O hodinu kratší víkend: Ze soboty na neděli se posouvá čas. Jak nás tato změna ovlivňuje?

O víkendu se posouvá čas o hodinu dopředu. V noci ze soboty na neděli poskočí ručičky ze dvou hodin na tři Canva

I když Evropa plánovala změnu času ze zimního na letní zrušit, koronavirová pandemie udělala tomuto rozhodnutí čáru přes rozpočet. Nakonec si tak i tento rok přetočíme v neděli 28. března čas o hodinu dopředu, konkrétně ze druhé ranní na třetí. Mírný pocit dezorientace v neděli ráno je jen jednou z možných reakcí našich biorytmů na tuto skutečnost. Jaké další nepříjemnosti mohou posun času doprovázet?

Přečtěte si také

Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?
Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?

Definitivní rozhodnutí zmařil nástup pandemie

Původně měl být letošní rok posledním, kdy si lidé na hodinkách přetočí čas. Evropská unie o tom však doposud definitivně nerozhodla.

Během uplynulých dvou let, kdy se toto téma řešilo napříč všemi státy EU, se většina z nich nevyjádřila zcela jednoznačně. Evropská komise jim tedy dala termín do loňského března, ale tou dobou ochromila celý svět pandemie koronaviru, a tak se téma odsunulo prozatím na neurčito. Zpět k zimnímu času se Česko vrátí až 31. října 2021, kdy se noc naopak o hodinu prodlouží.

  • Letní čas se ve světě zaváděl začátkem 20. století, původně hlavně kvůli úsporám energie.
  • Dnes už nicméně toto zdůvodnění nemá žádný ekonomický přínos.
Vstávat každé ráno do tmy není nic příjemného Canva

Co dokáže posun času způsobit

Většina z nás pociťuje bezprostředně po změně času nanejvýš mírnou dezorientaci, když se ráno podívá na hodinky. Na některé elektronice a elektrospotřebičích se čas upraví automaticky, někde je potřeba udělat to manuálně. Když tedy ráno po domě vídáme ve stejnou chvíli dva různé časy, je pochopitelné, že se cítíme dezorientovaní.

Rozladěné nejsou ale jen hodiny po domě. Není to sice vidět, ale rozladit může změna času i naše hodiny biologické – těm citlivějším z nás i na několik dní. Mezi projevy mohou patřit výkyvy nálady, nevrlost, bolesti hlavy či zvýšená únava. S posunem se údajně hůře vyrovnávají i ti lidé, kteří spí méně než 7 hodin denně.

Posun času o hodinu dopředu může podle dopravních expertů dokonce způsobovat komplikace v dopravě. Ze statistik podle iDNES vyplývá, že během dvou týdnů po změně času může stoupnout počet smrtelných nehod až o 6 %.

Základem je poctivý spánek

Abychom v těchto dnech předešli výše zmíněným nepříjemnostem, zaměřme se na kvalitu spánku a na to, jak ji co nejvíce podpořit. Pomoci mohou například následující potraviny:

  • Banány – obsahují hořčík, který zklidňuje nervový systém, a proto nám mohou pomoci uvolnit lépe tělo i mysl a připravit celý organismus rychleji na spánek.
  • Vlašské ořechy – díky obsahu melatotninu regulují rytmus spánku, a navíc pozitivně působí proti stárnutí.
  • Bylinkové čaje – tradiční babská rada nad zlato. Vyzkoušejte heřmánkový nebo meduňkový na zklidnění mysli a k navození pocitu uvolnění.
  • Šťáva z pomeranče nebo voda s citrónem – citrusy obsahují velké množství vitamínu C, který pomáhá lépe usnout.
  • Celozrnné pečivo – těstoviny nebo celozrnný chléb obsahují rovněž hořčík, který zklidňuje nervový systém a zmírňuje stres. Nepřežeňte to však s velkým množstvím, abyste zbytečně nezatížili žaludek.

Zároveň se snažte příliš neponocovat a poslední kávu dne či šálek zeleného čaje si dopřejte alespoň 5 hodin před odchodem na kutě. Nepřehánějte to s alkoholem a podobně jako u kávy a zelného čaje se i jemu vyhněte v podvečerních a večerních hodinách. Pokud dlouho do večera koukáte do obrazovky počítače nebo displeje mobilu, nastavte si alespoň na hodinu před usnutím filtr modrého světla.

Citlivé jedince může posun času rozhodit i na několik dní Canva

Ponechat zimní, letní, nebo střídat?

Při přetočení času dopředu dojde k tomu, že bude večer déle světlo, ale ráno také déle tma. Pokud bychom tedy trvale nechali čas letní, na podzim a v zimě by nám po ránu světlo chybělo a organismus by tím přišel o impulz k „nastartování se“ do nového dne – kvůli čemuž bychom se cítili nevyspalí.

Ranní světlo pomáhá našim vnitřním hodinám seřídit organismus s denní dobou, i proto se zdá být mnohem zdravější zavedení trvale zimního času. Průzkum veřejného mínění přesto odhaluje, že většina Čechů by si naopak přála ustálení času letního – pravděpodobně kvůli pozdějšímu setmění večer a tedy delšímu času na sport či jiné zájmy po práci.

Jaký čas více vyhovuje vám? Pociťujete při střídání času sami na sobě nějaké změny? Dejte nám o tom vědět do komentářů pod článkem.