Jak vybrat v obchodě ten správný prací prostředek?

O tom, jak se vám podaří vyprat, rozhoduje prací prášek či gel Canva

Reklamy na prací prášky nás ze všech stran bombardují tvrzeními o jejich magické účinnosti. Kde ale leží pravda? Rozhodli jsme se naplno ponořit do světa pracích prostředků a přinést vám všechny důležité informace, které potřebujete pro výběr toho správného.

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Kdy prášek a kdy gel?

Zvolíte klasický prášek, nebo dáte přednost gelové variantě? To je základní otázka, kterou musíte řešit při každém nákupu pracích přípravků. Nejde však jenom o vaše osobní preference.

  • Obecně platí, že prášky patří k tzv. univerzálním pracím prostředkům, které se zaměřují na odstraňování skvrn a udržení bělosti.
  • Gely jsou spíše speciální a hodí se pro účely jako udržování barevnosti nebo praní jemného prádla.

Pokud tedy potřebujete doma vyprat velmi špinavé prádlo či prádlo, které by mělo zářit, pak zvolte raději prášek – v celkové účinnosti stále vítězí a nejlépe ze všech si poradí s vybělitelnými skvrnami. Ubrus politý kávou či bělostná košile potřísněná vínem? Kvalitní prací prášek je sázka na jistotu!

Naopak pro praní barevného prádla a prádla, které potřebuje pouze rychle vyprat, je lepší gelový prostředek. Ten se lépe rozpouští ve vodě a lze jej přidat přímo do pračky i na krátké programy, protože k aktivaci nepotřebuje příliš velkou teplotu.

  • Pokud se potýkáte s opravdu zákeřnou skvrnou, vyplatí se nejdříve aplikovat přímo na postižené místo gel nebo mýdlo, a až poté vložit daný kus do pračky s práškem.
  • Přípravku můžete přidat i více, než je uvedeno na obalu pro jednu dávku, zbytečně to ale nepřehánějte.
Pro zachování barev je vhodnější gel Canva

Dávejte si pozor na alergeny

Na etiketě pracích prostředků najdete údaje o tom, jestli obsahují látky škodlivé pro alergiky. Uvedeny jsou ovšem jenom ty, jejichž množství v prášku či gelu přesahuje 100 miligramů na 1 kilogram. Neuvedené alergeny tedy nejsou automatickou zárukou toho, že ve vás vyprané prádlo nevzbudí nepříjemnou alergickou reakci.

  • Na radosti vám nepřidá ani to, že by se v mnoha případech dalo alergenům zcela vyhnout, pokud by výrobce netrval na přidávání aromatických látek, které nemají žádný výrazný vliv na prací účinky.
  • Tyto vonné přídavky jsou nejčastějším zdrojem alergenů, a proto je nejlepší se aromatizovaným prostředkům vyhýbat.

V boji prášků a gelů v tomto případě vítězí spíše prášky, jelikož obsahují méně alergenů, a jsou tak vhodnější pro jedince citlivé na tyto látky.

Vhodný prací prostředek je základem každého praní Canva

Myslete šetrně

Kromě typu přípravku i obsahu alergenů se také vyplatí zaměřit se na to, jak je prací prostředek koncentrovaný. Poznáte to podle poměru jeho množství a počtu dávek na jedno praní – více dávek znamená větší koncentraci a efektivitu, ale také to, že balení déle vydrží a je celkově šetrnější k životnímu prostředí.

Velká balení málo koncentrovaného prášku více zamořují přírodu, přispívají k nadměrné výrobě plastů a zvyšují tak vaši vlastní stopu na znečišťování přírodního bohatství. Nenechávejte se nalákat ani na nákup levných, velkých balení pracích prostředků – často s nimi vyperete míň a méně šetrněji.

Tip: Rozdíly v cenách za 1 praní mezi privátní značkou a značkovým práškem jsou minimální:

  • Denkmit Vollwaschmittel (dm drogerie) – 20 pracích cyklů, cena za jedno praní 4,50 Kč
  • Ariel Mountain Spring – 20 pracích cyklů, cena za jedno praní 4,95 Kč
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz