poradit Savo Perex, které je k tomu přímo určené. Stačí zhruba 100 ml přípravku smíchat s litrem vody a vzniklý roztok nalít do bubnu pračky. Potom už prádlo vyperte jako obvykle, přidejte prací prášek nebo gel a zvolte program s předpírkou.

Případně můžete bělit i bez pomoci pračky. Jednoduše prádlo namočte v takto naředěném Savu a nechte asi dvě hodiny působit. Nakonec ho ještě vymáchejte v čisté vodě, a pokud vše půjde dobře, zašedlým i zažloutlým odstínům bude konec.

Bílé prádlo visící na prádelní šňůře Canva

Jak na zabarvené prádlo?

Aby se vám bílé oblečení neobarvilo, doporučujeme nezapomínat na speciální ubrousky. Pokud ale přece jen k nehodě dojde, stále není důvod k panice. Většinou vám pomůže speciální odbarvovač, který v uvedeném množství nasypete do pračky. Seženete ho v internetových i kamenných drogeriích. Než ho však použijete, naneste ho na malou část látky a počkejte asi 15 minut, jestli nevybledne nebo se jinak nezmění.

Nezapomeňte na vůni

Možná důvěřujete spíše přírodním prostředkům – v tom případě vyzkoušejte kypřicí prášek, jedlou sodu nebo prací mýdlo. Stačí do pračky přidat jednu lžičku kypřicího prášku nebo jedlé sody a pak oblečení vyprat jako obvykle. Nejvíce se nicméně osvědčila směs nastrouhaného pracího mýdla s manganistanem draselným. Tu nasypejte do vody a dobře promíchejte. Prádlo v roztoku namočte a nechte dvě až tři hodiny působit, než nežádoucí barva úplně nezmizí.

Muž dává prášek do pračky Canva

Zašedlé záclony

Ani dokonale umytá okna nevypadají dobře se zašedlými záclonami. Jak jim tedy vrátit běloskvoucí čistotu? Mezi osvědčené přípravky patří Vanish, Qualt nebo Bělamin, které se vám vyplatí hlavně při častém praní většího množství záclon. Všechny jsou vhodné na bavlněná i syntetická vlákna, a u Qualtu navíc výrobci slibují, že vyčistí i odolnou špínu včetně mastnoty z kuchyně.

Pokud ale chcete šetřit přírodu i svoji peněženku, zkuste již zmíněný kypřicí prášek nebo jedlou sodu. Jak na to? S oběma prostředky můžete postupovat stejně – buď je smíchejte s pracím prostředkem a vyperte záclony v pračce, nebo s nimi vybělte záclony ručně. V tom případě nalijte do vany vlažnou vodu a vsypte do ní obsah pěti sáčků jedlé sody či kypřicího prášku. Po několika hodinách záclony opatrně vyždímejte, pověste a nechte uschnout. Výsledek vás určitě mile překvapí.