Ceny vepřového i letos dál porostou nahoru

Zdražování vepřového masa a uzenin bude dále pokračovat VLG / Canva.com

České domácnosti musí počítat s dalším zvyšováním cen za vepřové maso a uzeniny. Prasata určená na porážku jsou nejdražší za posledních jedenáct let. Důvodem je přetrvávající prasečí mor v Číně.

Přečtěte si také

8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?
8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?

Čína patří k největším konzumentům a také vývozcům vepřového masa na světě. Kvůli tamní epidemii prasečího moru však musí nakupovat prasata ze zahraničí, a to včetně Evropy. Na trhu je tudíž masa nedostatek a jeho ceny rostou.

Problémy v Číně se promítají i v České republice

Stále rostoucí poptávka Číny po vepřovém mase může za značný růst jeho cen nejen ve světě, ale i v České republice. V důsledku větší poptávky po mase si totiž chovatelé jatečních prasat mohou dovolit zvyšovat cenu, což výrazně ovlivňuje i cenu vepřového.

Kvůli epidemii prasečího moru v Číně na globálním trhu roste cena vepřového Jakub Kapusnak / Canva.com

Globální růst cen se táhne už od roku 2018, kdy v Číně propukl africký mor prasat. Epidemie v zemi stále zuří a Čína je tak nucena chovy ve velkém vybíjet, aby se zabránilo dalšímu šíření viru. Tento výpadek pak kompenzuje dovozem, což ovlivňuje globální trh.

„Inflace v tomto roce trhá rekordy a jedním z jejích tahounů je růst cen vepřového. Jeho cena vylétla skoro o pětinu – konkrétně o 18,9 % a mezi ostatními potravinami se tak stalo rekordmanem ve zdražování. Spolu s tím výrazně rostou i ceny uzenin, které meziročně přidaly víc než desetinu (12,2 %),” udává Mediář.

Ze situace těží čeští chovatelé prasat. Ti si totiž dlouhodobě stěžují, že vepřové prodávají za velmi nízké ceny, které jim nepokryjí ani náklady.

Ceny vepřového se na pultech v ČR zvedly o dvacet procent sergeyryzhov / Canva.com

Ceny vepřového u nás rostou

Zdražování jatečných prasat výrazně ovlivňuje i cenu vepřového a Česká republika není v jeho produkci soběstačná. Velkou část nakupuje v zahraničí, kde jsou ceny enormně vysoké. Zhruba polovina masa, kterou v Česku sníme, pochází z Německa, Polska a Španělska.

Výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina uvedl pro Český rozhlas: „Na pultech se ceny masa i masných výrobků zvedly o nějakých dvacet procent. Velká část průmyslových výrobců masných výrobků bude nadále vyjednávat se svými odběrateli o zvýšení cen.”

Zároveň dodává, že pokud se bude i nadále zvyšovat poptávka po mase v Asii, lze očekávat další navýšení vepřového masa na trhu Evropské unie.