Med: Jak prospívá fyzickému i psychickému zdraví?

Med kapající z dřevěné naběračky na med, med v nádobě před dřevěným šedým pozadím Jeny Che / Shutterstock.com

Spousta z nás má med spojený jen se zimou nebo nachlazením. Prospívá nám však celoročně a zdaleka nejen coby sladidlo v čaji. Obsahuje totiž mnoho vitamínů a minerálů, působí protizánětlivě a podporuje imunitu, ale pomáhá i při problémech s pletí. Lžičku kvalitního medu si můžete dopřát každý den, případně si ho namažte na chleba a doplňte o některou ze surovin, která jeho pozitivní účinky znásobí, například skořici. Navíc můžete vyzkoušet domácí medovou kosmetiku.

Přečtěte si také

Jak dostat do těla vitamín D? Pátrejte po kvalitním zdroji. Nejdřív si ale zjistěte, zda už ho nemáte dostatek

Úleva při chřipce a nachlazení

Proti chřipce a virózám pomáhá med právě díky svým protizánětlivým účinkům, ale i díky vysokému obsahu draslíku, který snižuje horečku. Vitamíny C a D v něm obsažené pak podporují přirozenou obranyschopnost.

„Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání chorobám dýchacích cest a horečnatým onemocněním, posiluje imunitu,“ popisuje blahodárné účinky Milan Špaček, medový someliér a majitel firmy Medokomerc.

Oslaďte si život!

Očista těla i pleti

Antioxidační vlastnosti medu ocení vaše trávení – například po konzumaci většího množství alkoholu se vám díky černému čaji s medem rychleji uleví, protože tato kombinace čistí játra, urychluje regeneraci a podporuje správnou funkci ledvin.

Stejně úspěšně se čisticích účinků využívá v kosmetice. Díky antioxidantům a unikátním enzymům med odstraní z pleti škodliviny a krásně ji rozzáří. Taktéž jej obsahuje spousta skincare produktů, které seženete v drogerii. Můžete si ovšem vyrobit i vlastní masku, peeling nebo například čisticí přípravek. Zabere vám to jen pár minut. Jak na to?

Med v malé sklenění mističce, srolovaný ručník, maska z medu ve sklenici, sůl Africa Studio / Shutterstock.com

Domácí čistič pórů

Smíchejte polévkovou lžíci medu se dvěma lžícemi kokosového oleje a důkladně promíchejte. Naneste jemnými krouživými pohyby na suchou a vyčištěnou pleť (vyhněte se však očnímu okolí) a potom smyjte vlažnou vodou.

Pokožce těla zase prospěje medová masáž nebo medovo-mléčná koupel.

Pro lepší usínání

Med je ideálním pomocníkem i při nadměrném stresu, úzkostech nebo nespavosti. Nejlépe funguje rozpuštěný ve vlažném mléce, jelikož se glukóza v něm obsažená pozvolna vstřebá do krve, zklidní mysl a navodí příjemné pocity. Těsně před spaním také pomůže vyplavit hormon melatonin, který zlepšuje usínání a celkovou kvalitu spánku.