Jak jednoduše a rychle odmrazit mrazák během pár minut

Jak a proč se zbavit ledu v mrazáku?

Odmrazování ledničky a mrazáku je nepříjemná záležitost, do které se nikomu moc nechce. Jenže nános ledu v mrazáku je postrach, který zmenšuje prostor a snižuje jeho efektivitu. Pojďme si tedy spolu projít základní kroky i rady pro pokročilé, které vám celý proces odmrazování usnadní.

Přečtěte si také

Recept na vynikající plněná vejce v moderním barevném provedení
Recept na vynikající plněná vejce v moderním barevném provedení

Led je prevít

Ti z nás, kterým se do odmrazování nechce, vědí, že námraza postupně velmi zhorší manipulaci s uloženým jídlem. Rampouchy a hory ledu nejsou zrovna pomocníci ve chvíli, kdy potřebujete zamrazit větší krabici s jídlem a musíte ji silou narvat do mrazáku, v němž většinu místa zabírá zamrzlá voda. Mnohem horší dopad má ale vrstva ledu na funkčnost mrazáku. Stačí i půl centimetru námrazy a najednou váš mrazák využívá mnohem víc energie, než by musel. Pojďte se tedy zbavit nejenom přebytečného ledu, ale několikanásobně zlepšete účinnost vašeho mrazáku.

Co s potravinami v mrazáku?

Příprava na odmrazení někdy připomíná archeologický výkop, ve kterém odhalíte dávnou minulost i nevyřešitelné záhady typu: „Proč máme v mrazáku kilo růžičkové kapusty, když ji všichni v domácnosti nesnášejí?”

Hlavně se ale musíte připravit na to, co s potravinami uděláte, zatímco bude tát led v mrazáku. Ideálně by mělo vše dočasně skončit v mrazáku ochotného souseda nebo v přenosné mrazničce naplněné ledem. Pokud přenosnou mrazničku nemáte a sousedův mrazák použít nelze, tak jídlo zabalte do deky a obklopte sáčky s ledem. Dobrý čas na odmrazení jsou zimní měsíce, kdy stačí jídlo většinou položit za okno.

Když všechno selže a jídlo se vám rozmrazí, tak si dávejte velký pozor. Rozmrazené a znova zmrazené produkty vám mohou způsobit nepříjemné střevní potíže. To platí především pro maso, uzeniny a ryby. Snězte tedy po rozmrazení, co se dá. Rozmrazené a uvařené jídlo znovu zamrazit jde, takže pokud máte možnost, tepelně upravte zmražené potraviny před opětovným vložením do mrazáku.

Jakmile jednou něco rozmrzne, musíte mít plán, jak to v kuchyni využít

Když potřebujete odmrazit opravdu rychle

Dlouhé čekání na rozmrazení veškerého ledu je otrava a navíc prodlužuje dobu, ve kterém jsou mražené potraviny mimo mrazák. Naštěstí existují triky, jak tání urychlit. Poté, co mrazák vypnete a odpojíte z elektřiny, do něj můžete vložit nádobu s horkou vodou, která rychleji zvedne jeho teplotu. Podobně si můžete vypomoci i se solí. Led prostě posolte a pak jenom pozorujte, jak rychle pod solným zásypem mizí. Skvělým pomocníkem je i fén na vlasy, který jednoduše namiřte směrem do mrazáku a nechte horký vzduch dělat svoji práci. Větší kusy ledu můžete postupně odstraňovat plastovou škrabkou. Vyhněte se ostrým nástrojům, protože hrozí, že poničíte jak mrazák, tak sebe.

Tak jako tak se ale připravte na menší povodeň a mějte po ruce mop. Některé mrazáky dnes v sobě mají také odtokovou hadičku, která úklid usnadní. Stačí ji jenom namířit do kýblu a po odmrazení jeho obsah vylít do záchodu.

Odmrazením to nekončí

Zbavili jste se ledu. Znamená to tedy, že můžete všechnu zmrzlinu, ryby a mraženou zeleninu hned nastrkat zpátky? Kdepak, na řadu přichází důkladné vyčištění všech zákoutí mrazáku dezinfekčními prostředky. Důkladně omýt musíte i těsnění mrazáku. Jedná se o místo, kudy dovnitř může pronikat vzduch a pokud nepřiléhá opravdu pevně, máte za chvilku mrazák znova plný ledu.