Basmati rýže s avokádovým pyré: Jednoduchý recept jen ze 2 surovin

Basmati rýže s avokádovým pyré na černobílém talíři IriGri / Shutterstock.com

V jednoduchosti je krása! Ne za každým famózním a chuťově perfektně vyváženým pokrmem stojí drahé suroviny nebo léta kulinářské praxe. Výjimečný gastrozážitek si zvládnete hravě, rychle a levně připravit i sami doma. Podle tohoto receptu vám k tomu postačí dvě suroviny a špetka koření.

Přečtěte si také

8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?
8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?

O výjimečný chuťový zážitek a plnohodnotný pokrm v jednom se postará spojení dvou surovin, které by vás možná jen tak nenapadlo.

Basmati rýže

Nejušlechtilejší z odrůd rýže se pěstuje na úpatí Himálaje v Indii, Pákistánu a Nepálu na polích zavlažovaných vodou přímo z ledovců. Nejvhodnější podmínky pro pěstování rýže jsou patrně v pákistánském Paňdžábu, kterému se říká země pěti řek. Právě díky této oblasti patří Pákistán k nejvýznamnějším producentům rýže basmati a existují zde dokonce vládou vyznačené basmati zóny.

Nezmeškejte oblíbenou rýži v akci

Její kvalita ale nespočívá jen v jejím původu, důležitý je i její věk – po sklizni by se totiž měla ještě na 1,5–2 roky nechat uležet v suchu a temnu. Je to doba nezbytná k tomu, aby zrnka správně vyschla. Nízký obsah vody zaručuje lepší chuť, nižší lepivost a také kratší dobu přípravy.

 • Věděli jste, že před vařením se basmati rýže namáčí? Doporučuje se tak dělat minimálně půl hodiny před vařením, aby zrna rýže nasákla vodu, uvařila se rovnoměrně a nelámala se.
 • Díky máčení si také zachová více své typické vůně, protože doba vaření je pak o 20 % kratší, než kdybyste ji nemáčeli.
Rozkrojené avokádo Krasula / Shutterstock.com

Avokádo

Oblíbenost tohoto zeleného ovoce po celém světě už několik let raketově stoupá. Největším producentem avokáda na světě je Mexiko. Jeho tržní hodnota láká drogové kartely a k jejímu temnému pozadí také nepřispívá množství vody, které potřebuje k růstu. Odborníci očekávají, že do roku 2030 se avokádo stane po banánech druhým nejobchodovanějším tropickým ovocem.

 • TIP: Uspíšit jeho dozrávání pomůže například vložení avokáda do papírového pytlíku, do kterého dáte také jablko či banán. Čas, kdy je potřeba na něj dohlížet, se tím o něco zkrátí.

Avokádo je neuvěřitelně bohatým zdrojem živin. Obsahuje zdraví prospěšný tuk – mononenasycený typ, který má pozitivní dopad na náš cholesterol. Je také nenahraditelným pomocníkem při přípravě různých druhů salátů, sendvičů či guacamole.

V obchodě ho ale lze ve většině případů sehnat jen ve velmi tvrdém stavu. Po příchodu z nákupu ho proto ihned dejte na okenní parapet a poté pečlivě sledujte, kdy takzvaně dojde. Tento okamžik bývá poměrně krátký, trefit ho proto vyžaduje trochu cviku.

Recept na basmati rýži s avokádovým pyré

Co budete potřebovat:

 • hrnek basmati rýže
 • 1 avokádo
 • stroužek česneku
 • sůl a pepř
 • badyán (záleží na vaší chuti)

Podívejte se, kde seženete avokádo v akci

Kupte se slevou Avokádo.

Porovnat slevy

Postup přípravy:

 1. Do rýžovaru vložíme vrchovatý hrnek basmati rýže a zalijeme ji vodou. Necháme ji namočenou cca 10–20 minut, poté propereme. Rýže musí být ve vodě celá zakrytá.
 2. Do propláchnuté rýže přilijeme hrnek a půl vody, 3 špetky soli (mořské, jemné), rovněž můžeme přidat trochu badyánu nebo skořice pro zvýraznění chutě (záleží na vás). S rýži zatočíme a přendáme ji do rýžovaru, stiskneme spínač a o více se už nestaráme.
 3. Oloupeme avokádo, vložíme ho do misky, přidáme sůl, pepř a půlku stroužku česneku, který najemno nastrouháme. Vše rozmačkáme a vytvoříme jemnou kašičku. Ochutnáme a dle chuti ještě dochutíme pepřem či solí.
 4. Z uvařené rýže vyndáme badyán a servírujeme na teplý talíř – nejprve servírujeme rýži na střed talíře, navrch pak přidáme avokádo a máme hotovo.

Zdroj receptu: Martin Kortus