Jak vybrat vhodný skleník, kde se bude dařit každé zelenině

K tomu, abyste se mohli těšit z bohaté úrody domácí zeleniny stačí málo.

Nedáte dopustit na ovoce a zeleninu pocházející z vlastní zahrádky? Připadají vám pochutiny zakoupené v obchodních řetězcích bez chuti? Pak jste se již jistě zamýšleli nad pořízením vhodného skleníku, jenž by rychlost a kvalitu vašeho pěstování posunul na novou úroveň. Jelikož se ovšem nejedná o cenově nejlevnější záležitost, je na pořadu dne určitá míra ostražitosti. Pravidel pro správný výběr není mnoho, o to větší je ovšem jejich význam…

Přečtěte si také

Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky
Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Jestliže plánujete zasadit pár nenáročných salátů a ředkviček, budete potřebovat jiný prostor, než když si chcete vypěstovat rajčata a okurky pro celou svou rodinu. Rozměrům skleníku proto věnujte dostatečnou pozornost. Nedostatek místa se negativně projeví jak na velikosti a kvalitě plodů, tak i v náchylnosti k různým onemocněním a parazitům. I když se použití postřiků úplně nevyhnete nikdy, čím méně jich budete potřebovat, tím lépe.
Šířka se obvykle pohybuje mezi 2 a 3 metry a nelze s ní příliš experimentovat. Zato s délkou můžete hýbat takřka podle libosti. Velkou výhodu představuje u některých konstrukčních řešení možnost prodloužení. Počítejte s tím, že k vypěstování dostatečného množství plodin pro čtyřčlennou rodinu je zapotřebí alespoň 8–12 m2 plochy. Aby se vám uvnitř dobře pracovalo, neměla by výška klesnout pod 2 metry. Zásadním důvodem je i zvětšení prosklené plochy pro zajištění přísunu světla a tepla.

Nejoblíbenějším materiálem pro kostru skleníku je hliník. Ověřte si dobře během nákupu jeho pevnost a pružnost.

Zvolte konstrukci, která propouští světlo a odolá rozmarům počasí

Za druhý klíčový parametr považujeme kvalitu konstrukce a prosklení. Pro potřeby kostry nachází v současné době nejhojnější uplatnění hliník s adekvátní povrchovou úpravou. Odborníci i laická veřejnost si cení jeho nízké hmotnosti, pružnosti a vysoké odolnosti proti povětrnostním vlivům. Někteří nedají dopustit na dřevěné trámky udržující konstantní teplotu lépe než chladný kov. Nejčastěji se využívá cedrového dřeva, které však vyžaduje pravidelnou údržbu.
A co střecha? Dříve tolik oblíbené klasické sklo i jeho tvrzenou variantu dnes již skoro úplně vytlačil dutinkový polykarbonát. Vyniká nižší hmotností, dobře propouští světlo, při nárazu se netříští, takže neohrožuje nikoho na zahradě. Na druhé straně s ním dokáže nepříjemně zahýbat i slabší vítr, proto jej upevněte opravdu poctivě.

Dostatečné větrání představuje dokonalou prevenci proti horku i plísním.

Pamatujte, že větrání je klíčem k bohaté úrodě

Vztyčili jste rozměrný skleník na prosluněném místě, ale stejně se vám nedaří nic vypěstovat? V horku vám všechny plodiny schnou a během dešťů chytají plíseň? S největší pravděpodobností za tím stojí nedostatečné větrání. Ideální výměnu vzduchu zabezpečí součinnost střešních a dveřních okýnek. Odborníci doporučují oknům věnovat alespoň 10 % otevíratelné plochy.
Nemáte-li dostatek času na neustálé otevírání a zavírání oken podle měnícího se počasí, nainstalujte speciální automatické otevírače oken. Jedná se o jednoduchý sklopný mechanismus vybavený bubne s kapalinou měnící objem podle teploty. Jejich použití zaručuje udržení vhodné a stabilní teploty, což se pozitivně projeví na úrodě.

Rada na závěr

Jestliže chcete urychlit růst svých rostlinek a nechcete je zbytečně kropit chemickými látkami, poohlédněte se po Hoštickém hnojivu. Jedná se o produkt vyráběný výhradně z hnoje, guana a dalších organických zbytků bez příměsi chemie.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz