Svatomartinské menu doma? Poradíme, jak vybrat v obchodech co nejlepší vína

Pět lahví svatomartinského vína, husa Vína z Moravy, vína z Čech

Hlavní listopadová událost je zde – po státních svátcích i Dušičkách se blíží svátek sv. Martina. Skvělá příležitost dopřát si šťavnatou kachnu nebo husu a skleničku výtečného vína. Pojďme je tedy ochutnat společně. Abyste věděli, po čem sáhnout, připravili jsme malý tahák.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané
Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané

Ne každé mladé víno je svatomartinské

Svatý Martin každoročně přiváží nejen ochlazení a mnohde i sněhovou nadílku, ale také první várku vín. Jedná se o vína mladá, která proto nejsou určena k archivaci, nýbrž ke konzumaci.

Aby mohla být jako svatomartinská označena, musí splnit několik podmínek. Tou hlavní je, že mají být vypěstovaná v České republice. Další podmínkou je „správná“ odrůda. Zatímco mezi bílým vínem hledejte Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, u červených vín se zaměřte na Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Co všechno o nich víte?

Člověk stojí ve vinárně před policí s víny, v ruce drží sklenku červeného vína UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Bílá vína

Müller Thurgau – středně velké, kulaté bobule zelenožluté barvy mají jemně muškátovou chuť. Víno je na pití příjemné a hladké, s jen malým množstvím kyselinek a zpravidla nižším obsahem alkoholu.

Muškát moravský – žlutozelené bobule s měkkou slupkou a polomasitou dužinou ukrývají výraznou muškátovou chuť s tóny meruňky, broskve, černého rybízu či citrusů.

Veltlínské červené rané – středně velké, světle červené bobule (odtud název červené rané) nesou jemnou chuť ovocného charakteru, díky které bývá víno lehčí.

Svatomartinská vína jsou v akci i ve vašem okolí

Červená a růžová vína

Modrý Portugal – tmavě modrá bobule s tenkou a měkkou slupkou a řidší dužinou toto víno předurčuje stát se zajímavým, i když lehčím typem nápoje s nižší intenzitou barvy. Milovníky této odrůdy potěší květinová vůně (nebo vůně čerstvého sena), kterou doprovází chuť červeného ovoce.

Svatovavřinecké – mírně oválné bobule modročerné barvy vytvářejí harmonické víno rubínového odstínu s vyšším obsahem kyselin a tříslovin. Citlivější jedinci ucítí švestky nebo černý rybíz.

Zweigeltrebe – malé, tmavě modré bobule s pevnou slupkou a rozplývavou dužinou slibují plnější víno s jemnou tříslovinou, ve kterém lze najít tóny borůvek či ostružin. Pochutnat si můžete i na růžové variantě, kterou od vinařství Habánské sklepy najdete v Globusu nebo Albertu.

Tip: Pokud chcete ochutnat další skvělá svatomartinská vína (včetně růžového), sledujte Kupi.cz, které akční nabídky shromažďuje pod jednou střechou. Na vás už tak zůstává jen ta ochutnávka.

Kachní stehno, knedlíky a červené zelí na talíři, v pozadí červené víno ve džbánu a ve sklenici Marian Weyo / Shutterstock.com

Kromě vína také husa

Samotné víno je sice dobré, v takto sváteční den si nicméně nemůžete nechat ujít příležitost připravit si k němu i pořádně luxusní, svátečně prostřený stůl. A čím jiným si rozkmitat chuťové pohárky nežli absolutní klasikou – svatomartinskou husou se zelím a knedlíkem.

Dopřejte si slavnostní pohoštění levněji

  • K huse se vám bude hodit knedlík houskový či bramborový – ten houskový má v akci například Albert za 19,90 Kč či Lidl za 24,90 Kč, knedlík bramborový pak pořídíte také v Lidlu za 24,90 Kč či v Bille za 29,90 Kč.
  • Co se zelí týče, bílé kysané zelí má například Albert za 15,90 Kč, případně ho nabízí i Lidl, taktéž za 15,90 Kč.
  • A pokud se nechcete dělat s celou husou, sáhněte po kachně – za 119,90 Kč ji pořídíte v prodejnách Tesco.