Libeček. Jak ho zpracovat a skladovat? Vyzkoušejte ho v oleji nebo v soli

Libeček má mnoho skvělých účinků Canva

Libeček původně pochází z Íránu a Afghánistánu, dnes se ale pěstuje už po celé Evropě a Severní Americe. Dříve se používal jako afrodisiakum, na podporu trávení i jako lapač pachů. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je vynikajícím kořením a v tradiční české kuchyni má odjakživa své místo. Jak ho používat a jak ho uskladnit v mrazáku nebo ve spíži, aby byl po ruce celý rok?

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků.

Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu. Plody se používají při nakládání zeleniny a oddenky libečku zase při kandování. Běžně si jej vypěstujete i doma, a navíc dorůstá klidně i do velikosti 2 metrů.

Blahodárné účinky libečku

Libeček je zdrojem mnoha minerálů, vitamínů, enzymů a organických kyselin. Jeho specifické aroma je způsobeno silicí s názvem terpineol, ale i ftalidy, kumariny a karvakrolem. Používat jej lze jako nálev vyluhovaný z drcených semen – je močopudný, mírně žlučopudný, zbavuje tělo toxinů, posiluje srdce a pozitivně působí na krevní oběh, revmatismus a dnu.

Vliv má ale i na vylučování trávicích šťáv, zmírnění bolesti při nadýmání a podporu činnosti jater. Nať libečku se používá ve formě koupelí v odvaru na 15 minut, hlavně při revmatismu, dně a zánětlivých onemocněních kloubů. A pro vnitřní užití lze opět připravit nálev, ideálně v množství 2 až 3 šálků denně.

Nejlépe chutná ten z domácí zahrádky AndreasGoellner / Pixabay

Použití libečku v kuchyni

Pokud chcete dodat pokrmům oblíbenou chuť Maggi, zamrazte si ho, nebo nasekejte spolu s dalšími bylinkami a naložte do olivového oleje či do soli. Můžete jej ale i usušit.

Tip: Dejte libeček do tvořítek na led, zalijte vodou a zamrazte. Při vaření vám pak stačí vytáhnout pár těchto bylinných kostek a vhodit je třeba do chystané polévky.

Libeček naložený v oleji

  • mísa libečku
  • 1 lžička himálajské soli
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 300 až 400 ml vody

Libeček opláchněte a rozmixujte, přidejte vodu a vařte 5 minut. Sceďte přes plátýnko nebo gázu, přidejte sůl, olej a vařte, až se výluh zredukuje na polovinu. Poté dejte do malých skleniček a zakápněte olejem, aby se koření nekazilo. Můžete přidat i ocet a ochutit jím koprovku nebo kulajdu.

Nakupte kvalitu za výhodnou cenu

Bylinková sůl s libečkem

  • libeček – můžete doplnit o další bylinky, například šalvěj, majoránku, popenec, bazalku, petržel, dobromysl, kopr, rozmarýn či celerovou nať
  • himálajská nebo mořská sůl

Usušené libovolné bylinky stáhněte ze stonku a v hmoždíři je rozdrťte najemno. Přidejte himálajskou nebo mořskou sůl, společně podrťte a prosejte přes sítko tak, aby měla bylinková sůl jemnou strukturu. Používejte ji k dochucení polévek, salátů, pomazánek, nádivek či dalších pokrmů.

Bylinková pomazánka

  • libeček, popenec, ptačinec, pažitka a pampeliška
  • tvaroh ve vaničce
  • pepř a sůl

Všechny bylinky nadrobno nasekejte, dejte do mísy k tvarohu a přidejte sůl a pepř. Vše promíchejte a nechte uležet v chladničce, aby se chutě a vůně propojily. Pomazánku poté mažte na libovolné, nejlépe celozrnné pečivo.

Libeček je unikátní pomocník v kuchyni Pixabay

Rady při nákupu a skladování

Libeček se pěstuje na zahrádce, k dostání je ale i v prodejnách zeleniny, v zahradnictvích, na trzích a v supermarketech. Prodává se čerstvý, sušený nebo jako součást polévkových koření.

Při nákupu čerstvého libečku si dejte pozor, aby nebyl povadlý a zežloutlý – i ten sušený by měl mít jasně zelenou barvu. Čerstvý si jej uchovávejte ve sklenici s vodou, sušený naopak v dobře těsnících nádobách na temném a suchém místě.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz