Hygienici stahují barvy na vlasy a vlasovou kosmetiku známých značek: Schwarzkopf, Dove nebo Garnier. Nemáte je doma?

Šampony v obchodě BearFotos / Shutterstock.com

Na trhu nemají co dělat, přesto je můžete mít doma i vy. Krajské hygienické stanice a evropský systém Safety Gate upozornily v únoru na další kosmetické produkty, které je nutné ihned přestat používat. Jedná se šampony, kondicionéry i barvy na vlasy známých značek jako Schwarzkopf, Dove, L'Oréal nebo Garnier. Jde o padělky? Nebo jak je možné, že se na našem trhu prodávaly?

Přečtěte si také

Otestovali jsme sirupy ze supermarketu. Zabodoval poctivý český výrobek, ucítíte v něm opravdové ovoce

Proč jsou výrobky nebezpečné?

Přípravky byly označeny za rizikové z důvodu obsahu zakázané vonné chemikálie butylfenyl methylpropional (neboli p-BMHCA / lilial). U té se odborníci obávají toxického vlivu na lidské zdraví. Její používání v kosmetice proto bylo v roce 2022 zakázáno.

„Látka je klasifikována jako toxická pro reprodukci kategorie 1B. (...) lilial tak nesmí být, stejně jako jiné látky klasifikované jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci), používán jako přísada kosmetických přípravků. Testy na zvířatech bylo prokázáno, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví,uvedla ve zprávě Ministerstva zdravotnictví, kterou má redakce Kupi k dispozici, hlavní hygienička ČR Barbora Macková.

Pokud máte kosmetiku některé z těchto značek doma, zkontrolujte šarže a čárové kódy. Podrobnosti najdete níže.

Barvy na vlasy

Schwarzkopf Palette INTENSIVE COLOR CREME v odstínech:

Styling

Schwarzkopf Taft

Kondicionéry a šampony

Garnier Fructis

Schwarzkopf Schauma

Dove

L’Oréal 

Kde se závadná kosmetika prodává?

Kosmetika s lilialem se nejčastěji objevuje v různých večerkách a smíšených zboží, ve výprodejích a likvidacích nebo na online tržištích, přiblížila pro Kupi Petra Batók, tisková mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy. Ve známých sítích drogerií a supermarketů nebo u ověřených a oficiálních internetových prodejců je riziko minimální.

Narazí-li kontrola hygieniků nebo evropských úřadů na takové produkty, znamená to, že se jedná o staré skladové zásoby původně určené k likvidaci, které již nepochází z oficiální distribuční sítě výrobce. Zákazník si samozřejmě takové skutečnosti nevšimne, odborníci proto doporučují se vyhýbat podezřele levným výrobkům, kosmetice s viditelně zašlým obalem nebo neověřeným obchodům a online prodejcům.

Jedná se o padělky?

Všechny výše uvedené nebezpečné přípravky jsou původně originály. I přesto, že se nejedná o padělky, se obchodníci při jejich prodeji dopouští nelegální činnosti. Nebezpečná kosmetika obsahující zakázanou chemikálii měla být z trhu již dávno stažena a zlikvidována.

Systém Safety Gate spolu s krajskými hygienickými stanicemi se také zaměřují především na identifikaci zdravotně či environmentálně závadných a rizikových výrobků. Padělky spadají především pod činnost České obchodní inspekce (ČOI).

Jaké fejky vládnou českému trhu?

Na závěr pak pro zajímavost ještě doplníme, že podle závěrečné zprávy ČOI za rok 2025 má kosmetika na všem zajištěném padělaném zboží jen minimální podíl. Téměř polovina fejkových značek spadá do kategorie textilu, která dohromady s obuví a hodinkami tvoří necelých 70 %. A každý pátý padělek jsou hračky pro děti.

Mezi nejčastěji nelegálně napodobované značky prodávané v Česku jednoznačně patří Nike, za ním potom Guess, Louis Vuitton, Lego, Michael Kors, PokémonWizards, Rubikova kostka, Tommy Hilfiger, Chanel, stone island, moncler, Polo a The North face.

Zdroje: Krajské hygienické stanice, Safety Gate, ČOI, HSHMP pro redakci, Kupi