Jak vybrat vhodný skleník, kde se bude dařit každé zelenině

Skleník s rajčaty Canva

Chcete pozdvihnout pěstování své domácí zeleniny na novou úroveň? Potom se vám rozhodně vyplatí pořídit si skleník. Jak a podle čeho vybrat ten nejlepší pro vaši zahradu, aby zlepšil kvalitu vašich plodin a rychlost jejich růstu, ale zároveň nešlo o vyhozené peníze? Poradíme vám.

Přečtěte si také

Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit
Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit

Jak velký skleník si pořídit?

Zasazení pár kousků nenáročných salátů a ředkviček vyžaduje jiný prostor než například rajčata a okurky pro celou rodinu. Rozměrům skleníku proto věnujte dostatečnou pozornost.

Nedostatek místa se negativně projeví jak na velikosti a kvalitě plodů, tak i v náchylnosti na různá onemocnění a parazity. I když se použití postřiků úplně nevyhnete nikdy, čím méně jich budete potřebovat, tím lépe pro úrodu i vaše zdraví.

  • Šířka se obvykle pohybuje mezi 2 a 3 metry a nelze s ní příliš experimentovat, s délkou skleníku naopak můžete hýbat takřka podle libosti. Velkou výhodu také představuje možnost pozdějšího prodloužení u některých konstrukčních řešení.
  • Počítejte s tím, že k vypěstování dostatečného množství plodin pro čtyřčlennou rodinu je zapotřebí alespoň 8–12 m² plochy.
  • Aby se vám uvnitř dobře pracovalo, neměla by výška klesnout pod 2 metry. Zásadním důvodem je i zvětšení prosklené plochy pro zajištění přísunu světla a tepla.
Rajčata ve skleníku Canva

Zvolte konstrukci, která propouští světlo a odolá rozmarům počasí

Dalším klíčovým parametrem je kvalita konstrukce a prosklení. Pro potřeby kostry nachází v současné době nejhojnější uplatnění hliník s adekvátní povrchovou úpravou – odborníci i laická veřejnost si cení jeho nízké hmotnosti, pružnosti a vysoké odolnosti proti povětrnostním vlivům. Někteří pěstitelé zase nedají dopustit na dřevěné trámky, které udržují konstantní teplotu lépe než chladný kov. Nejčastěji se využívá cedrového dřeva, které však vyžaduje pravidelnou údržbu.

Udělejte si na zahradě pohodu

Z jakého materiálu má být střecha skleníku?

Dříve tolik oblíbené klasické sklo i jeho tvrzenou variantu dnes již skoro úplně vytlačil dutinkový polykarbonát. Vyniká nižší hmotností, dobře propouští světlo a při nárazu se netříští, takže neohrožuje nikoho na zahradě. Na druhou stranu s ním dokáže nepříjemně zahýbat i slabší vítr, proto jej upevněte opravdu poctivě.

Zahradník ve skleníku Canva

Pamatujte, že větrání je klíčem k bohaté úrodě

Vztyčili jste rozměrný skleník na prosluněném místě, ale stejně se vám nedaří nic vypěstovat? V horku vám všechny plodiny schnou a během dešťů chytají plíseň? S největší pravděpodobností za tím stojí nedostatečné větrání. Ideální výměnu vzduchu zabezpečí součinnost střešních a dveřních okýnek – odborníci doporučují oknům věnovat alespoň 10 % otevíratelné plochy.

Tip: Nezapomeňte podpořit svoje rostlinky také vhodným hnojivem a substrátem. Podívejte se na Kupi.cz, kde najdete nejen je, ale i nářadí na zahrádku v akci, abyste na své zahrádce i ušetřili.

Vaše rostlinky podpoří i dobré hnojivo

Nemáte-li dostatek času na neustálé otevírání a zavírání oken podle měnícího se počasí, nainstalujte si speciální automatické otvírače oken. Jejich použití zaručuje udržení vhodné a stabilní teploty, což se pozitivně projeví na úrodě.