Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní?

Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní? Canva.com

Přestože je zima v plném proudu, je dobré vědět, co udělat se zimním oblečením, až přijde jaro. Nesprávná příprava by totiž mohla vaše oblíbené kousky poškodit a další rok byste si je na sebe už vzít nemohli. Poradíme vám několik tipů, jak a kam uskladnit sezónní oblečení a jak ho připravit na další nošení.

Přečtěte si také

Britská vláda má jasno – kvůli koronaviru vyhlásila válku tlouštíkům, kteří musí zhubnout
Britská vláda má jasno – kvůli koronaviru vyhlásila válku tlouštíkům, kteří musí zhubnout

Než se pustíte do uskladňování, je dobré oblečení protřídit. Zkontrolovat, zda je pár rukavic kompletní a jestli budete tenhle a tamten kousek nosit i příští rok. Oblečení by se vám jinak jen zbytečně hromadilo a zabíralo místo.

Oblečení musí být před uskladněním čisté

Je důležité, abyste veškeré oblečení dávali do skříně vyprané. Nejenže molům špinavé kousky více chutnají, oblečení by po tak dlouhé době také zatuchlo a případné skvrny byste z něj už nedostali.

Při praní se vždy řiďte štítky. Zejména praní zimních bund, kalhot a funkčního prádla si mnohdy vyžaduje speciální péči. Při nesprávném praní by se mohla poškodit například voděodolnost bundy. A na funkční prádlo nikdy nepoužívejte aviváž ani změkčovadla, ta by mohla ohrozit pevnost materiálu i jeho prodyšnost.

Pokud je oblečení nějak poškozené, vezměte ho raději hned ke švadleně. Určitě si za to později poděkujete. Dobré je také zbavit svetry a kabáty žmolků, abyste je další sezónu mohli jen vytáhnout a rovnou začít nosit.

Veškeré oblečení před uskladněním vyperte Canva.com

Jak uložit zimní obuv

Zvláště boty potřebují před uložením trochu péče. Očistěte je navlhčeným hadříkem a nezapomeňte umýt také podrážku. Vystříkejte je antibakteriálním sprejem a naimpregnujte. Aby si boty zachovaly tvar, vycpěte je novinami.

Do skříně, úložných boxů nebo do vakuového pytle?

Nevíte kam s čistým a k uskladnění připraveným oblečením? Pokud máte ve skříni dostatek místa, pověste oblečení na ramínka a čepice, rukavice i šály uložte do šuplíků.

Jestli potřebujete místo naopak ušetřit, budou nejlepším řešením vakuové pytle. Celkový objem se po odsátí vzduchu zmenší o třetinu a navíc ubráníte své oblečení před moly, roztoči i vlhkostí. Jejich velkou nevýhodou však je, že se oblečení pomačká, a vy ho budete muset před příštím nošením vyžehlit.

Vakuové pytle běžně stojí v průměru 73 Kč/kus. Seženete je například v e-shopech jako jsou Mall, Alza, Lidl-shop a další.

Úložné boxy oproti pytlům zaberou sice více místa, ale oblečení v nich bude hezky poskládané. Navíc je budete moci uložit na půdu či do sklepa, a nebudou vám tak překážet doma. Je vhodné přidat k oblečení sáček proti vlhkosti a také vonný sáček, který bude udržovat vaše oblečení stále svěží.

Tip proti molům: Do skříně s oblečením dejte sáček se skořicí, levandulí, rozmarýnem či hřebíčkem. Jejich intenzivní vůně moly odradí.

Vakuový pytel na oblečení vám ušetří spoustu místa Canva.com

Jak připravit jarní oblečení na nošení?

Jarní oblečení vám celý rok leželo uskladněné ve skříni a konečně je na čase začít jej opět nosit? Pokud je oblečení čisté a viselo na ramínku, stačí, když ho necháte chvíli provětrat na čerstvém vzduchu. Přece jenom jste ho rok neměli na sobě.

Některé kousky, zvláště ty, které vyndáte z vakuového pytle, budou potřebovat vyžehlit. A pokud je oblečení zatuchlé, raději ho vyperte a nechte proschnout venku.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!