Jak dlouho se z krve odbourávají jednotlivé druhy alkoholu a proč je dobré mít doma alkohol tester?

Jak dlouho se z krve odbourávají jednotlivé druhy alkoholu a proč je dobré mít doma alkohol tester?

Český zákon říká jasně, že před jízdou automobilem se řidič nesmí napít alkoholického nápoje. Tzv. nulová tolerance alkoholu je sice přísná, ale má své důvody. V opojení alkoholem chybí potřebná pozornost a rychlé instinkty za volantem. Mít doma alkohol tester nebo znát dobu, po kterou se alkohol v krvi odbourává, se proto vyplatí.

Přečtěte si také

Test kukuřičných lupínků: Proč by jejich obal měl hrát hlavní roli při výběru?
Test kukuřičných lupínků: Proč by jejich obal měl hrát hlavní roli při výběru?

Jak dlouho trvá vstřebávání alkoholu?

Možná jste to také zažili. Večer jste se zúčastnili party se svými přáteli a trochu popíjeli. A na druhý den ráno se potřebujete autem dostat do práce. Půjde to, nebo byste při případné policejní kontrole ještě nadýchali trochu alkoholu, a bude proto lepší jet veřejnou dopravou?

Odbourávání alkoholu je závislé na množství enzymu alkoholdehydrogenázy, kterého mají ženy méně. Z tohoto důvodu mají ženy také vyšší hladiny alkoholu při požití stejného množství.

Alkohol je vstřebáván z celého zažívacího ústrojí, a to včetně sliznice úst, jícnu i žaludku a tenkého střeva. Polovina vypitého množství se vstřebá už za 15 minut, asi za půl až jednu hodinu po požití alkoholu dosahuje koncentrace etanolu v krvi maxima.

Koncentrace alkoholu v krvi po ukončení absorpce klesá konstantní rychlostí o 0,1 až 0,2 promile za hodinu, což znamená, že u osob, které si dají alkohol příležitostně, se jeho obsah odbourává stabilní rychlostí 100 mg ethanolu/kg tělesné hmotnosti u mužů a 80 mg ethanolu/kg tělesné hmotnosti u žen za jednu hodinu.

Alkohol tester je šikovný pomocník

Faktory ovlivňující vstřebávání alkoholu

Existují tabulky znázorňující, jak dlouho se odbourávají různé druhy alkoholu u mužů a žen. Podle nich je možné se řídit v případě, že člověk požil alkoholický nápoj a potřebuje znát dobu, za kterou by si už mohl sednout za volant. Tabulky jsou však pochopitelně orientační, protože záleží i na dalších okolnostech, které s popíjením alkoholu souvisejí – například zda člověk zároveň konzumoval i jídlo nebo jaká je jeho tělesné konstituce. Obvykle bývá pití alkoholu rozloženo do delšího časového úseku a svou významnou roli sehrává i druh alkoholického nápoje. Ty, které obsahují oxid uhličitý, se vstřebávají rychleji.

Na kocovinu pomohou ranní vyprošťováky

Proč je vám ráno po probdělé noci s přemírou zkonzumovaného alkoholu nevalně? Na vině je zejména dehydratace organismu, kterou má na svědomí právě alkohol. Ještě předtím, než si postavíte vodu na kávu, se raději napijte vlažné vody s citronem. Potřebujete totiž doplnit tekutiny a káva, jak je známo, také dehydratuje. Výborný je rovněž teplý čaj s medem, který uklidňuje žaludek.

Na kocovinu se doporučuje napít kyselého láku z okurek nebo si uvařit silný masový vývar. Lák bývá obvykle ihned po ruce, je proto pohodlnější. Kdo by měl také náladu se vařit s polévkou, když mu v hlavě bije na poplach hned několik silných kladiv.

V lékárně je možné si koupit Vyprošťovák od firmy Vitar (cena 50 Kč), který obsahuje 20 tablet hydrogenuhličitanu sodného. Ten dokáže neutralizovat kyseliny v žaludku, a ulevit tak od nepříjemných pocitů. Dalším účinným pomocníkem může být Anti Ethanol 07, který seženete v lékárně za 199 Kč.

Rána po silvestrovských oslavách bývají náročná

Mít doma alkohol tester se vyplatí

Na internetu jsou k dispozici webové stránky s kalkulačkami, které umějí propočítat orientační množství zbytkového alkoholu v krvi. Tím pomáhají určit čas, kdy bude hodnota nulová a řidič bude moci usednout za volant. Nemusí však být vždy přesné.

Další možností jsou alkohol testery. Ty existují i na jedno použití, ale rozhodně je lepší investovat peníze do kvalitního kalibrovaného přístroje schváleného ČMI (Český metrologický institut), který hodnotu alkoholu v krvi na základě dechové zkoušky určí poměrně přesně.

Jistě vyjde levněji investice do alkohol testeru než pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu, kde se sankce pohybují od 500 do 50 000 Kč, včetně odebrání řidičského průkazu.

Jaký vybrat alkohol tester?

V obchodní síti jsou na výběr dva druhy alkohol testerů – levnější polovodičové a výkonnější elektrochemické. Pro občasné použití v domácích podmínkách zcela postačí zakoupit polovodičový přístroj. Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější patří model V-net AL 5500, který má jednoduché ovládání a dlouhodobě stabilní výsledky měření. Jeho náustky je možné v domácím prostředí nahradit klasickými brčky. Cena se pohybuje okolo 1 100 Kč.

Zástupcem elektrochemických alkohol testerů je model Sencor SCA BA50FC, který v akci pořídíte za necelých 1 300 Kč. Jedná se o kvalitní a cenově dostupný tester se samočisticím systémem, je kompaktní a lehký.

Ve firmě jistě využijete alkohol tester Solight 1T06, který naměřenou hodnotu zobrazuje na LCD displeji. Má automatické čištění testovací komory a maximálně přesný výsledek. Jeho pořízení vás v akci vyjde na cca 1 500 Kč.