Jak dlouho se z krve odbourávají jednotlivé druhy alkoholu a proč je dobré mít doma alkohol tester?

Skupina přátel si připíjí skleničkami s alkoholem Canva

Český zákon říká jasně, že před jízdou automobilem se řidič nesmí napít alkoholického nápoje. Tzv. nulová tolerance je sice přísná, ale má své důvody – v alkoholickém opojení totiž chybí potřebná pozornost i rychlé instinkty za volantem. Mít doma alkohol tester nebo znát dobu, po kterou se alkohol v krvi odbourává, se proto vyplatí.

Přečtěte si také

Jak využít slupky od brambor? Přestaňte je vyhazovat! Poslouží v kuchyni i jinde
Jak využít slupky od brambor? Přestaňte je vyhazovat! Poslouží v kuchyni i jinde

Jak dlouho trvá vstřebávání alkoholu?

Možná jste to také zažili. Večer jste se zúčastnili party se svými přáteli a trochu popíjeli, na druhý den ráno se ovšem potřebujete autem dostat do práce. Půjde to, nebo byste při případné policejní kontrole ještě nadýchali trochu alkoholu, a bude proto lepší jet veřejnou dopravou?

  • Odbourávání alkoholu je závislé na množství enzymu alkoholdehydrogenázy. Ženy jej mají méně, mohou tudíž mívat také vyšší hladiny alkoholu při požití stejného počtu drinků.

Alkohol je vstřebáván z celého zažívacího ústrojí, a to včetně sliznice úst, jícnu i žaludku a tenkého střeva. Polovina vypitého množství se vstřebá už za 15 minut, asi za půl až jednu hodinu po požití alkoholu dosahuje koncentrace etanolu v krvi maxima.

Koncentrace alkoholu v krvi po ukončení absorpce klesá konstantní rychlostí o 0,1 až 0,2 promile za hodinu, což znamená, že u osob, které si dají alkohol příležitostně, se jeho obsah odbourává stabilní rychlostí 100 mg ethanolu/kg tělesné hmotnosti u mužů a 80 mg ethanolu/kg tělesné hmotnosti u žen za jednu hodinu.

Muž dýchá v autě do alkohol testeru Canva

Faktory ovlivňující vstřebávání alkoholu

Existují tabulky znázorňující, jak dlouho se odbourávají různé druhy alkoholu u mužů a žen. Podle nich je možné se řídit v případě, že člověk požil alkoholický nápoj a potřebuje znát dobu, za kterou by si už mohl sednout za volant.

Tabulky jsou však orientační, protože záleží i na dalších okolnostech, které s popíjením souvisejí – například zda člověk zároveň konzumoval i jídlo nebo jaká je jeho tělesné konstituce. Obvykle bývá pití alkoholu rozloženo do delšího časového úseku a svou významnou roli sehrává i druh nápoje. Ty, které obsahují oxid uhličitý, se vstřebávají rychleji.

Pohlídejte si silvestrovskou první pomoc v akci

Na kocovinu pomohou ranní vyprošťováky

Proč je vám ráno po probdělé noci s přemírou drinků nevalně? Na vině je zejména dehydratace organismu, kterou má na svědomí právě alkohol. Ještě předtím, než si postavíte vodu na kávu, se však raději napijte vlažné vody s citronem. Potřebujete totiž doplnit tekutiny a káva, jak je známo, také dehydratuje. Výborný je rovněž teplý čaj s medem, který uklidňuje žaludek.

  • Na kocovinu se doporučuje i napít se kyselého láku z okurek nebo si uvařit silný masový vývar. Lák bývá obvykle ihned po ruce, je proto pohodlnější.
  • V lékárně je také možné si koupit Vyprošťovák od firmy Vitar (cena kolem 30–50 Kč), který obsahuje 20 tablet hydrogenuhličitanu sodného. Ten dokáže neutralizovat kyseliny v žaludku a ulevit tak od nepříjemných pocitů. Dalším účinným pomocníkem může být Anti Ethanol 07, který seženete v lékárně za 205 Kč.

Mít doma alkohol tester se vyplatí

Na internetu jsou k dispozici webové stránky s kalkulačkami, které umějí propočítat orientační množství zbytkového alkoholu v krvi. Tím pomáhají určit čas, kdy bude hodnota nulová, a řidič tak bude moci usednout za volant. Nemusí však být vždy přesné.

Vhodnější volbou jsou alkohol testery. Ty existují i na jedno použití, ale rozhodně je lepší investovat peníze do kvalitního, kalibrovaného přístroje schváleného ČMI (Český metrologický institut), který hodnotu alkoholu v krvi na základě dechové zkoušky určí poměrně přesně.

Už máte drink na Silvestra?

  • Jistě vyjde levněji investice do alkohol testeru než pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu – u té se sankce pohybují od 500 do 50 000 Kč, včetně odebrání řidičského průkazu.
Zoufalý řidič, kterému policejní hlídka naměřila alkohol v krvi Canva

Jaký vybrat alkohol tester?

Nejčastěji narazíte na dva druhy alkohol testerů – levnější polovodičové a výkonnější elektrochemické. Pro občasné použití v domácích podmínkách zcela postačí zakoupit polovodičový přístroj.

  • Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější patří model V-net AL 5500, který má jednoduché ovládání a dlouhodobě stabilní výsledky měření. Cena se pohybuje okolo 1 200 Kč.
  • Zástupcem elektrochemických alkohol testerů je model Sencor SCA BA50FC, který v akci pořídíte za necelých 1 300 Kč. Jedná se o kvalitní a cenově dostupný tester se samočisticím systémem, který je kompaktní a lehký.
  • Ve firmě pak využijete alkohol tester Solight 1T06, který naměřenou hodnotu zobrazuje na LCD displeji. Má automatické čištění testovací komory a maximálně přesný výsledek. Jeho pořízení vás v akci vyjde na cca 1 400 Kč.