Dejte sbohem řasám a minerálům, které kazí kvalitu vody v bazénu. Víme jak na ně!

Jak udržet vodu v bazénu čistou? Poradíme vám. Canva

Chcete si vychutnat léto v průzračné vodě bazénu? Pak je na čase seznámit se s nejčastějšími problémy, které vás mohou potrápit. Jestliže totiž bazénová voda není azurově čistá, nastupují otázky a pátrání po příčině zákalu či nečistot – a těch může být hned několik.

Přečtěte si také

Jak správně připravit kakao? Existuje mnoho variant a my známe ty nejlepší
Jak správně připravit kakao? Existuje mnoho variant a my známe ty nejlepší

Příprava je základ

Připravte se na sezónu – nakupte nezbytné přípravky pro ošetřování vody v bazénu. Bez bazénové chemie se jejich majitelé zkrátka neobjedou.

A nejen bez nich – nezapomeňte ani na testery kvality vody, které měří hodnoty pH, alkality a přítomnosti chlóru. Díky testerům budete mít přehled o tom, kde nastala chyba, pokud voda není průzračně čistá.

Když je voda zakalená

Zakalení vody mívá hned několik příčin. Kromě řas nebo organických nečistot může kal značit rovněž přítomnost minerálů. Vždy je na místě zkontrolovat chod filtrace, hodnotu pH a koncentraci chlóru, případně peroxidu.

Pokud jsou hodnoty v pořádku, je čas přidat Chlor Šok, který se postará o likvidaci nežádoucích látek. Za 24 hodin po jeho aplikaci můžete následně přidat flokulant. Ten shlukuje nečistoty, které nakonec jen vysajete. A azurová voda je zpět!

Jen v čisté vodě je koupání zcela bezpečné. Canva

Na barvě záleží

Nedaří se vám dosáhnout čisté vody ani po výše uvedeném postupu? Pak zkuste vybrat řešení podle barvy vody.

Zelený zákal značí přítomnost neoblíbených řas. Po kontrole správných hodnot pH a chlóru stačí přidat algicidní přípravek proti řasám, poté Chlor Šok. Opět můžete po 24 hodinách pokračovat vločkovačem neboli rozjasňovačem či flokulantem a nepřetržitě filtrovat. Vysavačem nebo kartáčem nezapomeňte zbavit dno a stěny bazénu nevzhledných řas. Voda by nakonec měla být perfektní a připravená ke koupání.

Pokud vás ale trápí hnědá voda, problém je nejspíš jinde. Může se jednat o vysoký obsah železa. V tomto případě je na řadě přípravek k odstranění minerálů a nepřetržitá filtrace vody. Po 24 hodinách opět přidejte vločkovač. Stejně postupujte v případě průzračně zelenkavé vody – ta odkazuje na vysokou koncentraci mědi.

Existuje však i další varianta zákalu: mléčně bílá voda. Je způsobena nejen vysokým pH, nýbrž také nadprůměrným obsahem minerálů. Někdy k tomuto problému dochází při předávkování vločkovačem. Začněte tedy úpravou pH a dávkou chlórového přípravku s filtrací po minimálně jeden den. Teprve pak můžete použít prostředek pro odstranění minerálů z vody. Dva dny filtrujte a na závěr vyvločkujte. Po vyluxování usazených nečistot by měl být bazén opět dokonalý.

Filtrace pro čisté a pohodové koupání

Na výběr jsou dva druhy filtrací – kartušová a písková. Oproti kartušové je s pískovou méně práce. Zvažte její pořízení, pokud nemáte čas pravidelně proplachovat vložku, kde se zachytávají nečistoty. U pískové filtrace stačí pravidelně jednou za rok až dva vyměnit písek. A výhoda? Kvalitní filtrování vody a méně chemie.

Tip: Komfort bez starostí? Pořiďte si k bazénu solární sprchu, která se postará o hygienu před i po koupání. Je stylová a praktická zároveň.