Češi mají rádi české výrobky a klidně si za ně připlatí. Polským se často vyhýbají

Nákupní vozík, který řídí žena mezi regály v supermarketu Canva

Podle nedávného průzkumu výzkumné agentury Nielsen Admosphere většina Čechů nakupuje nejraději české potraviny, a to v supermarketech. Není se příliš čemu divit. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostly v srpnu ceny skoro ve všech oddílech spotřebitelského koše, a právě supermarkety jsou místem, kde se dá výrazně ušetřit.

Přečtěte si také

Jak se správně rozmrazuje maso? Sepsali jsme chyby, které dělá většina z nás a riskuje tak zdraví

Naprostá většina lidí nakupuje v supermarketech

Supermarkety v Česku jsou velmi žádané. Češi je totiž mají rádi a celých 97 % respondentů uvedlo, že v supermarketu nakupují potraviny alespoň někdy. V malých a kamenných obchodech alespoň někdy nakupuje 64 % respondentů, na farmářských trzích pak 31 % dotázaných, na tržnicích 26 %, ve specializovaných obchodech, např. BIO obchodech 21 % a online nakupuje 17 %.

Pro spotřebitele je důležitá hlavně vzdálenost obchodu (64 %), ceny a slevové akce (63 %) a kvalita a čerstvost potravin (62 %). Méně jim záleží na produktech v bio kvalitě či bezlaktózových produktech (15 %).

Naleštěná jablka v supermarketu Canva

Země původu je důležitým atributem pro 85 % Čechů

Zajímavé ale je, že čím dál více lidí se zajímá o zemi původu výrobků – podle výzkumu se jedná o 85 % dotázaných.

Ukázalo se, že 41 % lidí se o zemi původu zajímá téměř u všech výrobků, 44 % lidí na ní záleží jen u vybraných produktů a jen 15 % lidí se o ni vůbec nezajímá. Pokud mají lidé možnost si výrobek z preferovaného státu zakoupit, nemají obvykle ani problém si za něj připlatit (70 %).

V žebříčku TOP zemí, co se původu výrobků týče, zaujímají mezi českými spotřebiteli první příčku výrobky z Česka, na druhém místě je pak Německo a na třetím Slovensko. Nejméně oblíbenou producentskou zemí je pro Čechy sousední Polsko, protože jen 4 % dotázaných uvedlo, že dává přednost výrobkům z této země.

Žena nakupující zeleninu v supermarketu Canva

Ceny budou ještě vyšší, než jsou teď

Ačkoli podle dat ČSÚ zažíváme nejvyšší meziroční inflaci od listopadu 2008, to nejhorší má teprve přijít. Podle analytiků by se inflace mohla ke konci roku přiblížit až k 5 %.

Od srpna rostou také světové ceny potravin, přičemž nejvíce zdražil cukr, rostlinné oleje a obiloviny, zejména pak pšenice, jejíž cena vzrostla o 8,8 %, u kukuřice a rýže na druhou stranu sledujeme pokles cen.

  • Rýži v obchodech skutečně nakoupíte levněji a určitě se vyplatí zajet na nákup do Albertu, kde se až do 21. září prodává 960 gramů rýže Lagris za 32,90 Kč (běžná cena je 47,11 Kč).
  • A v Penny je do 15. září k dostání 4,5 kg basmati a jasmínové rýže za 199 Kč (běžná cena je 249 Kč).

Čeští spotřebitelé se také budou muset opět vyrovnat s nárůstem cen mlékárenských výrobků, do jejichž ceny zasahují vyšší náklady na obaly a přepravu. Pokud si však pohlídáte slevové akce, stále můžete ušetřit.

  • Například takové trvanlivé mléko má dlouhou lhůtu spotřeby, takže se dá nakoupit do zásoby, máslo na vánoční pečení můžete také koupit klidně už teď a uskladnit jej v mrazáku. Výhodnou cenu Jihočeského másla Madeta bude mít od středy 15. 9. Penny, které jej bude prodávat za 39,90 Kč (běžná cena je 54,90 Kč).
  • Do závratných výšin vyletěla také 12% smetana na vaření, jejíž běžná cena bez akce atakuje 24 Kč za kelímek. Naštěstí se dá za výhodnou cenu koupit v Tescu, Bille, Albertu a CBA.