Defekt na autě se může hodně prodražit, když nevíte jak na něj

Výměna pneumatiky je častou noční můrou většiny z nás. Přitom stačí znát několik jednoduchých pravidel.

Pokud patříte k aktivním řidičům, pak už se vám zřejmě někdy stalo, že vás na cestě potkal defekt. A pokud ne, pak vás zřejmě potřeba výměny pneumatiky straší ve vašich snech pokaždé, když si na ni vzpomenete. Víte, jak se při nehodě v podobě píchlé pneumatiky zachovat? Připravte se na řešení této nepříjemné situace ještě dříve, než nastane, a buďte v pohodě.

Přečtěte si také

Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům
Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům

Součástí většiny sjednaných havarijních pojistek je i asistenční služba, která je připravena vám pomoci v případě jakéhokoliv problému, který vás při cestování potká. Někdy se však může stát, že vás okolností donutí si píchlou pneumatiku vyměnit sami. Nebo se pro její výměnu zkrátka dobrovolně rozhodnete.

Bezpečnost především

Rozhodnete-li se pustit do opravy svého propíchnutého kola svépomocí, pak se na prvním místě vždy ujistěte, že jste své auto zaparkovali na bezpečném místě. Než vystoupíte ze svého vozu, oblečte si reflexní vestu a pusťte varovné blinkry. Vestou s výstražnými barvami by měli být vybaveni i vaši spolucestující, kteří se vám chystají s opravou pomoct. Zakoupit ji můžete kdekoli na benzinové stanici, nebo v hypermarketech v oddělení hobby. Pokud jste byli nuceni svůj automobil odstavit na rušné silnici či dokonce na dálnici, bude zřejmě vhodnější se nepouštět do rizika vyměňovat pneumatiku „na vlastní pěst“ a rovnou zavolat asistenční službu.

Co budete při výměně kola potřebovat?

Než se pustíte do práce, zkontrolujte, zda máte ve svém autě veškeré potřebné vybavení. Jinak by se vám totiž mohlo snadno stát, že se pustíte do práce a nakonec zjistíte, že ve vašem autě chybí základní nářadí, bez kterého se při výměně kola neobejdete. O jaké pomůcky se jedná?

Pokud máte svůj automobil vybaven sadou na opravu pneumatik a váš defekt nedosahuje příliš velkých rozměrů, vystačíte si pouze s ní. Návod, jak pneumatiku opravit, najdete přímo na obalu sady. Není tedy nic jednoduššího než použít právě tuto pomůcku, kterou zakoupíte v prodejnách s automobilovým vybavením.

Nemáte-li ale své vozidlo touto sadou vybaveno, nebo je defekt na vašem kole příliš rozsáhlý, pak vám nezbývá než své kolo vyměnit. V tom případě se rozhodně neobejdete bez:

  • řádně nafouknutého rezervního kola
  • nebo dojezdové pneumatiky
  • zvedáku
  • klínu
  • klíče na kola
Při výměně kola s defektem nezapomeňte na svou bezpečnost.

Než se pustíte do práce

Zkontrolovali jste, zda máte všechno? Pak se můžete směle pustit do výměny píchlé pneumatiky. Zařaďte ve svém automobilu první rychlostní stupeň, vypněte motor a zatáhněte ruční brzdu. Požádejte všechny cestující, aby vystoupili z vozidla. Pod kolo, které se nachází úhlopříčně od vyměňované pneumatiky, umístěte klín nebo alespoň velký kámen. Na dosah od místa, kde budete pneumatiku vyměňovat, si připravte náhradní kolo.

Jak na výměnu kola?

Pokud máte na kolech poklice, nejprve ji z poškozeného kola sundejte, abyste se snadno dostali k maticím. V návodu k vozidlu najdete informace o tom, kam přesně je vhodné na vašem automobilu umístit zvedák. Snažte se, aby byl usazený co možná nejlépe, a poté auto mírně nadzvedněte. Pomocí klíče na kola uvolněte na kole matice. Ještě před tím, než se pustíte do jejich odstraňování, můžete si auto zvedákem zvednout do o něco větší výšky. S odstraňováním matic začněte odspodu, horní matici sundejte jako poslední. Kolo s defektem se vám poté uvolní a můžete ho jednoduše sundat.

Píchlé kolo vyměňte za rezervní, nebo dojezdovou pneumatiku, kterou nasaďte místo sundaného kola. Poté už jen stačí postupovat v opačném pořadí jako při sundávání kola.

Na co byste si měli dát při výměně pozor? Především na dostatečné dotažení matic a správný tlak vzduchu v pneumatice. Ten můžete zkontrolovat buď na nejbližší benzínce, nebo pomocí vlastního kompresoru. Rozhodně se vyplatí si kompresor koupit do auta, protože jej využijete třeba i v létě, kdy nafukujete dětem matrace do stanu, nebo hračky pro vodní radovánky. 

Pozor na dojezdovou vzdálenost

Pokud jste poškozenou pneumatiku nahradili dojezdovým kolem, mějte na paměti, že jde jen o dočasnou výměnu. Při jízdě s touto pneumatikou můžete ujet jen krátkou vzdálenost a jet pouze omezenou rychlostí. Co nejdříve je potřeba vyměnit náhradní pneumatiku za novou.

Stejně tak pokud jste pro opravu píchlé pneumatiky použili sadu na opravu defektu, nezapomeňte, že jde pouze o krátkodobé řešení. Poté, co tedy svou pneumatiku opravíte podle pokynů uvedených na obalu zakoupené sady, vydejte se do nejbližšího pneuservisu, kde vám kolo odborně opraví.

Věděli jste, že: 

Každý druhý český řidič měl za posledních pět let u automobilu defekt pneumatiky, vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Nokian Tyres. Necelých devět procent dotazovaných mělo dokonce za toto období tři a více problémů s pneumatikami. Než vyrazíte zítra do práce, tak si zkontrolujte v kufru auta svou výbavu, kterou budete potřebovat pro případ defektu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz